Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wśród nauczycieli pracujących w grupach integracyjnych zapanowało spore rozżalenie

Magdalena Nowacka
W przedszkolach nauczyciele w grupach integracyjnych mają co prawda mniej godzin, ale ich praca jest wyjątkowo trudna.
W przedszkolach nauczyciele w grupach integracyjnych mają co prawda mniej godzin, ale ich praca jest wyjątkowo trudna.
Nowy rok przynosi dużo zmian, ale nie zawsze są to zmiany na lepsze. Tak na pewno myślą nauczyciele z Przedszkola nr 6, gdzie są grupy integracyjne. Takie jest zarządzenie — Dlaczego w Będzinie Urząd Miejski ...

Nowy rok przynosi dużo zmian, ale nie zawsze są to zmiany na lepsze. Tak na pewno myślą nauczyciele z Przedszkola nr 6, gdzie są grupy integracyjne.

Takie jest zarządzenie

— Dlaczego w Będzinie Urząd Miejski postanowił odebrać dodatek za trudne warunki nauczycielom, pracującym w grupach integracyjnych? Tego typu grupy są w PM nr 6. Zniesione zostały tu bariery architektoniczne dla dzieci niepełnosprawnych. Nauczyciele uzupełniali wykształcenie, by móc pracować z dziećmi z orzeczeniami. W myśl ustawy Dz. U. nr 139 poz. 1328 taki dodatek jest prawnie należny. Jesteśmy zdziwione, że miasto czyni oszczędności naszym kosztem — napisały w mailu do redakcji DZ będzińskie nauczycielki.

Zmiany mają się pojawić już od 1 stycznia 2006 roku.

Tymczasem Roman Goczoł, naczelnik Wydziału Edukacji UM twierdzi, że wszystkiemu winne jest rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

— To rozporządzenie dotyczy wysokości minimalnych stawek wynagradzania zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Określa rodzaje trudnych warunków pracy. W lutym tego roku weszły zmiany, które nie przewidują dodatku dla nauczycieli pracujących w oddziałach integracyjnych. W naszym mieście dodatek ten będą mogli otrzymać nauczyciele pracujący w oddziale specjalnym przedszkola oraz prowadzący nauczanie indywidualne dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego — tłumaczy Roman Goczoł.

Godzin mniej

Naczelnik Wydziału Edukacji dodaje też, że obserwuje dość burzliwą dyskusję na ten temat. Podkreśla jednak, że niezależnie od wszystkiego nauczyciele pracujący w grupach integracyjnych w przedszkolach mają mniejszy tygodniowy wymiar godzin, a pensje dostają taką samą, jak nauczyciele w grupach zwykłych.

Także Elżbieta Ryniak, dyrektor PM nr 6, twierdzi że choć te dodatki bardzo się nauczycielom przydają, to jednak gdyby odebrano je nauczycielom, to nie zostaną z gołą pensją.

— Są jeszcze nagrody i dodatki motywacyjne. Nauczyciele w grupach integracyjnych prowadzą zajęcia we dwoje, poza tym mają mniej godzin (osiemnaście) — dodaje pani dyrektor.Samorząd nie decyduje

Gmina przygotowuje nowy regulamin przyznawania nauczycielom zatrudnionym w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto dodatków. Chodzi o dodatki za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny i za warunki pracy oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Ten dokument, który po uchwaleniu przez Radę Miejską będzie obowiązywał w 2006 roku, musi być zgodny z prawem oświatowym. Samorząd gminny nie podejmuje decyzji o przyznawaniu tego typu dodatków, określa tylko ich wysokość. Do tej pory to było do 15 procent wynagrodzenia, a ostateczna kwotę ustalał dyrektor placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto