18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy i kiedy do Będzina powróci pomnik Nike?

Katarzyna Kapusta
Stojący na placu 3 Maja pomnik Nike był wyrazem przywiązania miejscowej ludności do 11. Pułku Piechoty, którego miastem garnizonowym przez krótki czas był Będzin. Pułk formował się od końca 1918 roku, a 27 stycznia 1919 wydano pierwszy dzienny rozkaz o utworzeniu 11. Pułku Piechoty Ziemi Będzińskiej. W 1922 roku przeniesiono go do Tarnowskich Gór.

19 marca 1921 roku wbudowany został kamień węgielny pod budowę pomnika poświęconego czci poległych żołnierzy 11. PP. Pomnik, zaprojektowany przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, miał formę pioruna, na którym widniała figura Anioła Pokoju w postaci młodej kobiety o rozpostartych skrzydłach, trzymającej we wzniesionych rękach wieniec laurowy. Autorem figury był rzeźbiarz S. Majchrzak. Na pomniku znajdował się napis: Poległym Obrońcom Ojczyzny - Żołnierzom 11. Pułku Piechoty.

- Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 11 czerwca 1933 roku - mówi Stefania Hanusek, historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie. - Niedługo jednak pomnik ozdabiał plac 3 Maja - 7 grudnia 1939 roku, ponad trzy miesiące po wkroczeniu Niemców do Będzina, został on zburzony przez hitlerowców - dodaje.
W ubiegłym roku Towarzysto Przyjaciół Będzina wpadło na pomysł, by Nike wróciła do Będzina na plac 3Maja. Mówiono o tym, że z okazji Święta Niepodległości, będzinianie będą składać kwiaty pod pomnikiem będzińskiej Nike.
Tak się jednak nie stało. Dlaczego?

- Nieco na wyrost powiedziałem, że w tym roku stanie pomnik Nike. Wiedziałem, że przedsięwzięcie jest duże, jednak nie do końca zdawałem sobie sprawę, że tak bardzo - tłumaczy Waldemar Szydło, prezes Towarzystwa Przyjaciól Będzina. Jednak pomysł nie odchodzi w zapomnienie.

- Chcemy powołać Komitet Honorowy, który zająłby się tą sprawą. Między innymi pozyskaniem środków z różnych źródeł. Bardzo chcę zrealizować ten pomysł podobnie jak moi koledzy z Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Na pewno nie odejdzie on w zapomnienie - dodaje prezes.

Obecnie niewielka replika pomnika, która stała w witrynie Studia Fotograficznego "Borkowscy", teraz znajduje się w siedzibie TPB. Rzeźba składa się z granitowej kolumny, połączonej z postacią kobiety z brązu z wzniesionymi do góry dłońmi. Z tyłu skrzydła. O pomoc w zrealizowaniu pomysłu członkowie TPB poprosili Lidię Sztwiertnię, autorkę aniołów przy fontannie czeladzkiej.

- Uważam, że to wspaniała sprawa, takie podanie ręki poprzedniemu pokoleniu, które miało fantastyczne pomysły - mówi rzeźbiarka. O samym autorze zachowały się znikome informacje. - Sugerowałam się zdjęciami, ale połączenie kolumny z postacią kobiety i korekta jej kształtów to już mój pomysł. Zdjęcia nie oddają wszystkich detali, chociaż oczywiście starałam się zbytnio nie ingerować, z szacunku dla autora - mówi autorka.

CZYTAJ DALEJ

Towarzystwo Przyjaciół Będzina poznało już opinie zarówno mieszkańców jak i urzędników, Muzeum Zagłębia, Ośrodka Kultury czy Teatru Dzieci Zagłębia. Teraz przyszedł czas na szukanie sponsorów. Utworzone zostanie specjalne konto. Tak, aby każdy chętny mógł dołożyć swoją złotówkę.
Najstarsi będzinianie pamiętają, że jeszcze przed II wojną światową, parę metrów od zakładu fotograficznego na placu 3 Maja stał właśnie taki pomnik, po którym została dziś tylko kolumna.
- Pomysł bardzo mi się podoba - mówi Adam Wawer, mieszkaniec Będzina. - Jestem jak najbardziej za rekonstrukcją historycznych pamiątek. Kto wie, może będzińska Nike stanie się dla miasta tym, czym jest Statua Wolności dla Nowego Jorku. I będzie wspaniałą promocją - podkreśla.
- Wreszcie wrócimy do tego, co było w naszym mieście naprawdę wartościowe. Czekam z niecierpliwością na pomnik - cieszy się jedna z mieszkanek Będzina.
Jednak by do realizacji pomysłu doszło potrzeba bardzo dużo pracy a przede wszystkim sponsorów nie tylko z miasta. Koszt budowy pomnika są ogromne. Szacuje się, że wyniosą około 100 tys. złotych.
- Projekt mamy, panią rzeźbiarkę również, mamy także nadzieję, że znajdą się sponsorzy, którzy przychylnie spojrzą na nasz pomysł i wesprą to przedsięwzięcie - mówi z nadzieją Waldemar Szydło.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto