Żyj ekologicznie. Domy energooszczędne to niezależność energetyczna, oszczędność pieniędzy i dbanie o środowisko

Akcja specjalna ekspertów
Ekologia i dbanie o środowisko powinno być naszym priorytetem w życiu codziennym. Kluczem w drodze o lepsze jutro dla naszej planety mogą okazać się inwestycje budowlane, które nastawione są na eko rozwój. Jakie cechy musi posiadać dom by był energooszczędny?

Fotowoltaika, pompy ciepła, rekuperacja – jakie korzyści płyną z ich zastosowania?
Chcąc mówić o domu energooszczędnym, należy zadbać o zastosowanie materiałów i rozwiązań, które sprawią, że straty energii zostaną ograniczone do minimum. To z kolei ma realny wpływ nie tylko na portfel, ale i na środowisko. Dla przykładu pompa ciepła pozwala na ogrzewanie budynku energią pochodzącą ze środowiska. Zależnie od zastosowanej technologii, energia może być z dużą skutecznością wykorzystana do zasilania systemu CO i produkcji ciepłej wody. Pompy ciepła energię mogą czerpać z gruntu, powietrza lub wody. Jeśli zaś chodzi o panele fotowoltaiczne, które są coraz częściej wybierane, oszczędzają energię i szczególnie w połączeniu z pompą ciepła stanowią ultraoszczędny zestaw bazujący na energii odnawialnej. Proces fotowoltaiczny pozwala zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów – do oświetlenia, zasilania, ogrzewania. Nawet nadchodząca w kwietniu zmiana przepisów dotycząca rozliczeń prosumenckich nie powinna nikogo zniechęcać.

Rekuperacja, ocieplanie - budowa domu energooszczędnego, przyjaznego środowisku
Rekuperacja to prościej mówiąc wentylacja - choć nie taka zwyczajna - bowiem powietrze nawiewane do budynku ogrzewane jest ciepłem powietrza wywiewanego. Sprawny proces wentylacji w domu ma dla nas niebagatelne znaczenie. Dzięki niemu oddychamy świeżym, czystym i pozbawionym zanieczyszczeń powietrzem. Zapobiega także zawilgoceniu oraz zagrzybieniu pomieszczeń.

Termomodernizacja
Istotnym elementem domu energooszczędnego jest także izolacja termiczna, która zapewnia redukcję strat energii, wolniejsze nagrzewanie budynku latem, a zimą wolniejsze jego wychładzanie.

Odpowiednio dobrana izolacja termiczna potrafi obniżyć zapotrzebowanie budynku nawet o połowę.

Dzięki izolacji zarówno system grzewczy, jak i klimatyzacja będą działać znacznie wydajniej, a koszty ich eksploatacji będą jeszcze niższe.

Kluczowe są również energooszczędne okna, które nie tylko pozwalają na uniknięcie utraty ciepła, ale i ochronę przed zimnem. Odpowiednie pakiety szybowe, pozwalają zyskać darmową energię cieplną pochodzącą z promieniowania słonecznego i wykorzystywać ją do ogrzewania pomieszczeń. Pod uwagę można wziąć również łamacze światła, które chronią wnętrza przed przegrzaniem w lecie.

Partnerami TEMATU TYGODNIA są:
www.ekometalgliwice.pl
www.zeohp.pl
www.projektwentylacja.pl
www.dcsystem.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żyj ekologicznie. Domy energooszczędne to niezależność energetyczna, oszczędność pieniędzy i dbanie o środowisko - śląskie Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie