Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa karczma Austeria w Sławkowie z 1781 roku znów przyjmie gości! Po ponad roku poszukiwań jest nowy gospodarz

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zabytkowa Austeria ma nowego gospodarza. Pierwszych gości przyjmie wiosną 2023 roku 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zabytkowa Austeria ma nowego gospodarza. Pierwszych gości przyjmie wiosną 2023 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków/Rafał Adamczyk
Zabytkowa drewniana Austeria z XVIII wieku, najstarsza karczma w Polsce, długo czekała na swojego nowego gospodarza. Aż w końcu udało się go znaleźć, a we wtorek 22 listopada miasto zawarło z nim stosowne porozumienie, co do zasad, na jakich będzie teraz prowadził w tym miejscu swoją działalność gospodarczą.

Miasto od jesieni 2021 roku próbowało wynająć tę architektoniczną perełkę. Po dwóch latach ograniczeń covidowych oraz trudnej sytuacji rynkowej okazało się jednak, że nie jest to takie łatwe. A do tego wszystkiego doszły jeszcze podwyżki kosztów energii elektrycznej, gazu oraz szalejąca inflacja. Ostatecznie jednak udało się chętnego na rozpoczęcie działalności w Austerii

- Rozpoczynamy nowy rozdział w historii sławkowskiej Austerii. Wczoraj (22.11) podpisaliśmy umowę z nowym najemcą tego zabytkowego obiektu. Na otwarcie restauracji i wznowienie jej działalności gastronomicznej musimy poczekać do wiosny, ze względu na konieczne przygotowania. Równolegle jako miasto szykujemy wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego o dotację na remont dachu Austerii. Trzymajcie kciuki – przekazał Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Informacja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem wśród mieszkańców Sławkowa.

- Wspaniała wiadomość. Przecież to nasza sławkowska perełka i duma. Żal było patrzeć jak stała taka pusta. To wspaniałe miejsce z ogromnym potencjałem, które powinno być wizytówką naszego cudownego Sławkowa (…) Super, znowu karczma będzie funkcjonowała dla sławkowian i turystów. I oby udało się pozyskać finanse na remont dachu – napisali w mediach społecznościowych sławkowianie.

Miasto przeznaczyło na najem na cele gastronomiczne prawie 200 metrów kwadratowych powierzchni. To budynek składający się z dziesięciu pomieszczeń. Wyposażony w wewnętrzną instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, teletechniczną oraz gazową.

- W ramach oceny złożonych ofert będziemy także brać pod uwagę przedstawioną koncepcję funkcjonowania restauracji. Chodzi o to, by wpisywała się ona w potencjał turystyczny miasta w kontekście utworzonego przez nas w tym roku Parku Doliny Białej Przemszy i Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej – mówił w trakcie poszukiwań najemcy burmistrz Sławkowa.

Cena wywoławcza miesięcznego czynszu najmu wynosiła 13,35 zł netto za 1 m kw. Wysokość czynszu najmu uzyskana w drodze przetargu miała zostać podwyższona o obowiązujący podatek VAT w wysokości 23 procent. Czynsz za lokal oddany w najem płatny będzie miesięcznie z góry do 10. dnia danego miesiąca.

Austeria zamknięta była od listopada 2020 roku. Z prowadzenia działalności zrezygnował wówczas dotychczasowy najemca. Jednym z powodów tej decyzji była sytuacja epidemiologiczna.

Austeria powstała w 1791 roku, ale pewnie jest starsza

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

Sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach.

Historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, że w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. Wiadomość ta jako pierwsza potwierdza nie tylko istnienie Sławkowa w początkach XIII wieku, ale również zaświadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów.

W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech karczm, funkcjonujących w samym mieście: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda, w informacji zawarta jest również wzmianka, iż łącznie sprzedały one 1620 garnców gorzałki i 219 beczek piwa.

Jakkolwiek budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi najprawdopodobniej z roku 1781, to jednak wiele wskazuje na to, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany.

Austeria zawsze była i jest własnością miasta, nadzorowaną i zarządzaną przez władze miasta, oddawaną każdorazowo w dzierżawę.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto