Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto folkloru w Żywcu. Trwa Tydzień Kultury Beskidzkiej i Festiwal Folkloru Górali Polskich

KL
Wideo
od 16 lat
54. Festiwal Folkloru Górali Polskich to jedna z imprez, które odbywają się w ramach jubileuszowego 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jej areną jest scena na żywieckim Rynku. Z kolei amfiteatr „Pod Grojcem” – jako jedna z pięciu głównych scen tego wyjątkowego święta folkloru – gości artystów z całego kraju i zagranicy.

Żywiec podczas 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Tradycyjnie w pierwszych dniach Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich. Ten prestiżowy konkurs folklorystyczny ma już swoją 54. odsłonę. Od początku jego istnienia uczestniczyły w nim różne grupy etnograficzne polskich górali, wymieniając się doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat zagadnień rodzimego folkloru.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Obecnie FFGP to konkurs regionalnych zespołów folklorystycznych oraz konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych i instrumentalistów (w tym „mistrzów z uczniami”). Podczas tegorocznej edycji przeglądu o główne nagrody, czyli Złote Żywieckie Serca rywalizują 24 zespoły, 22 kapele, 38 grup śpiewaczych, 24 śpiewaków ludowych, 16 instrumentalistów, 6 multiinstrumentalistów oraz 8 mistrzów śpiewaków i 17 mistrzów instrumentalistów wraz z uczniami – wyjaśnia Sabina Słowiak z biura prasowego Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Pierwszym akordem 60. TKB w Żywcu było w sobotę tzw. Żywieckie Suwakowanie – koncert galowy orkiestry festiwalowej 17. Spotkań Puzonowych. Na scenie ze swoimi programami zaprezentowały się zespoły: Watra z Brzeźnicy, Limanowianie z Limanowej, Zbyrcok z Juszczyna, Lipniczanie z Lipnicy Wielkiej i Magurzanie z Łodygowic. Widzowie mogli podziwiać też występ zespołu Amantia z Wlory (Albania).

Co w programie 60. TKB w Żywcu we wtorek, 1 sierpnia?

We wtorek, 1 sierpnia, w amfiteatrze „Pod Grojcem” od godz. 17 prezentować się będą: Jakubkowianie z Łososiny Dolnej, Dolanie z Gilowic, Turnie z Zakopanego, Mystkowianie z Mystkowa, Grojcowianie z Wiperza, Romanka z Sopotni Małej i Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju. Poza konkursem na scenie pojawią się goście zagraniczni – grupa Ghorbet Lagee z Betlejem (Palestyna) oraz grupa Wayna Wara z Iquique (Chile).

Przez całe 60. TKB na żywieckim Rynku działają targi sztuki ludowej. Tam także odbędą się koncerty kapel polskich i zagranicznych w środę, piątek i niedzielę. Z kolei na czwartek, 3 sierpnia, zaplanowany jest korowód zespołów, który przejdzie na trasie: Karczma Żywiecka – ul. Tadeusza Kościuszki – Rynek. Wyruszy o godz. 11.

Również najmłodsi w trakcie dnia folkloru dziecięcego w sobotę, 5 sierpnia, o godz. 10 wyruszą w korowodzie tą samą trasą, a następnie odbędą się prezentacje dziecięcych zespołów na Rynku. Koncert laureatów 54. Festiwalu Folkloru Górali Polskich już w niedzielę, 6 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto