Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: Z historii będzińskiego szpitala

Katarzyna Kapusta
Tak wyglądał budynek będzińskiego szpitala przy ul. Małachowskiego w pierwszej połowie XX wieku
Tak wyglądał budynek będzińskiego szpitala przy ul. Małachowskiego w pierwszej połowie XX wieku Muzeum Zagłębia w Będzinie
Pierwszy górniczy szpital wybudowano w 1876 roku, nosił on nazwę Lazaretu Miejskiego w Będzinie. W połowie lat 70 XIX w. rozpoczęto budowę szpitala przy ulicy Słowiańskiej 14

Nie każdy wie, że w Będzinie przy kościele św. Trójcy znajdował się szpital parafialny. W latach 1838-1845 część Zamku będzińskiego była również przeznaczona na szpital. W 1876 roku wybudowano i uruchomiono Lazaret Miejski Górniczy służący górnikom oraz społeczności Będzina. Budynek mieścił się przy ul. Małachowskiego 12. W 1912 roku szpital liczył 30 łóżek. W 1916 roku na placu szpitalnym uruchomiono barak dla chorych na tyfus.

- Sytuacja służby zdrowia w Będzinie poprawiła się po ustanowieniu w nim siedziby powiatu w 1867 r. Ówczesne władze podjęły decyzję o budowie szpitala, co związane było z wzrastającą liczbą ludności zarówno w mieście jak i powiecie - opowiada Stefania Hanusek, historyk Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Na jednomorgowej działce przy ulicy Słowiańskiej 14, w połowie lat 70 XIX wieku rozpoczęto budowę szpitala. Budynek był jednopiętrowy, obok zaś zbudowano parterowy dom mieszkalny dla lekarzy i felczerów. W szpitalu znajdowały się 44 łóżka dla pacjentów, sala operacyjna i zabiegowa, apteka, kancelaria, kaplica, kuchnia, pralnia. Uroczyste otwarcie szpitala odbyło się w 1878 roku. Nadano mu imię św. Aleksandra, na cześć panującego ówcześnie cara rosyjskiego Aleksandra II Romanowa.

- Z opieki medycznej korzystali mieszkańcy zarówno samego Będzina jak i powiatu będzińskiego. W szpitalu leczone były głównie choroby płuc i serca, różnego rodzaju owrzodzenia układu pokarmowego, pylica, rozedma płuc, choroby weneryczne - mówi Jacek Kołacz, obecny dyrektor Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.

W roku 1942 władze okupacyjne zajęły budynek mieszkalny przy obecnej ulicy Potockiego 2, adaptując go na oddział zakaźno-tyfusowy. Budynek ten służył do 1974 r. jako drugi pawilon szpitalny. Od 1945 roku mieścił izbę przyjęć i oddział chorób wewnętrznych. Aktualnie stanowi siedzibę administracji ZOZ w Będzinie. W 1967 roku oddano do użytku pawilon ginekologiczno-położniczy, spełniający swoją rolę do chwili obecnej.

Ostatnim, przekazanym do użytkowania pawilonem szpitalnym był obiekt internistyczno-chirurgiczny. W roku 1976 przeniesiono tam oddział chirurgiczny z budynku przy ulicy Małachowskiego 12 oraz oddział internistyczny z budynku przy ul. Potockiego 2. W opuszczonych pomieszczeniach oddziału utworzono Zespół Specjalistycznych Przychodni Przyszpitalnych.

W 1945 r. rozpoczął działalność Szpital Dziecięcy w Czeladzi (działa obecnie). Szpital utworzono na bazie zaadaptowanych pomieszczeń sierocińca Żydowskiego Towarzystwa Dobroczynnego mieszczącego się przy obecnej ulicy Sienkiewicza 17 w Czeladzi.

Szpital skórno-wenerologiczny mieszczący się przy ulicy Kościuszki 41 w Będzinie zaprzestał swojej działalności z powodu zaawansowanych szkód górniczych. W roku 1980 został wyburzony.

Szpital współcześnie

1 maja 2004 roku połączono Szpital w Będzinie ze Szpitalem w Czeladzi i utworzono Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

W Będzinie znajduje się pięć oddziałów szpitalnych. Tymczasem Czeladzi jest ich dziesięć. Dysponują one rozbudowanym zapleczem medycznym wyposażonym w nowoczesny sprzęt. W 2003 r. przebudowano i zmodernizowano izbę przyjęć w Będzinie.

Więcej o historii będzińskiego szpitala przeczytasz w piątkowym będzińskim tygodniku Dziennika Zachodniego.

Czytaj także:

Będzin: Z zabytkowej kamienicy zniknęła tablica informująca, że w czasie wojny był tam szpital
Głos internauty: Zakłady pogrzebowe i ... szpital


Serwis specjalny: Będzin na starej fotografii

Materiał powstał we współpracy serwisu NaszeMiasto.pl z Muzeum Zagłębia w Będzinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto