Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa karczma Austeria w Sławkowie czeka na nowego gospodarza. Miasto próbuje znaleźć nowego najemcę

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zabytkowa Austeria to jeden z symboli Sławkowa 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zabytkowa Austeria to jeden z symboli Sławkowa Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Sławków
Zabytkowa karczma Austeria czeka na nowego gospodarza. Do 10 września br. każdy może złożyć oferty wynajmu pomieszczeń w budynku, który znajduje się na rynku w Sławkowie.

Miasto przeznaczyło na najem na cele gastronomiczne prawie 200 metrów kwadratowych powierzchni. To budynek składający się z dziesięciu pomieszczeń. Wyposażony jest w wewnętrzną instalację elektryczną, wodną, kanalizacyjną, teletechniczną oraz gazową.
Istnieje możliwość wynajęcia części działek nr 3330/3 oraz nr 3329/3 przyległych do budynku, z przeznaczeniem na rozszerzenie prowadzonej działalności, bez możliwości ich zabudowy.

- W ramach oceny złożonych ofert będziemy także brać pod uwagę przedstawioną koncepcję funkcjonowania restauracji. Chodzi o to, by wpisywała się ona w potencjał turystyczny miasta w kontekście utworzonego przez nas w tym roku Parku Doliny Białej Przemszy i Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturowej - mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

Cena wywoławcza miesięcznego czynszu najmu wynosi  13,35 zł netto za 1 m kw. Wysokość czynszu najmu uzyskana w drodze przetargu zostanie podwyższona o obowiązujący podatek VAT w wysokości 23 procent.Czynsz za lokal oddany w najem płatny będzie miesięcznie z góry do 10. dnia danego miesiąca.

Termin składania zgłoszeń uczestnictwa w przetargu i ofert przetargowych upływa 10 września 2021 roku do godz. 13 w Miejskim Zarządzie Budynków Komunalnych, ul. Łosińska 1, 41-260 Sławków (decyduje data i godzina wpływu, niezależnie od sposobu dostarczenia oferty).

Austeria zamknięta jest od listopada 2020 roku. Z prowadzenia działalności zrezygnował wówczas dotychczasowy najemca. Jednym z powodów tej decyzji była sytuacja epidemiologiczna.

Austeria powstała w 1791 roku, ale pewnie jest starsza

Austeria Miejska w Sławkowie Pierwochą Zwana - to oficjalna urzędowa nazwa karczmy położonej w Rynku Sławkowskim pod numerem policyjnym 2, używana od chwili jej wzniesienia, czyli najprawdopodobniej w 1781 roku do utraty przez Sławków praw miejskich w 1870 roku.

Określenie "Pierwocha" pochodzi prawdopodobnie od słowa "pierwsza", czyli najstarsza lub największa. Nie można również wykluczyć, że nazwa ta została utworzona od nazwiska jednego z licznych jej dzierżawców.

Austeria (z jęz. włoskiego) to z kolei staropolskie określenie karczmy o najwyższym standardzie, dobrze wyposażonej i posiadającej bogaty asortyment wszelakiego jadła i napitków, mieszczącej się w solidnym, obszernym budynku, spełniającym jednocześnie funkcje gastronomiczne oraz hotelowo-stajenne w zajeździe.

Niewątpliwie sławkowska Austeria jest najpiękniejszą spośród wszystkich zachowanych do dzisiejszych czasów. Jej usytuowanie i architektura dają najpełniejsze wyobrażenie o budownictwie i sztuce ciesielskiej w przedrozbiorowej Polsce. Budynek stanowi klasyczny przykład drewnianej staropolskiej karczmy. Zbudowany został na planie litery "T". Całość budynku o powierzchni 380 metrów kwadratowych przykrywa dwuspadowy dach.

Historia karczmarstwa sławkowskiego jest starsza niż samo miasto. Już w kronice Jana Długosza odnajdujemy informację, iż w 1220 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż uposażył klasztor Świętego Ducha w Prądniku pod Krakowem dochodami z karczem sławkowskich. Wiadomość ta jako pierwsza potwierdza nie tylko istnienie Sławkowa w początkach XIII wieku, ale również zaświadcza o prężnym ośrodku wymiany handlowej i funkcjonowaniu co najmniej dwóch tego typu obiektów.

W kolejnych wiekach mamy wiele wzmianek o sławkowskich karczmach i dochodach z nich czerpanych przez biskupów krakowskich, starostów Klucza Sławkowskiego i mieszczan. Często też dochodziło do konfliktów o zyski czerpane z praw do warzenia piwa i palenia gorzałki oraz ich sprzedaży w karczmach Klucza Sławkowskiego, których np. w 1734 roku było aż osiemnaście.

W 1787 roku odnotowane zostały nazwy trzech z nich, funkcjonujących w samym mieście: Austeria Miejska, Szopa Sławkowska i Karczma Wygoda, w informacji zawarta jest również wzmianka, iż łącznie sprzedały one 1620 garnców gorzałki i 219 beczek piwa.

Jakkolwiek budynek Austerii w obecnym kształcie pochodzi najprawdopodobniej z roku 1781, to jednak przyjąć należy za pewnik, że zabytek ten sięga czasów o wiele wcześniejszych i że w ciągu wieków był wielokrotnie przebudowywany, chociaż zawsze usytuowany w tym samym pryncypialnym miejscu przy gościńcu śląskim, którego częścią była główna arteria wiodąca przez Rynek. Świadczą o tym również m.in. XIII-wieczne mury odkryte pod fundamentami Austerii oraz bardzo liczne fragmenty karczmarskiej ceramiki odnajdywane podczas prac ziemnych w różnych częściach obiektu.

Austeria zawsze była i jest własnością miasta, nadzorowaną i zarządzaną przez władze miasta, oddawaną każdorazowo w dzierżawę.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto