Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Siewierzu odsłoni nowe atrakcje. Pogoda sprzyja pracom - zobacz ZDJĘCIA

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zamek w Siewierzu jest jedną z większych atrakcji w regionie zagłębiowskim. Nic więc dziwnego, że jeśli to tylko możliwe pojawiają się tutaj kolejne nowości, a sam obiekt jest modernizowany. W ubiegłym roku wyremontowany został most prowadzący do warowni, a obecnie trwa modernizacja bastejowego systemu obronnego

Aktualne przedsięwzięcie nosi nazwę: "Odsłonięcie, a następnie konserwacja i restauracja bastejowego systemu obronnego zamku w Siewierzu".

Sprzyjające warunki pogodowe umożliwiają sprawne prowadzenie prac związanych z odtworzeniem i rekonstrukcją pozostałych, niezachowanych lub mocno zniszczonych partii murów obronnych na zamku siewierskim. Równocześnie konserwowane jest oryginalne lico odkrytych reliktów.

Wykonawca - jaworznicka firma REMGIPS-2 - realizuje inwestycję w oparciu o pozwolenie na budowę, które Gmina Siewierz otrzymała w lipcu ubiegłego roku. Celem zadania jest udostępnienie do zwiedzania tarasu artyleryjskiego na zewnątrz zamku. Ponadto, planuje się wyeksponowanie reliktów dwóch bastei od strony południowej, wraz z aranżacją XVI-wiecznego stanowiska artyleryjskiego w postaci działa i koszokopów. Wykonane będą schody umożliwiające przejście z poziomu międzymurza do podziemi barbakanu.

Umowny termin zakończenia realizacji inwestycji to 31 maja 2021 r., niewykluczone jednak, że przy sprzyjających warunkach zewnętrznych prace zakończą się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji wyniesie prawie 3,3 mln złotych. Na realizację inwestycji Gmina Siewierz pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata2014-2020 w kwocie 2,53 mln zł.

W 2019 roku wyremontowany został natomiast całkowicie drewniany most, prowadzący do wnętrza zamku.
Prace kosztowały 120 tysięcy złotych. 100 tys. zł jako dotację celową przekazał na ten cel Urząd Miasta i Gminy Siewierz, natomiast 20 tys. zł dołożyła fundacja zamku w Siewierzu.

Zamek w Siewierzu odsłoni nowe atrakcje. Pogoda sprzyja prac...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto