Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wokół Pogorii IV pospacerujemy teraz i pojeździmy na rowerach przez cały rok. Zniknęły dwie bramy na jazie wodnym, zamykane na zimę

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Z jazu nad Pogorią IV zniknęły dwie bramy. Nie będą już zamykane na jesień i zimę, co z pewnością ucieszy wszystkich, którzy lubią tutaj wypoczywać o każdej porze roku 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Z jazu nad Pogorią IV zniknęły dwie bramy. Nie będą już zamykane na jesień i zimę, co z pewnością ucieszy wszystkich, którzy lubią tutaj wypoczywać o każdej porze roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG/Dariusz Nowak/Michał Radka/PAS
Dobre wiadomości dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, Będzina, Siewierza, całego Zagłębia, a także wszystkich tych gości, którzy lubią spędzać wolny czas nad jeziorem Pogoria IV. Po budowie brakującego kawałka ścieżki rowerowej, teraz będzie można poruszać się po drogach wokół tego zbiornika wodnego przez cały rok. Zniknęły bowiem dwie bramy na jazie wodnym, zamykane na jesień i zimę. To znak, że obiekt zarządzany przez Wody Polskie będzie dostępny przez cały rok.

Od kilkunastu już lat oficjalny sezon dla aktywności sportowych wokół zbiornika Kuźnica Warężyńska – potocznie nazywanego Pogorią IV – wyznaczało otwarcie bram na jazie w okresie 15 kwietnia - 31 października. Działo się tak na mocy porozumienia, które Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podpisał wcześniej z Dąbrowa Górniczą. We wspomnianym porozumieniu miasto zobowiązało się do dbania o czystość wokół obiektu oraz montażu składanych blokad, które uniemożliwiają wjazd samochodów na ścieżkę wokół zbiornika. O całoroczną możliwość korzystania z jazu co jakiś czas zabiegali miłośnicy aktywnego wypoczynku. Temat powrócił niedawno przy okazji podpisania umowy użyczenia terenu pod drogę pieszo-rowerową, której budowę – jako pieszo-rowerowej alternatywy dla ulicy Marianki – sfinansowało miasto.

– Poprosiliśmy dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, by rozważył możliwość całorocznego otwarcia jazu. Cieszę się, że decyzja jest pozytywna – mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej.

Z jazu zniknęły już bramy, a Linda Hofman, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – PGW Wody Polskie w Gliwicach potwierdza, że przejście i przejazd przez obiekt będą otwarte przez cały rok.

– PGW Wody Polskie w Gliwicach umożliwią całoroczny przejazd przez jaz, by komunikacja drogami wokół zbiornika Pogoria IV mogła przebiegać płynnie. Takie rozwiązanie będzie wymagało sformalizowania z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wdrożyć – mówi Linda Hofman.

Dzięki takiemu rozwiązaniu rowerowe wycieczki oraz spacery, przy sprzyjającej pogodzie, będą mogły odbywać się wokół jeziora także w miesiącach jesiennych i zimowych. To znacznie ułatwi wypoczynek nad Pogorią IV, do której można od 2019 roku dostać się także specjalnym tunelem pod torami kolejowym od strony ścieżek rekreacyjnych wokół sąsiedniej Pogorii III. Tak więc wybierając się na to "Pojezierze dąbrowskie" można tutaj spędzić wiele godzin.

Pogoria IV to bowiem od kilku już lat jedno z ulubionych miejsc - nie tylko letniego - wypoczynku mieszkańców Dąbrowy Górniczej i całego woj. śląskiego. Pogoria IV ma 8 km długości i 3 km szerokości. Po całkowitym zalaniu ma powierzchnię 560 ha, a maksymalna głębokość wynosi 23 metry. W kwietniu 2006 roku Pogoria IV osiągnęła minimalny poziom spiętrzenia wody. Zbiornik zasila wodą Czarna Przemsza. Do tej samej rzeki kierowany jest zrzut wody.

Wokół Pogorii IV można m.in. spacerować, pojeździć na rolkach, hulajnogach, rowerach. Otwarty został także wspomniany już, specjalny łącznik (tunel) ze ścieżką wiodącą wokół sąsiedniego jeziora Pogoria III, dzięki czemu nie trzeba już przeprawiać się z rowerami przez tory kolejowe. Sztuczne jezioro to również raj dla wędkarzy. Można tutaj też żeglować. Kąpiel i plażowanie oficjalnie nie są jednak możliwe, bo to zbiornik retencyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto