Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZagłębieWood 2015: rusza świetny festiwal. Skorzystajcie! [ZDJĘCIA, PROGRAM]

PAS, mat. prasowe
ZagłębieWood łączy w sobie różne dziedziny sztuki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie
ZagłębieWood łączy w sobie różne dziedziny sztuki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie zaglebiewood.pl
ZagłębieWood 2015. Dąbrowa Górnicza jesienią tradycyjnie już staje się jednym z centrów kultury, sztuki i kina w naszym regionie. A to wszystko za sprawą znanego i lubianego wydarzenia, które dziać się będzie na przestrzeni października i listopada br. Początek dziś, 1 października.

ZagłębieWood 2015: rusza świetny festiwal. Skorzystajcie! [ZDJĘCIA, PROGRAM]


Spektakle teatralne, koncerty muzyczne, spotkania autorskie, spotkania podróżnicze, wystawy oraz projekcje filmowe. To wszystko składać się będzie na czwartą już edycję Festiwalu Kultury ZagłębieWood.
Wśród gwiazd tegorocznej odsłony festiwalu zobaczymy między innymi Marię Peszek, Natalię Przybysz oraz Grzegorza Turnaua. Ponadto do naszego miasta zawita wystawa interaktywna „Umysł Przyłapany" przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Nowością będą natomiast spotkania podróżnicze, w ramach których będzie można spotkać się m.in. z podróżnikiem roku 2015 Aleksandrem Dobą.

– Idea tegorocznej edycji ZagłębiaWood była taka, by każdy znalazł wśród propozycji coś dla siebie. Stąd też tak wielka i różnorodna gama propozycji kulturalnych, muzycznych, spotkań z ciekawymi osobowościami. Nowością jest m.in. cykl podróżniczy, dający okazję do poznania naprawdę wyjątkowych miejsc, posłuchania niesamowitych historii. Część wydarzeń jest płatna, ale ceny są bardzo preferencyjne, dlatego też zainteresowanie biletami jest ogromne. Zapraszamy zatem wszystkich na ZagłębieWood – podkreśla Damian Rutkowski, naczelnik wydziału promocji, kultury i sportu w UM.

A co będzie się działo w najbliższym czasie?

Niedziela, 4 października, 2015, 19:00
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza, Plac Wolności 1
Maria Peszek zadebiutowała w 1993 roku. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych i telewizyjnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez krytyków i publiczność, czyniąc z artystki jednego z najpopularniejszych wykonawców polskiej sceny alternatywnej.
W październiku 2012 wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek.
Wstęp płatny: 20zł
Bilety dostępne on-line pod adresem www.bilety.palac.art.pl oraz w kasie PKZ (tel. 32 733 88 01)

Sobota, 3 października, 2015, 19:00
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza, Plac Wolności 1
Impreza towarzysząca ,,Straszny Dwór" - Opera Stanisława Moniuszki
Żywa akcja, wdzięk kameralnych scen i obrazów zbiorowych o walorach soczystych malowideł. I ta zmienność nastrojów – humor, dowcip, pastelowy liryzm i patos patriotycznych uniesień. Libretto Jana Chęcińskiego osnute na kanwie „Starych gawęd i obrazów” K. W. Wójcickiego okazało się wyjątkowo nośna konstrukcją opery. Pod względem muzycznym dzieło Moniuszki jest popisem inwencji melodycznej, pomysłowości harmonicznej i mistrzowskiej instrumentacji. Każda scena jest całością, każda postać ma swój popisowy numer; co aria to niezwykłego uroku Powstały po upadku powstania styczniowego „Ku pokrzepieniu serc”, okazał się „Straszny dwór” poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury – jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców.
Obsada:
Soliści, chór, balet, Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego
Hanna: Ewelina Szybilska
Jadwiga: Katarzyna Haras-Kruczek
Stefan: Sylwester Kostecki
Zbigniew: Zbigniew Wush
Miecznik: Adam Woźniak
Cześnikowa: Joanna Kściuczyk - Jędrusik
Damazy: Juliusz Ursyn - NIemcewicz
Maciej: Włodzimierz Skalski
Skołuba: Cezary Biesiadecki
Grześ: Maciej Komandera
Stara Niewiasta: Ewa Pytel-Polak
Marta - Iwona - Noszczyk
libretto: Jan Chęciński
reżyseria i inscenizacja: Wiesław Ochman
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
źródło: www.opera-slaska.pl
zdjęcie: Tomasz Zakrzewski
Wstęp płatny:
Parter - normalny 60 zł / ulgowy 54 zł
Balkon I - normalny 50zł / ulgowy 45 zł
Bilety dostępne on-line pod adresem www.bilety.palac.art.pl oraz w kasie PKZ (tel. 32 733 88 01)

Piątek, 9 października, 2015, 19:00
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej
Dąbrowa Górnicza, Plac Wolności 1
Koncert zespołu Pustki

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie ,,pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki. Debiutancka płyta ,,Studio Pustki” ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka ,,Patyczak” zyskała status alternatywnego przeboju.
Wstęp płatny: 20zł
Bilety dostępne on-line pod adresem www.bilety.palac.art.pl oraz w kasie PKZ (tel. 32 733 88 01)

Czwartek, 1 października, 2015, 08:00
Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka Główna)
Dąbrowa Górnicza, ul. Tadeusza Kościuszki 25
Wystawa ,,Zabawki PRL-u"
Od 1 października 2015r. w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej będzie można oglądać wystawę pt. „Zabawki PRL-u”. Eksponaty wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, znajdą się wśród nich lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, samograje i wiele innych. Dzieci będą miały okazje „odkryć” zabawki rodziców i dziadków. Dorośli zaś przenieść się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.
Wstęp wolny
Ekspozycja dostępna dla zwiedzających do 31 października 2015r.

Poniedziałek, 5 października, 2015, 18:00
Dom Kultury "Ząbkowice"
Dąbrowa Górnicza, ul. Chemiczna 2
W ramach tegorocznej edycji ZagłębiaWood agencja eventowa La Cultura zaprasza chętne osoby w każdym wieku na wyjątkowe zajęcia – Salsa & Fitness oraz Salsa & Bachata w parach, podczas których taniec okaże się być prawdziwą przyjemnością.
Zajęcia odbędą się: 5, 12, 19, 26 października oraz 2, 9, 16, 23, 30 listopada w godzinach 18.00-19.00 - Salsa & Fitness, 19.00-20.00 Salsa & Bachata w parach.
Wstęp wolny

Piątek, 9 października, 2015, 16:00
Muzeum Miejskie "Sztygarka"
Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69
Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem pn. „Moje podróże pod i nad Ziemię”

Wojtek Kuczok na żywo, samokrytycznie i bez cenzury opowie o swoich wyprawach małych i dużych, o chwilkach i Chwilach w górach i pod nimi. Dla wielu z nas znany jako autor powieści Gnój, za którą dostał w 2003 roku Paszport Polityki, a w 2004 roku Nagrodę Literacką Nike. Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz - Pręgi, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni.
Dla krytyków twórca nieokiełznanego erotyzmu, humoru i groteski, którego język potwierdza klasę jednego z najwybitniejszych młodych polskich prozaików…
Dla mnie Wojtek to pozytywnie nieobliczalny kompan wielu górskich i jaskiniowych wypraw – tych za Wielką Wodę i tych chyba bliższych sercu - jurajskich i tatrzańskich, często moje wyprawowe utrapienie z jednej strony i autoironiczny, wrażliwy Mistrz przyogniskowej pogaduchy z drugiej… Cieszę się na każde z Nim spotkanie…
Grzegorz Kuśpiel
Podróżnik, kustosz Muzeum Miejskiego ,,Sztygarka"
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona!

Sobota, 24 października, 2015, 11:00
Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka Główna)
Dąbrowa Górnicza, ul. Tadeusza Kościuszki 25
Walka z bykami, czyli ortograficzna corrida - III Dyktando Dąbrowskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej zaprasza na trzecią edycję dąbrowskiego dyktanda. Do konkursu mogą przystąpić osoby, powyżej 16 roku życia. Zadaniem uczestników zabawy będzie napisanie dyktowanego tekstu z jak najmniejszą ilością błędów.

Mistrz ortografii otrzyma tytuł „Pogromcy byków” i nagrodę finansową. Autorem tekstu będzie dr hab. Danuta Krzyżyk – językoznawca z katedry dydaktyki języka i literatury polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a całą zabawę poprowadzi Agnieszka Strzemińska - dziennikarka popularyzująca poprawną polszczyznę na antenie Polskiego Radia Katowice, uhonorowana przez Radę Języka Polskiego Medalem Ambasadora Polszczyzny.
Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i formularzem zgłoszeniowym dostępne są na www.biblioteka-dg.pl
Zgłoszenia przyjmowane są do 16 października
Liczba miejsc ograniczona!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto