Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zorganizowali warsztaty teatralne w Rumunii i Mołdawii

Magdalena Nowacka
Daniel Szymański, mechanizator i modelator z pracowni plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia, poprowadził warsztaty dla polonijnej młodzieży. arc.
Daniel Szymański, mechanizator i modelator z pracowni plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia, poprowadził warsztaty dla polonijnej młodzieży. arc.
będzin Daniel Szymański, mechanizator i modelator z pracowni plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, poprowadził nietypowe warsztaty. Prezentował tajniki budowy lalki i uczył podstaw animacji ...

będzin

Daniel Szymański, mechanizator i modelator z pracowni plastycznej Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, poprowadził nietypowe warsztaty.

Prezentował tajniki budowy lalki i uczył podstaw animacji dzieci z Polonii z terenów Rumunii i Mołdawii. Pan Daniel przygotował także krótki spektakl lalkowy.

- To było niesamowite przeżycie. Większość z tych dzieci nigdy w życiu nie była w teatrze lalkowym. Były zafascynowane sposobem grania i poruszania lalkami. Najbardziej chyba do gustu przypadły im marionetki i sycylijki. Nie było natomiast bariery językowej, bo to maluchy i młodzież wychowywana w tradycji i kulturze polskiej - dodaje modelator.

Warsztaty poprowadził w ramach wyjazdu z Polskim Konwojem Kultury, który odwiedził Polaków mieszkających w Rumunii i Mołdawii. Konwój przekazał dary pochodzące ze zbiórek na terenie kraju: książki, podręczniki, przybory szkolne, sprzęt sportowy, zabawki i maskotki.

Podczas postojów organizowane były zajęcia warsztatowe: teatralne, literackie, plastyczne. Odbywały się też pokazy bajek i filmów. Większość lalek używanych w czasie warsztatów został przekazana dzieciom.

- Przywiozłem kilka worków z lalkami i rekwizytami. Odwiedziliśmy kilka wiosek i w sumie w podarunku zostawiliśmy tam około piętnastu lalek z tych spektakli, które już nie będą u nas grane. To przede wszystkim bohaterowie polskich bajek, dzieci doskonale je kojarzyły - mówi Daniel Szymański.

Przedstawiciel będzińskiego teatru przekazał również wiele wskazówek i informacji opiekunom maluchów. Lalki zostaną przez nich wykorzystane w teatrzykach.

- Poza granicami naszego kraju żyje ponad 20 milionów Polaków. Oprócz tych, którzy świadomie zdecydowali się na emigrację, są i tacy, którym nikt nie dał prawa wyboru. Naczelnym celem Fundacji Polski Konwój Kultury jest przybliżenie im tradycji i piękna kultury polskiej - dodaje Marta Cała, koordynatorka projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto