Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycinają las wokół Pustyni Błędowskiej? Nie, to przygotowania nowego szlaku, który ma być gotowy na początku 2022 roku

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W drodze na Pustynię Błędowską pojawiły się wycięte drzewa. Jak się okazuje, to podwaliny pod nowy szlak i drogę przeciwpożarową 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W drodze na Pustynię Błędowską pojawiły się wycięte drzewa. Jak się okazuje, to podwaliny pod nowy szlak i drogę przeciwpożarową Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. Gminy Klucze/mat.NadleśnictwoSiewierz/mat.internautów
Najpóźniej na początku 2022 roku roku turyści z aglomeracji śląsko-dąbrowskiej będą mogli dotrzeć na Pustynię Błędowską nową trasą, powstającą w ramach wartego kilka milionów złotych projektu "Wrota do Pustyni Błędowskiej". To wspólna inicjatywa nadleśnictw Siewierz i Olkusz. Widać już efekty pierwszych prac. Te nieco zaniepokoiły turystów, którzy ostatnio wybrali się w tamte rejony, bowiem z pozoru wygląda to na regularną wycinkę lasu.

Na zdjęciach widać bowiem powycinane drzewa, m.in. sosny. Wiele kolejnych drzew oznakowanych jest w sposób, który kwalifikuje je do wycinki. Internauci zaniepokoili się więc takim widokiem w lasach wokół Pustyni Błędowskiej. Szybko wyjaśniło się, że te prace mają związek właśnie z powstawaniem nowego szlaku z Dąbrowy Górniczej na Pustynię Błędowską, w stronę Klucz.

- To przygotowany teren pod inwestycję, jaką jest droga przeciwpożarowa, ale także dodatkowo nowa trasa rowerowa i spacerowa dla mieszkańców aglomeracji o długości łącznej 9 kilometrów – tłumaczy Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Siewierz.

13 kwietnia br. Nadleśnictwo Siewierz podpisało umowę z firmą Hucz sp. z o.o. która wygrała przetarg na realizację tej inwestycji, przedstawiając najlepszą ofertę. Zgodnie z umową, trasa ma powstać w ciągu 270 dni. Naturalnie wykonawca obiecał, że postara się ukończyć wcześniej inwestycję, ale zapisy w umowie są jednoznaczne a sytuacja pandemiczna dynamiczna.

Powstanie więc nowa droga o łącznej długości 9 km., która będzie pełnić funkcje przeciwpożarowe. Po połączeniu z już istniejącymi w tym terenie trasami powstanie sieć licząca blisko 30 kilometrów. To szansa, aby w przyszłym sezonie ruszyć rowerami, bądź pieszo i podziwiać największy w Europie obszar pustynny zupełnie nowym szlakiem.

Mapa, jaką zobaczycie w galerii, obrazuje przebieg trasy z Dąbrowy Górniczej do gminy Klucze. Realizowane będą: etap I - czerwony i etap II wariant I (zielony).

W ramach prac zaplanowana została droga leśną o szerokości 3,5 metra z obustronnymi poboczami utwardzonymi o szerokości min. 0,75 m.

Podstawowe przewidywane parametry jezdni:

  • szerokość jezdni podstawowa 3,50 m
  • szerokość poboczy 0,75 m
  • szerokość mijanki 3,00 m
  • długość mijanki 23m
  • skosy najazdowe 1: 7 21m
  • wyokrąglenia wjazdów i wyjazdów mijanki R=50,00m
  • promień skrętu min.11m.
  • plac manewrowy min. 20 na 20 m.

W opracowaniu uwzględniony został również odcinek drogi gminnej o długości 639 metrów bieżących, jako łącznika dojazdowego do drogi publicznej.

Pierwotnym celem projektu „Wrota do Pustyni Błędowskiej”, zwanej na roboczo drogą pustynną, było stworzenie w Nadleśnictwie Siewierz trasy do sprawnej obrony lasu przed żywiołem. Leśnicy nie mieli bowiem szybkiego dojazdu do jednego z dużych kompleksów leśnych, co mogło powodować trudne do opanowania sytuacje kryzysowe.

- Projektując drogę zauważyliśmy, że transwojewódzki dukt leśny idealnie nadaje się dla turystyki rowerowej czy nordic walkingu. To także spacerowa trasa widokowa i alternatywa dla kilkunastu istniejących dziś szlaków wokół Pustyni Błędowskiej – mówi Grzegorz Cekus, nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz.

Dziś wybierając się na Pustynię Błędowską z aglomeracji Śląskiej można zaparkować w sąsiedztwie istniejącego w Dąbrowie Górniczej Eurocampingu - bazy biwakowo-campingowo-rekreacyjnej. W tym miejscu zaczyna się Szlak Pustynny PTTK o długości 28,5 km. Niedaleko stąd jest również do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycinają las wokół Pustyni Błędowskiej? Nie, to przygotowania nowego szlaku, który ma być gotowy na początku 2022 roku - Dąbrowa Górnicza Nasze Miasto

Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto