Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał śledztwa stróżów prawa z KPP w Będzinie. Pięć osób oszukiwało metodą "na policjanta". Usłyszeli 31 zarzutów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Oszuści zostali zatrzymani i usłyszeli 31 zarzutów
Oszuści zostali zatrzymani i usłyszeli 31 zarzutów KPP Będzin/zdjęcie ilustracyjne
Będzińscy kryminalni od lutego 2022 roku prowadzili postępowanie w sprawie oszustw metodą „na policjanta”. Skrupulatna praca śledczych doprowadziła do zatrzymania 5 osób w wieku od 18 do 43 lat, które działały na terenie całego kraju. Podejrzani usłyszeli 31 zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec dwóch kobiet i dwóch mężczyzn sąd zastosował tymczasowy areszt.

Śledczy z będzińskiej jednostki prowadzili od lutego 2022 roku postępowanie dotyczące oszust metodą „na policjanta”. Sprawa rozpoczęła się od złożenia zawiadomienia przez 79-letnią mieszkankę Będzina, która straciła 34 tysiące zł. Szybko okazało się, że kobieta nie była jedyną ofiarą oszustów. Do wyłudzeń doszło w okresie od stycznia do marca 2022 r. Jednorazowo w ręce fałszywych policjantów trafiało od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kryminalni natychmiast podjęli działania zmierzające do ustalenia osób mogących mieć związek z tym zdarzeniem. Policjanci skrupulatnie gromadzili i weryfikowali wszelkie informacje, dążąc do zatrzymania osób odpowiedzialnych za te przestępstwa. Determinacja stróżów prawa będzińskiej jednostki doprowadziła w pierwszej kolejności do zatrzymania 43-latka. Po kolejnych czterech dniach, w ręce mundurowych wpadł 18-letni mieszkaniec Gliwic. Kiedy podejrzani trafili do aresztu funkcjonariusze wciąż pracowali nad sprawą. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego mundurowi zatrzymali dwie kobiety, wobec których zastosowane zostało również tymczasowe aresztowanie.

- Oszuści, podając się za policjantów, dzwonili do starszych osób, wmawiając im, że prowadzą tajną akcję specjalną. Operacja ta miała polegać na zatrzymaniu osoby, która rzekomo w porozumieniu z pracownikami banku planowała dokonać kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych osób pokrzywdzonych. Sprawcy dla uwiarygodnienia tego, iż są policjantami, podawali fikcyjne dane oraz numery legitymacji służbowych, nie pozwalając się rozłączyć swoim ofiarom - informuje sierż. sztab. Marcin Szopa z będzińskiej policji.

Konwersacje były przeprowadzane w taki sposób, że rozmówcy przekazywali sami ważne informacje oszustom, którzy przekonywali ich, żeby wraz z policjantami uniemożliwili kradzież pieniędzy z rachunków bankowych. W tym celu mieli jak najszybciej udać się do banku, wypłacić ze swojego konta wszystkie pieniądze, a następnie przekazać je fałszywemu policjantowi. Pokrzywdzeni wierząc, iż biorą udział w specjalnej operacji, która pomoże uchronić ich pieniądze, wykonywali wszystkie polecenia oszustów.

Śledztwo objęło również działalność przestępczą podejrzanych związanych z przejmowaniem kontroli nad rachunkami bankowymi osób korzystających z internetowych portali sprzedażowych i wypłatą z nich pieniędzy. Działo się to poprzez przesyłanie do pokrzywdzonych wiadomości tekstowych SMS z linkiem do strony internetowej, która wyglądem przypominała stronę logowania do banku.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu przedstawił zatrzymanym łącznie 31 zarzutów. Czterem osobom zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa na szkodę 18 osób, wyłudzając ponad pół miliona złotych. Za popełnianie przestępstwa oszustom grozi kara do 8 lat pobawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto