MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Turniej Rycerski 2024 w Będzinie - ZDJĘCIA. Wielka bitwa o zamek, pokazy, turniej łuczniczy i tańce. Działo się!

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Turniej rycerski 2024 w Będzinie

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Turniej rycerski 2024 w Będzinie Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
BĘDZIN. XX jubileuszowy Turniej Rycerski na zamku królewskim po raz kolejny pokazał, że odtwarzanie historycznych wydarzeń i turniejowe boje na błoniach niezmiennie cieszą się zainteresowaniem mieszkańców całego Zagłębia Dąbrowskiego. Nie zabrakło też gości z innych miast i miejscowości Śląskiego.

Turniej Rycerski na zamku królewskim w Będzinie

Więcej zdjęć ZOBACZ TUTAJ

Za sprawą jubileuszowego, XX Turnieju Rycerskiego Będzin przez trzy dni stał się miejscem spektakularnych pokazów rycerskiego kunsztu oraz średniowiecznych obyczajów. Od piątku 31 maja do niedzieli 2 czerwca rzesze miłośników widowiskowych walk rekonstrukcyjnych będą miały okazję niecodzienne, emocjonujące starcia w różnych kategoriach.

Tradycyjnie wśród wielu historycznych atrakcji znalazły się m. in. turnieje łucznicze, pokazy bojowe, bieg dam i rycerzy, prezentacja replik broni czarnoprochowej, pokazy tańców, strojów dawnych oraz pokaz ognia. W sobotę 1 czerwca na finał odbyła się wielka bitwa o zamek.

Na targowisku można zakupić wyjątkowe, oryginalne wyroby. Całość uświetnił koncert zespołu Żniwa, który porwał zarówno do tańca jak i wprowadził w zadumę, wykonując muzykę neoceltycką i słowiańską.

Program niedzielny (2 czerwca) XX Turnieju Rycerskiego na zamku w Będzinie:

  • 10.00 - otwarcie targowiska historycznego
  • 11.00 - turniej bojowy piechoty
  • 11.30 - finał turnieju łuczniczego
  • 13.00 - zakończenie turnieju

W 2021 roku Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało swoje 20-lecie, a dziś liczy sobie 23 lata. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest grupą rekonstrukcyjną, odtwarzającą społeczeństwo średniowieczne z końca XIV i początku XV wieku, a dokładniej z lat 1380 – 1420. Od początku swojego istnienia mające siedzibę na będzińskim zamku i z nim nierozerwalnie związane. Jeśli czujecie się na siłach, możecie dołączyć do będzińskiego bractwa.

Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski, który w tym roku właśnie za nami. Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony.

Turniej Rycerski na zamku w Będzinie - zobacz ZDJĘCIA

Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto