Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominali biskupa Śmigielskiego w Będzinie

mat. prasowe
Wspominali biskupa Śmigielskiego w Będzinie. Muzeum Zagłębia w Będzinie odbyła się uroczystość obchodów Dnia Pamięci Biskupa Adama Śmigielskiego. Uczestnicy wysłuchali okolicznościowego koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego Dell’arte.

Wspominali biskupa Śmigielskiego

Program muzyczny składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowane zostały popularne utwory muzyki klasycznej takie jak „Eine kleine Nachtmusik” W. A. Mozarta czy niezrównana „Aria na strunie G” J. S. Bacha. Następnie wystąpił będziński chór Sarmatia Ars Bendzinensis pod kierownictwem Marka Piotrowskiego, który zaprezentował dwa utwory: „Omni die dic Mariae” i „Ave Maria”. W „części filmowej” koncertu publiczność wysłuchała kilku znanych utworów muzyki filmowej m.in. „Humoreski” A. Dworzaka czy „El oboe de Gabriel” Ennio Morricone w aranżacji na kwartet smyczkowy.

Na bis zagrano „Poloneza” Wojciecha Kilara.
Po koncercie ks. Włodzimierz Skoczny przybliżył zebranym sylwetkę Honorowego Obywatela Miasta Będzina – opowiedział o jego życiu i działalności także o tym, jakim ks. biskup był człowiekiem. Ksiądz biskup dr Adam Śmigielski – pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej, salezjanin, wykładowca, Honorowy Obywatel Miasta Będzina, również Sosnowca i Czeladzi został zapamiętany, jako człowiek niezwykle skromny, życzliwy, zawsze uśmiechnięty. Człowiek wielki w swej prostocie, która widoczna była w całej Jego posłudze duszpasterskiej. Był zawsze blisko diecezjan, zorientowany w ich problemach, bolączkach i radościach.

Następnie goście zwiedzili wystawę, „Biskup Adam Śmigielski – Honorowy Obywatel Miasta Będzina” przygotowaną przez MiPBP w Będzinie i Muzeum Zagłębia. Wystawę edukacyjną, którą można było zwiedzać w marcu w bibliotece wzbogacono o pamiątki użyczone przez Dom św. Józefa w Będzinie. Zobaczyć można było wiele ciekawych zdjęć z okresu dzieciństwa i młodości biskupa Adama Śmigielskiego, pamiątki i rzeczy osobiste, takie jak piuska, futerał na mitrę czy jarmułka podarowana Biskupowi przez Żydów. Osobno wyeksponowano elementy ubioru - sutannę, mucet, biret i stułę, którą ks. Biskup miał na sobie podczas wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu w 1999 r. Dużą część ekspozycji zajęły dyplomy uznania i różnego typu dyplomy okolicznościowe przyznane ks. Biskupowi przez różne instytucje, np. dyplom „Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla woj. śląskiego, certyfikat „Orderu Radości” za liczne działania na rzecz dzieci czy dyplom nagrody „Miód 1998” od redakcji Dziennika Zachodniego. Wystawie towarzyszyła projekcja niezwykle interesujących filmów przybliżających życie Biskupa Adama Śmigielskiego, użyczonych przez ks. Pawła Rozpiątkowskiego z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto