Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzin: TBS dostał grunty warte 1,5 mln zł, ale teraz miasto nic z tego nie ma

Katarzyna Kapusta
Zamiast mieszkań przy ul. Sienkiewicza jest na razie wybieg dla psów
Zamiast mieszkań przy ul. Sienkiewicza jest na razie wybieg dla psów Katarzyna Kapusta
Nie najlepiej, póki co, wychodzi miasto na współpracy z gminną spółką TBS. Gmina przekazała jej teren o wartości 1,5 mln zł na górce przy Osiedlu Zamkowym, gdzie powstał trzykondygnacyjny budynek wybudowany właśnie w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W zamian gminny TBS miał inwestować w tereny, które ożywią miasto, a w rejonie ul. Sienkiewicza i Małachowskiego miały stanąć bloki z mieszkaniami komunalnymi. Na razie efektów jednak nie widać.

To właśnie nowoczesny budynek z mieszkaniami o podwyższonym standardzie dla 30-35 rodzin, tarasami i garażami budzi największe emocje. Interpelację w sprawie współpracy władz miast z TBS-em złożył ostatnio radny Tomasz Wacławczyk.

Umowę, jaką podpisało miasto z Centrum Projektów Regionalnych S.A. w Katowicach tworząc spółkę gminną TBS, gwarantuje miastu 49 procent udziałów i wgląd w wykonywane prace. Jednak w tej chwili nie ma nawet konkretnego przedstawiciela miasta w prezydium spółki TBS. - Wspólnik uniemożliwia mi skutecznie wprowadzenie swojego przedstawiciela. Miasto nie ma w tej chwili możliwości uzyskania jakichkolwiek informacji. Trudno jest mi się odnieść do postawionych pytań przez pana Wacławczyka, według mnie mają one podłoże polityczne. Muszę dbać o interesy miasta - komentuje całą sprawę Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

TBS miał wspierać m.in. konkretne plany, dotyczące działki w centrum miasta, za budynkiem sądu. Tu miały powstać mieszkania komunalne. Ale nic w tej sprawie jeszcze nie zrobiono. Teren ten jest wybiegiem dla psów. W 2009 roku wiceprezes CPR-u w wypowiedzi dla naszej gazety mówił, że coraz więcej osób jest zainteresowanych kupnem mieszkania w systemie TBS. - To dobre zwłaszcza na czas kryzysu. Wiemy, że wśród mieszkańców Będzina jest zapotrzebowanie na tego typu budownictwo. W TBS-ie Dombudu, w tzw. Górkach Małobądzkich, na mieszkania czeka około 400 rodzin, ale prawdopodobnie więcej bloków tam już nie powstanie, bo brakuje terenów - mówił Tomasz Delowski.

Jednak jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie w Zamkowych Ogrodach sprzedano tylko jedno mieszkanie i podpisano kilka umów przedwstępnych. To oznacza, że na inwestowanie w mieszkania komunalne nie ma szans.

Bez TBS-ów

Mieszkania w systemie TBS powstały w Będzinie, Sosnowcu, dużą popularnością cieszyły się w Jaworznie. Jedynym większym miastem w Zagłębiu, gdzie władze miejskie nie zdecydowały się na tę formę budownictwa jest Dąbrowa Górnicza. Tutaj w specjalnej ankiecie za TBS-em opowiedziało się ponad 150 mieszkańców, ale władze zadecydowały, że jednak jest to zbyt duże ryzyko. Choć jak przyznały w mieście są tereny, gdzie takie budynki mogłyby powstać. Sytuację skomplikowały też zmiany w przepisach. PAS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto