Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż trzeba krwi!

Maciej Wąsowicz
Ambulans Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa systematycznie odwiedza Zagłębie.
Ambulans Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa systematycznie odwiedza Zagłębie.
Wciąż drastycznie spada ilość oddawanej krwi w zagłębiowskich miastach. Również w Czeladzi można zauważyć niebezpieczną tendencję, która wskazuje na to, że mieszkańcy coraz rzadziej decydują się na to, by zostać ...

Wciąż drastycznie spada ilość oddawanej krwi w zagłębiowskich miastach. Również w Czeladzi można zauważyć niebezpieczną tendencję, która wskazuje na to, że mieszkańcy coraz rzadziej decydują się na to, by zostać honorowym krwiodawcą.
Jeszcze w styczniu, podczas kilkugodzinnej akcji, na oddanie krwi zdecydowało się 14 osób.

Kolejne dwa miesiące nie przyniosły poprawy. Przeciwnie - można zauważyć nieustanny spadek liczby czeladzian oddających krew. W lutym było ich 11, w marcu zaledwie 10 a kwietniu liczba honorowych krwiodawców spadła do 8 osób.

By zostać honorowym krwiodawcą trzeba spełnić kilka wymagań formalnych i zdrowotnych. Niespełnienie któregokolwiek z tych kryteriów wyklucza możliwość oddania krwi.

Jak zostać krwiodawcą?

- Trzeba być osobą w wieku od 18 do 65 lat i ważyć co najmniej 50 kilogramów. W okresie roku przed oddaniem krwi nie można się tatuować ani poddawać zabiegom endoskopowym (np. gastroskopii). Natomiast już po sześciu miesiącach od operacji można oddawać krew - informuje doktor Urszula Sierantowicz.

Krwi nie można oddawać także w okresie do dwóch tygodni od przebytej infekcji, a u kobiet w czasie miesiączki i trzy dni po jej zakończeniu. Każdy kto chce oddać krew musi posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość.

Jednorazowo krwiodawca może oddać 450 ml. krwi. Pobieranie trwa od 5 do 8 minut. Każdy honorowy krwiodawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcl.

Na młodych można liczyć

Główną przyczyną spadku liczby honorowych krwiodawców jest skromna reklama kolejnych akcji. Najczęściej oddają krew ludzie młodzi.

- Najczęściej do naszych punktów zgłaszają się górnicy oraz uczniowie szkół średnich i studenci. Także policjanci nie chcą zostawać w tyle i chętnie oferują cząstkę siebie dla ratowania życia innych - dodaje Urszula Sierantowicz.
Aby nie zabrakło krwi dla wszystkich potrzebujących transfuzji pacjentów, hospitalizowanych w przeszło 100 szpitalach naszego regionu, każdego dnia do punktów oddawania krwi musi zgłosić się około 250 do 300 ludzi wrażliwych, którym nie obce są potrzeby drugiego człowieka.

Tymczasem w najlepszym wypadku podczas jednej akcji zgłasza się zaledwie kilkanaście osób, chcących pomóc w ratowaniu życia...

Dziś od rana w Czeladzi przy ulicy Szpitalnej 7, obok salonu Fiata stoi ambulans, w którym można oddawać krew.


Kolejne akcje oddawania krwi:

Czeladź: ul. Szpitalna 7, obok salonu Fiata - 24 czerwca,
22 lipca, 25 sierpnia.

Będzin: ul. Małachowskiego, obok Domu Kultury - 1 czerwca ,
6 lipca, 3 sierpnia.

Dąbrowa Górnicza: ul. Plac Wolności, od strony ul. Górników
Redenu: 8 czerwca, 13 lipca, 10 sierpnia.

Sosnowiec: "Patelnia", ul. Warszawska ,obok budynku nr 4 - 15 czerwca, 20 lipca, 17 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto