Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w pow. będzińskim możemy czuć się bezpiecznie? [SONDA]

Katarzyna Kapusta
graf. M. Michalski
Czy w Będzinie i powiecie możemy czuć się dziś bezpiecznie? Policjanci robią wszystko, by tak właśnie było. A tak wygląda sytuacja, po podsumowaniu 2011 roku.

Wówczas na terenie powiatu będzińskiego stwierdzono ogółem 6259 przestępstw. To o 262 więcej niż w 2010 roku. Zwiększyła się też liczba przestępstw kryminalnych. W 2011 r. zanotowano ich 4505, to jest o 214 więcej niż przed rokiem. By podnieść poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego policja podjęła m.in. wiele inicjatyw, które miały zapobiec dewastacji mienia. Kontrolowano realizację akcji prewencyjnych, podczas których odbywały się cykliczne spotkania z mieszkańcami. Policjanci trafiali także do tej najmłodszej grupy czyli dzieci.

Średni czas oczekiwania na interwencję w terenie miejskim wyniósł 14 minut i 49 sekund, a w terenie wiejskim 18 minut 47 sekund. Znaczny wpływ na czas reakcji miała m.in. realizacja w tym samym czasie innych interwencji. Na gorącym uczynku, w trakcie popełniania przestępstwa lub w bezpośrednim pościgu zatrzymano 942 sprawców. We wrześniu 2010 roku rozpoczęła się kampania "Nie reagujesz - akceptujesz", której celem jest ograniczenie liczby przestępstw, wykroczeń, a także przejawów demoralizacji nieletnich, poprzez zwiększenie reakcji społeczeństwa. Teraz funkcjonariusze prewencji rozpoczęli akcje "Razem Bezpieczniej". Te działania, to nic innego jak podjęcie walki z plagą kradzieży kieszonkowych, zwłaszcza tych, do których dochodzi m.in. w autobusach, tramwajach i na targowiskach.

Uwaga na kieszonkowców. Działają w grupach
Z Robertem Zuwałą, naczelnikiem wydziału prewencji KPP, rozmawia Katarzyna Kapusta

Postanowiliście pokazać kieszonkowcom, że łatwo z wami nie wygrają. Dowodem na to jest ostatnia akcja. Na czym polegają działania prewencyjne związane z programem "Razem bezpieczniej" ?
Akcja, którą prowadzaliśmy i będziemy prowadzić polega na wzmożeniu działań w rejonie targowiska miejskiego, przystanków komunikacji miejskiej, autobusach, tramwajach. Działania podejmują wspólnie policjanci prewencji, pionu kryminalnego, wspierają nas policjanci z oddziału prewencji KWP w Katowicach. Często działamy po cywilnemu. Kradzieży jest najwięcej w największych skupiskach, m.in. właśnie na targowisku. udzie, którzy oddaja się zakupom są mniej czujni, zapominają o podstawowych zasadach. Kiedyś podczas takiej akcji zwróciłem uwagę jednej kobiecie, która robiła zakupy. W koszyczku wiklinowym, na wierzchu, na zakupach tej kobiety leżał portfel.

Kieszonkowcy są bardzo przebiegli, jak działają?
Owszem są przebiegli, bo oni obserwując ludzi, upatrują swoją ofiarę. Potrafią w niezauważony sposób rozciąć torebkę i wyciągnąć z niej portfel lub zrobić sztuczny tłok. Kieszonkowcy zazwyczaj nie działają w pojedynkę.

Co zrobić, by ustrzec się kradzieży?
Są cztery podstawowe zasady. Nie należy nosić pieniędzy, dokumentów w tylnej kieszeni spodni, bocznych kieszeniach marynarek czy plecaku, bo stamtąd najłatwiej je wyjąć. Jeśli podróżujemy autobusem lub tramwajem warto sprawdzić czy torebka, saszetka jest prawidłowo zabezpieczona. Trzeba trzymać ją mocno przy sobie, najlepiej zwróconą zamkiem do siebie, a nie na zewnątrz. Należy zwracać uwagę na osoby znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie. Trzeba być czujnym. Zachowanie czujności to podstawa, ponieważ złodzieje wykorzystują każde zamieszanie i każdą chwilę nieuwagi pasażera.


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto