Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znak wschodzącego słońca

Magdalena Nowacka
Piotr Marzec, Jarek Więdłocha i Agnieszka Pacholec podczas warsztatowych zajęć plastycznych.
Piotr Marzec, Jarek Więdłocha i Agnieszka Pacholec podczas warsztatowych zajęć plastycznych.
Setkę miniaturowych witraży z widokiem wschodzącego słońca, przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łagiszy, z okazji uroczystego otwarcia. Każdy witraż był inny.

Setkę miniaturowych witraży z widokiem wschodzącego słońca, przygotowali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łagiszy, z okazji uroczystego otwarcia. Każdy witraż był inny. Warsztaty Terapii Zajęciowej istniejące przy Stowarzyszeniu "Bądź z nami" działają już od 23 grudnia ubiegłego roku, ale oficjalnie otwarto je wczoraj. Zajęcia odbywają sie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

- Inicjatorami warsztatow było Stowarzyszenie "Bądź z nami" oraz nauczyciele i rodzice wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie. To, że projekt wypalił, zawdzięczamy także wielkiemu zaangażowaniu pani Ilony Słomczyńskiej, która koordynowała ten pomysł. Dzięki gminie Będzin natomiast mamy budynek na warsztaty - opowiada Tomasz Górny, kierownik WTZ .

Koszty utworzenia, zorganizowania i wyposażenia pokrył w 90 procentach ze swoich funduszów powiat będziński, a resztę dało ze środków własnych Stowarzyszenie "Bądź z nami". Na bieżącą działalność i rozwój warsztatów Rada Powiatu przeznaczyła 444 tysiące złotych.

Warsztaty przeznaczone są dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności umysłowej lub ruchowej. Przyjeżdżają, a właściwie są na zajęcia dowożone osoby z całego powiatu będzińskiego, nawet z bardziej odległych miejsc, jak na przykład Sławków.

- Mamy sześć pracowni: ceramiczno-plastyczną, techniczną, tkacką z elementami szycia, przyrodniczo-ogrodniczą, gospodarstwa domowego i podtrzymywania umiejętności szkolnych. W zajęciach bierze udział 30 osób, po pięć w każdej pracowni. Nad ich pracą czuwają nasi doświadczeni terapeuci - objaśnia Tomasz Górny.

Agnieszce Pacholec zawsze dużo radości sprawiały zajęcia plastyczne. Ma dużo cierpliwości i jest dokładna. Lubi żywe, jasne kolory.

- Teraz przygotowuję witrażyk związany ze świętami wielkanocnymi. W domu mam książkę z projektami i postanowiłam stworzyć coć podobnego. Najtrudniejszym elementem był koszyk z wielkanocnymi pisankami.

W pracowni ceramiczno-plastycznej nad pracą dojżałej młodzieży czuwa Iwona Kitala-Dudek:

- U nas wszyscy mogą czuć się artystami. Robią duże postępy i wykazują wybitne zdolności manualne. Zresztą, kiedy rozpoczynałam z nimi zajęcia mieli już pewne doświadczenia, bo większość z nich to wychowankowie Igi Gajdzik, która prowadząc pracownię ceramiczną przy będzińskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, wspaniale pomogła rozwinąć drzemiące w nich talenty.

Niektórzy z uczestników mają ich kilka. Tak jest na przykład w przypadku Stanisława Smygały, który chodzi również na zajęcia w grupie przyrodniczo-ogrodniczej.

- Ma szczególny talent do dobierania kolorów. Wszyscy uczestnicy moich zajęć lubią eksperymentować i zaskakują niesamowitą wyobraźnią - mówi Iwona Kitala-Dudek

Tomasz Górny podkreśla, że bardzo zależy im, aby WTZ się rozwijały, a ich uczestnicy mogli działać i pokazać się także na niwie społecznej.

- Stowarzyszenie "Szansa" planuje zorganizowanie I Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych, a my będziemy jej współorganizatorami. Mamy wiele pomysłów, a ich realizacja zależy od możliwości finansowych - podkreśla kierownik Górny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto