Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami festiwal teatralny "Ze Sztuką do Młodzieży" w Dąbrowie Górniczej. Młodzi pasjonaci pokazali swój talent!

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Wydarzenie wymyśliła i zorganizowała dąbrowska młodzież.
Wydarzenie wymyśliła i zorganizowała dąbrowska młodzież. fot. Uczniowie ZSE w Dąbrowie Górniczej.
Za nami festiwal teatralny "Ze Sztuką do Młodzieży". Pomysł na jego organizację wyszedł w tym roku szkolnym od dąbrowskiej młodzieży z I LO. Jak pokazała wczorajsza frekwencja, inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie sztuką teatralną - przynajmniej w Dąbrowie Górniczej - nie maleje!

Ambitny pomysł dąbrowskiej młodzieży

Wydarzenie odbyło się w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Rozpoczęło się w piątek (3 czerwca) o godzinie 9 i zakończyło po południu. Ten ambitny pomysł zgłosiła młodzież ze Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem z I LO im. Waleriana Łukasińskiego. Uczniowie przedstawili projekt w ramach I edycji Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych w Dąbrowie Górniczej, w listopadzie ubiegłego roku. Urząd Miasta pozytywnie rozpatrzył inicjatywę młodych pasjonatów i przyznał na jego realizację niemałą kwotę, bo niemal 20 tysięcy złotych.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie szkół, głównie z Dąbrowy Górniczej, którzy pod okiem szkolnych opiekunów od lat rozwijają swoje teatralne pasje. Nie zabrakło jednak też gości z innych miast. W sumie w festiwalu uczestniczyło 10 szkolnych zespołów teatralnych:

  • Zespół teatralny ŚWIETLIKI ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. Władysława Broniewskiego w Dąbrowie Górniczej
  • TEATR TAŃCA PRZEBUDZENIE ze STUDIA TAŃCA IFLY w Mysłowicach
  • ONE STAGE – MANY VOICES ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach
  • NIC NA SERIO z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie
  • LIRA z Centrum Rozwoju Rodziny Etiuda z Brzegu
  • SOSart ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
  • OY! TEATR z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej
  • Grupa filmowo-teatralna CIĘCIE z Pałacu Kultury Zagłębia
  • HERBATKA ZA KURTYNĄ z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
  • VARIAT z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej

Festiwal składał się z przeglądu teatralnego oraz teatralnej parady ulicami Dąbrowy Górniczej. Występy grup teatralnych odbywały się symultanicznie w dwóch miejscach Pałacu. Uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali się w dużej sali teatralnej, z kolei reprezentanci grup ze szkół ponadpodstawowych w klimatycznej piwnicy teatralnej. Po przedstawieniach przyszedł czas na paradę, w czasie której uczniom towarzyszyli artyści-szczudlarze oraz Miejska Orkiestra Dęta. Niejeden z przechodniów z zaciekawieniem obserwował pokazy i niebanalną formę aktywności, do jakich z pewnością należała zorganizowana parada.

Niebanalna promocja teatru - czas na inne miasta?

W założeniu organizatorów festiwal nie miał charakteru konkursowego. Każdy uczestnik był jednocześnie aktorem i widzem. Wszystkie grupy teatralne otrzymały nagrodę w wysokości 500 złotych na rozwój własnych działań. Młodzi aktorzy otrzymali też w prezencie książki, kostiumy teatralne i rekwizyty, z których część mogliśmy oglądać w czasie popołudniowej parady. Jak zdradziła Ewa Pawik - nauczyciel i pedagog z I LO w Dąbrowie Górniczej, współorganizująca dzisiejszy festiwal jako opiekunka SKT Adamantem - inne cele wydarzenie również udało się osiągnąć. Trudno w końcu o lepszą promocję działań teatralnych i atrakcyjniejszą prezentację form teatru dla młodych ludzi, niż dzisiejszy, dedykowany im festiwal.

Środki przeznaczone na realizację Festiwalu Teatralnego pochodziły z I Funduszu Inicjatyw Młodzieżowych oraz środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Operatorem wydarzenia była fundacja "Godne Życie". W festiwalu wzięli udział włodarze miasta, z prezydentem Dąbrowy Górniczej Marcinem Bazylakiem i wiceprezydent Bożeną Borowiec na czele.

- Razem stworzyliśmy wydarzenie tętniące życiem i dobrą energią. Bardzo dziękujemy władzom Dąbrowy Górniczej za możliwość realizacji naszego projektu – podkreśla Ewa Pawik.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto