Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wreszcie ruszyło Miejskie Centrum Społeczno-Edukacyjne

Łukasz Podlejski
Nowa świetlica podobała się zaproszonym gościom. Zachwalał ją też Zbigniew Szaleniec.
Nowa świetlica podobała się zaproszonym gościom. Zachwalał ją też Zbigniew Szaleniec.
Po kilku miesiącach przygotowań otwarto Miejskie Centrum Społeczno-Edukacyjne. Jego siedzibą jest budynek byłej prywatnej szkoły na Piaskach. Przy ulicy Zwycięstwa znalazły też siedzib czeladzkie stowarzyszenia i ...

Po kilku miesiącach przygotowań otwarto Miejskie Centrum Społeczno-Edukacyjne. Jego siedzibą jest budynek byłej prywatnej szkoły na Piaskach. Przy ulicy Zwycięstwa znalazły też siedzib czeladzkie stowarzyszenia i drużyny harcerskie.

Instytucje dla pomocy

W Centrum będzie świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci z Piasków. Przewidziano też miejsce na siedzibę pracownika socjalnego. Dla ubogich mieszkańców dzielnicy, codziennie między godz. 12 a 14 będą wydawane bezpłatne posiłki. Jadłodajnia jest w stanie wyżywić jednorazowo 70 osób. Obok kuchni przewidziano pomieszczenia dla dzieci i młodzieży. Jest tu świetlica, a będą jeszcze pracownia muzyczna, plastyczna i hotelarska. Piętro niżej mieści się siedziba Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów oraz czeladzkiej grupy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.

W świetlicy, oprócz pracowników środowiskowych, mają dyżurować także pielęgniarki środowiskowe, opiekujące się osobami starszymi i schorowanymi. Będzie także pedagog pracujący z trudną młodzieżą, tzw. street worker.

- Taka świetlica na Piaskach jest bardzo potrzebna -twierdzi Zbigniew Szaleniec, zastępca burmistrza. - Będzie tu pełnić ważną rolę społeczną. Ta placówka ma pomagać mieszkańcom dzielnicy w rozwiązywaniu problemów.

Bez ociągania

Burmistrz Marek Mrozowski przypomniał, że Centrum powstało w krótkim czasie i udało się zapobiec zniszczeniu opustoszałego budynku.

- Decyzję podjęliśmy bardzo szybko. Pół roku temu już wiedzieliśmy, że szkoły nie będzie. Dzięki temu szybko udało się zagospodarować szkołę - stwierdził burmistrz.

Aby otworzyć świetlicę, trzeba było jednak dokonać prac remontowych. Wymieniono kafelki w kuchni, by spełniała wymogi sanepidu, naprawiono dach, odmalowano wnętrze. Kosz tych prac wyniósł około 30 tysięcy złotych.

Dla niektórych świetlica była prezentem na gwiazdkę.

- Do tej pory spotykaliśmy się w budynku na osiedlu XXXV-lecia - stwierdziła Urszula Ordziniak, szefowa dwóch czeladzkich drużyn harcerskich. - Teraz w budynku Centrum powstanie nasz oddział terenowy. W piwnicznym pomieszczeniu już wkrótce urządzimy harcówkę z prawdziwego zdarzenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto