Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Był niegdyś wspaniały Rynek w Będzinie, pozostał po nim skromny Plac Kazimierza Wielkiego

Muzeum Zagłębia w Będzinie/zal
Od średniowiecza aż do lat 70. XX Będzin posiadał wspaniały Rynek - który przez wieki był centrum życia miasta. Pozostał po nim skromny Plac Kazimierza Wielkiego.

Rynek istniał w mieście od średniowiecza, a na pewno od momentu lokacji miasta na prawie niemieckim w 1358 r., ponieważ jednym z podstawowych efektów procesu lokacji było zagospodarowywanie nowo powstających miast pod względem urbanistycznym. Składało się na nie: wyznaczenie miejsca pod rynek i ratuszem oraz usytuowanie prostopadle biegnących do niego ulic. Miasto takie jak Będzin, położone nie tylko na granicy państw, ale także na ważnych szlakach handlowych, musiało rynek posiadać. Stanowił on centralny punkt miasta, miejsce wymiany towarów. Po wjeździe do Będzina od strony wschodniej, tzw. Bramą Krakowską, do rynku prowadziła ulica, będąca przedłużeniem północnej pierzei rynku. Następnie przemierzało się go po przekątnej, w kierunku południowo-wschodnim i docierało się do drogi prowadzącej z południowej pierzei rynku do Bramy Bytomskiej, w zachodniej części miasta.

Rynek zajmował powierzchnię ok. 0,75 hektara i od XV wieku był wybrukowany. Wokół niego skupiały się najokazalsze domy w mieście – murowane, podczas gdy długo jeszcze zabudowa Będzina pozostawała drewniana. Historycy sądzą, iż na rynku stał ratusz, którego położenie lokalizuje się w południowo-zachodniej części rynku.

Przez wieki rynek był centrum życia miasta, miejscem handlu zarówno chrześcijańskich, jak i żydowskich kupców. W XIX wieku nosił on nazwę Placu Aleksandra, w dwudziestoleciu międzywojennym – Placu Prezydenta Ignacego Mościckiego, zaś w czasie II wojny światowej Alter Ring (Stary Rynek).

Kompletnej destrukcji i przeobrażeniu rynek uległ w czasie budowy trasy szybkiego ruchu do Huty Katowice w latach 70. XX wieku. Wyburzono wówczas całą północną pierzeję rynku, wyrządzając niepowetowaną stratę zabytkowej architekturze miasta. Wraz z przemianami architektonicznymi poszły w parze i zmiany w nomenklaturze. Od 1977 roku dotychczasowemu Placowi Wolności nadano nazwę Plac Kazimierza Wielkiego.

Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto