Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagłębie - młodszy brat Górnego Śląska? Śląsko-zagłębiowskie warsztaty dla młodzieży

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Projekt śląsko-zagłębiowski dr. Dariusza Majchrzaka i Marcina Melona
Projekt śląsko-zagłębiowski dr. Dariusza Majchrzaka i Marcina Melona Jolanta Pierończyk
Zagłębie - młodszy brat Górnego Śląska? Śląsko-zagłębiowskie warsztaty dla młodzieży to wspólne dzieło dr. Dariusza Majchrzaka, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, i Marcina Melona z SP 37 w Tychach. 14 listopada 2019 r. Marcin Melon opowiadał będzińskim licealistom o Śląsku, 21 listopada - dr Dariusz Majchrzak przedstawił Zagłębie ósmo- i piątoklasistom SP 37 w Tychach.

Co słychać po drugiej stronie Brynicy? - warsztaty pod takim tytułem przeprowadził 21 listopada dr Dariusz Majchrzak, historyk z I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, w kilku klasach SP 37 w Tychach.

Na pytanie o skojarzenia z Zagłębiem, uczniowie powiedzieli od razu: zagranica, paszporty.

Fakt. Przez wiele wieków Śląsk i Zagłębie dzieliła granica. Nadgranicznymi miejscowościami były m.in. Bytom oraz Będzin (nie bez kozery był tu zamek warowny) i właśnie w ratuszach tych dwóch miast toczyły się różne rozmowy mające łagodzić spory pomiędzy Polską a Czechami.

O ile jednak Śląsk (Silesia) jest nazwą z dużymi tradycjami, sięgającymi średniowiecza, o tyle Zagłębie to zupełnie nowy twór, powstały w II połowy XIX wieku i upowszechniony na przełomie XIX i XX wieku.

- Można powiedzieć, że Zagłębie to taki młodszy brat Śląska i jak to bywa między braćmi, do różnych spięć może dochodzić - mówił dr Majchrzak.

Ale choć samo określenie "Zagłębie" jest młode, to historia ziem, które określa jest bogata, a poza tym jest małą ojczyzną wielu wybitnych ludzi, jak np. Jan Kiepura, dyplomata Jan Ciechanowski, który otworzył wiele drzwi w USA Janowi Karskiemu, Władysław Szpilman, Janusz Gajos czy Jacek Cygan.

- Chcemy przekazać młodzieży obu regionów wiedzę na temat sąsiadów, bo wychodzimy z założenia, że warto lepiej się poznać, bo dzięki temu lepiej będziemy się rozumieć - mówi dr Dariusz Majchrzak.

To on jest spiritus movens tego śląsko-zagłębiowskiego projektu, ale zainspirowały go warsztaty na temat regionalizmu prowadzone przez Marcina Melona w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Katowicach.

- Wtedy wpadłem na pomysł, by zorganizować takie śląsko-zagłębiowskie warsztaty dla licealistów i uczniów szkół podstawowych - mówi dr Majchrzak.

Pomysł spodobał się Marcinowi Melonowi, dyrekcje szkół, w których pracują obaj panowie wyraziły zgodę na takie zajęcia i w tym roku szkolnym zaczął się pilotaż. 14 listopada Marcin Melon poprowadził warsztaty o Śląsku w będzińskim "Koperniku", 21 listopada - dr Dariusz Majchrzak był ze swoją częścią projektu w SP 37 w Tychach.

Tego nie powiedział uczniom, ale dodajmy, że jest autorem artykułów na temat historii Zagłębia publikowanych na portalu Klub Zagłębiowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto