MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lato w mieście 2022. Jakie atrakcje dla dzieci przygotowało Zabrze?

Weronika Paliczka
Weronika Paliczka
Fot. OSP Świerkówki
Lato w pełni, dzieci i nastolatkowie odebrali świadectwa ponad tydzień temu. Co można robić w Zabrzu w wakacje? Jakie atrakcje przygotowały zabrzańskie instytucje kultury i rekreacji? Poniższa lista może ułatwić planowanie wakacji.

Miejski Ośrodek Kultury

W Miejskim Ośrodku Kultury przy ulicy 3 Maja 91a w dniach 6 i 13 lipca odbędą się bezpłatne warsztaty z języka angielskiego organizowane przy współpracy z ProfiLingua. W każdym z dni dzieci w wieku od 6 do 9 roku życia będa mogły uczestniczyć w dwóch grupach zajęciowych: o 10:00 i 11:00. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami 32 278 08 02 lub 531 614 667.
To nie jedyne zajęcia organizowane w Miejskim Ośrodku Kultury. Oprócz zajęć językowych w MCK prowadzony będzie cykl Kreatywna Warsztatownia. W ramach cyklu zajęć dzieci i młodzież będą mogli tworzyć przedmioty w duchu less waste, czyli idei ograniczającej zaśmiecanie Ziemi. Pierwsze takie zajęcia odbędą się już jutro, 4 lipca o godzinie 10:00. W ramach tych zajęć uczestnicy będą mogli ozdobić zegar, nadając mu oryginalny i personalny charakter. Kolejne warsztaty o nazwie Warsztaty tworzenia biżuterii z drutu aluminiowego odbędą się w czwartek, 7 lipca, również o 10:00. Uczestnicy tych warsztatów będą autorami nietuzinkowych zestawów biżuterii. Kolejna data warta uwagi to 12 lipca o godzinie 10:00 i 11:00. W tym dniu chętni będą mogli zaprojektować i wykonać ekotorbę. Następne zajęcia odbędą się dwa dni później, 14 lipca, również o 10:00. Będą to Warsztaty malowania na wodzie, podczas których dzieci opanują malowanie na wodzie, a także przenoszenie wzorów na doniczki, w których zostaną posadzone kwiaty i zioła. Następnymi warsztatami będą Warsztaty pirografii i nauki kalkowania. Podczas tych zajęć uczestnicy wykonają niepowtarzalną ozdobę na ścianę przy pomocy pirografu, a także nauczą się kalkowania. Prace zostaną ozdobione mazakami, farbami perłowymi i markerami. Ostatnimi warsztatami organizowanymi przez MOK będą Warsztaty ukraińskiej sztuki ludowej - petrykivka. W trakcie tych zajęć dzieci będą miały możliwość zapoznania się z tradycyjna sztuką ludową Ukrainy, petrykivką, która jest porównywana do polskiego Zalipia.
Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 531 614 667. Koszt wstępu na każde z tych zajęć wynosi 10 złotych.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Pawłów

DOK Pawłów proponuje cykl wyjazdów Powsinogi Rajzują Durś, czyli wycieczki do ciekawych punktów na Śląsku. W planach: Ogród Botaniczny w Radzionkowie, wyjazd 6 lipca o 9:00; zajęcia chemiczne w Lego Laboratorium w Brick 4 Kidz w Gliwicach, wyjazd 7 lipca o 9:00 i plener malarski w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, wyjazd 8 lipca o 9:00. Cena wyjazdów jest zależna od ceny biletów wejściowych do danego miejsca i ceny za autokar. Aby poznać cenę danego wyjazdu, należy kontaktować się z Dzielnicowym Ośrodkiem Kultury w Pawłowie. Numer kontaktowy: 32 275 12 86.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Biskupice

DOK Biskupice zaprasza dzieci i młodzież na Akcję Lato 2022. W ramach akcji od 16 do 26 sierpnia chętni będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach. 16 sierpnia o 14:00 rozpoczną się warsztaty fotograficzne; 17 sierpnia od 13:00 do 15:00 odbędą się warsztaty plecenia makramy, które będą kontynuowane dzień później, również od 13:00 do 15:00; 19 sierpnia w godzinach od 14:00 do 16:00 dzieci do 10 roku życia będą mogły wziąć udział w zajęciach z robotyki; 22 sierpnia w godzinach od 13:00 do 16:00 w DOK Biskupice chętni poznają tajniki krawiectwa, a także nauczą się szyć pokrowce na poduszki; 23 sierpnia w godzinach 14:00-15:00 nastąpi kontynuacja pierwszych, fotograficznych warsztatów; 24 i 25 sierpnia w godzinach 13:00-15:00 fani szycia i wyszywania będą mieli okazję zaprojektować i stworzyć klimy; 26 sierpnia w godzinach 14:00-16:00 młodzież i starsze dzieci będą miały okazję spróbować swoich sił w robotyce. Obowiązują zapisy na wszystkie warsztaty pod
numerem tel. 32 274 73 38 oraz 512 240 285 w dniach od 1 do 12 sierpnia 2022 r. w godz. 10.00 – 18.00.

Dzielnicowy Ośrodek Kultury Kończyce

Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Kończycach zaprasza dzieci i młodzież na rozgrywki karciane i planszowe codziennie, poza środami, w godzinach od 16:00 do 18:00. Dodatkowo jutro, 5 lipca o godzinie 9:00, w DOK Kończyce dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach kreatywnych Góry, lasy i szałasy, podczas których powstaną obrazy wykonane z różnych materiałów. Dzień później, 6 lipca o 9:00 dzieci wyjadą na wycieczkę do Kina Roma. 7 lipca, również o 9:00, podczas zajęć kreatywnych podniesiony zostanie temat bezpieczeństwa na lądzie, w wodzie i na drodze. Ostatni dzień zajęć, 8 lipca, to piknik w DOK Kończyce, podczas którego odbędzie się festiwal baniek mydlanych. Start pikniku o 9:00. Zapisy na zajęcia pod numerem telefonu 32 275 04 05 ilość miejsc ograniczona. Wstęp na większość zajęć bezpłatny.

Kino Roma

Kino Roma zaprasza w okresie do 17 lipca i od 20 do 31 sierpnia na familijne seanse w cenie 10 zł za bilet. Wśród filmów do wyboru takie tytuły jak Felix i Ukryty Skarb, Ogliki, Comedy Queen, Kapitan Nova i Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu. Ostatni tytuł będzie wyświetlany w języku ukraińskim. Wstęp wolny.

Lato w Zabrzu

W ramach projektu Miasto Przestrzenią Rozwoju finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021, Zabrze, wspólnie z Centrum Rozwoju Rodziny, organizuje półkolonie edukacyjno-zawodowe Lato w Zabrzu. W ramach półkolonii dzieci będą poznawały tajniki różnych zawodów, a także zwiedzać Zabrze. Uczestnicy półkolonii przy okazji poznawania danego zawodu będą zarabiali pieniądze, za które będą mogli robić zakupy w sklepiku. Nie zabraknie także zabaw na świeżym powietrzu, gier i zabaw, spacerów czy zajęć sportowo-ruchowych.

Eco Bajtel

Park C12 Sztolni Królowa Luiza organizuje dla dzieci i ich rodziców warsztaty ekologiczne. Wśród warsztatów organizatorzy proponują sadzenie kwiatów, ozdabianie ekotoreb, budowanie domków dla ptaków i owadów, worzenie opakowań na jedzenie wielokrotnego użytku czy kosmetyków. Wstęp wolny.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Wraz z początkiem czerwca Sztolnia Królowa Luiza proponuje zwiedzanie tematyczne Craftomania, czyli zwiedzanie nawiązujące do gry komputerowej. Trasa jest zaaranżowana interaktywnie. W trakcie zwiedzania uczestnicy będą brali udział w szeregu aktywności nawiązujących do zadań w grze, np. kodowaniu, poznawaniu okazów geologicznych, spotkaniu kolonii mobów i craftowaniu. Zajęcia potrwają do 31 sierpnia.
W dniach 11 lipca do 19 sierpnia w Sztolni Królowa Luiza odbędą się warsztaty Skate Szychta, czyli z deskorolką w sztolni. Program zajęć obejmuje zapoznanie z jazdą na deskorolce. Uczestnicy otrzymają kompendium wiedzy, które pozwoli im w dalszym rozwijaniu umiejętności skateboardingu.

Muzeum miejskie w Zabrzu

Muzeum miejskie proponuje szereg lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Zajęcia odbędą się w siedzibie Muzeum przy ulicy Powstańców Śląskich 3, a także w Galerii Café Silesia przy ulicy 3 Maja 6. Na chętnych czekają takie prelekcje, jak: Wieża, pyrlik, orzeł, co wybrać? Historia herbu Zabrza, podczas której Antoni Rollnik przedstawi historię herbu miasta. Zajęcia odbędą się 13 lipca oraz 3 i 10 sierpnia. Warsztaty potrwają 90 minut.
Kolejne zajęcia noszą tytuł 100 na 100-lecie i będą miały formę quizu. Termin zajęć: 7 i 14 lipca oraz 4 i 11 sierpnia. Czas trwania to również 90 minut.
Jeśli historia to nie konik zainteresowanych dzieci, muzeum proponuje zajęcia plastyczne Tajniki sztuk plastycznych, podczas których uczestnicy poznają podstawowe techniki malarskie, graficzne, rysunkowe i rzeźbiarskie. Dodatkowo zapoznają się z podstawowymi gatunkami sztuk plastycznych, takimi jak pejzaż, portret, abstrakcja czy martwa natura. Zajęcia połączone będą z warsztatami plastycznymi, podczas których uczestnicy wykonają pracę plastyczną w dowolnej technice. Terminy zajęć: 25-29 lipca oraz 22 i 30 sierpnia.
Kolejne zajęcia poświęcone sztuce będą nosiły tytuł Artyści Zabrza i dedykowane są dzieciom z klas 4-8 szkoły podstawowej. Lekcja przybliży sylwetki artystów urodzonych i tworzących w Zabrzu. Uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z pracami wybranych artystów. Termin zajęć: 25-29 lipca oraz 22-30 sierpnia.
Następne zajęcia dotyczyć będą sportu i klubów sportowych. Są starsi, nie ma lepszych to opowieść o historii Górnika Zabrze. Zajęcia odbędą się pod koniec wakacji, od 25 do 31 sierpnia.
Dla lokalnych patriotów Muzeum przygotowało opowieść o Krótkiej historii Zabrza. Wykład dotyczyć będzie historii od pierwszych wzmianek o mieście, do teraźniejszości. Zajęcia odbędą się od 12 do 29 lipca i od 16 do 31 sierpnia.
Przedostatnią propozycją Muzeum Miejskiego jest wykład Zabrze miastem granicznym, który poświęcony będzie okresowi od 1922 do 1939, kiedy to granice Zabrza, po powstaniach i plebiscycie, pokrywały się z granicami państwowymi Niemiec. Wykład przedstawi sytuację ludności Zabrza i postanowienia Konwencji Górnośląskiej. Termin wykładów: 12-29 lipca oraz 16-31 sierpnia.
Ostatnią propozycją Muzeum Miejskiego w Zabrzu jest lekcja muzealna W kręgu dawnych wierzeń ludowych – demony. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z najpopularniejszymi zagadnieniami dotyczącymi demonologii ludowej, poznają także dawne wierzenia i ich wpływ na teraźniejszość. Lekcje odbędą się w terminie od 5 lipca do 17 sierpnia.
Telefony do zapisów
(32) 271-56-89, wew. 23 - Wieża, pyrlik, orzeł, co wybrać? Historia herbu Zabrza, 100 na 100-lecie;
(32) 271-56-89, wew. 30 - Tajniki sztuk plastycznych, Artyści Zabrza, Są starsi, nie ma lepszych,
(32) 271-56-89, wew. 26 - Krótka historia Zabrza, Zabrze miastem granicznym, W kręgu dawnych wierzeń ludowych.

Letnie wakacje z Miejską Biblioteką Publiczną

7 sierpnia w ramach Lata w Bibliotece 2022 odbędzie się happening Dzień Pszczół w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Wydarzenie będzie miało miejsce od 10:00 do 16:00. W ramach happeningu uczestnicy będą mieli możliwość rozmowy ze znawcami tematyki pszczół i pszczelarstwa, a także udziału w warsztatach, które zainteresują zarówno młodszych, jak i starszych.

Wakacyjne warsztaty teatralne w Teatrze Nowym w Zabrzu

Jak co roku Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza na warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 16 roku życia. Zajęcia będą miały miejsce w siedzibie teatru, a prowadzącymi będą aktorzy i pracownicy teatru. Na uczestników czeka kilka grup: aktorska, lalkarsko–aktorska, scenograficzno-plastyczna, taneczno-wokalna i promocyjno-dziennikarska. W trakcie warsztatów powstanie spektakl, który zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Nowego. Teatr ogłosił nabór na dwa turnusy: pierwszy potrwa od 27 czerwca do 9 lipca, a drugi od 11 lipca do 23 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto