Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wandale na Pogorii IV. Tną drzewa, budują obozowiska, niszczą wszystko. Co z tym zrobić? Może pomoże wodna stanica

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Jezioro Pogoria IV w Dąbrowie Górniczej i powiecie będzińskim, formalnie nazywane zbiornikiem Kuźnica Warężyńska, to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców całego województwa śląskiego. Niestety, często przyroda niszczona jest tu bezmyślnie przez wandali, a także tych, którzy na dziko budują obozowiska. Czy da się coś z tym zrobić?

Ogromne jezioro, piękne miejsca, aktywny wypoczynek

Sztuczne jezioro Pogoria IV, to tak zwany zbiornik retencyjny, który dziś znajduje się pod opieką i w zarządzie Wód Polskich. Pogoria IV ma 8 km długości i 3 km szerokości. Po całkowitym zalaniu ma powierzchnię 560 ha, a maksymalna głębokość wynosi 23 metry. Prace nad przygotowaniem zbiornika trwały 22 miesiące i zakończyły się w lipcu 2005 roku. Całość kosztowała około 70 mln zł, a 65 procent pochodziło z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Oficjalne otwarcie zbiornika Kuźnica Warężyńska miało miejsce 25 sierpnia 2005 roku. Wokół Pogorii IV można np. spacerować, pojeździć na rolkach, rowerach. Otwarty został także specjalny łącznik (tunel) ze ścieżką wiodącą wokół sąsiedniego jeziora Pogoria III, dzięki czemu nie trzeba już przeprawiać się z rowerami przez tory kolejowe. Sztuczne jezioro to raj dla wędkarzy. Można tutaj też żeglować. Kąpiel i plażowanie oficjalnie nie są jednak możliwe. Nic więc dziwnego, że co roku tysiące osób spędzają tu wolny czas. Nie tylko weekendy. Czasem próbują budować dzikie obozowiska, m.in. na wysepkach, których tu również nie brakuje.

- Pływałem ostatnio po zbiorniku wodnym Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV) w Dąbrowie Górniczej. Na zbiorniku tym znajduje się kilkanaście wysp, porośniętych lasem i trzcinami. Są one miejscem życia bobrów, czapli, kormoranów, zimorodków i terenem lęgowym innych ptaków. Niestety, w sezonie letnim są również miejscem biwakowania pseudoturystów. Montowane są tam ławki i stoły, ścinane drzewa do palenia ognisk i zostawiane odpady. Postępuje degradacja tych unikatowych miejsc. Dlaczego nikt z tym nic nie robi? - pyta jeden z dąbrowian, który skontaktował się z naszą redakcją.

Wandali, bezmyślnych biwakowiczów nie brakuje. Co zrobić?

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach poinformowało nas, że zbiornik Kuźnica Wrężyńska (Pogoria IV) pełni przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową. Tworzy rezerwę na wypadek wezbrania na rzece Czarnej Przemszy i służy redukcji fali powodziowej, zabezpieczając teren położony w dolinie rzeki przed zalaniem. Zbiornik jest również atrakcyjny dla mieszkańców i przyjezdnych z uwagi na swoje walory przyrodnicze i możliwość uprawiania sportów wodnych oraz szeroko pojętej rekreacji nad wodą.

- Wody Polskie w Gliwicach od momentu swojego powstania dążą do uporządkowania sytuacji nad akwenem. Choć z roku na rok, dzięki współpracy Wód Polskich w Gliwicach i wielu środowisk, odpoczynek nad zbiornikiem i korzystanie z jego wód stają się coraz bezpieczniejsze, do zrobienia w tym względzie wciąż pozostaje wiele. Przykład, którym z redakcją podzielił się Czytelnik obrazuje tylko jedną z wielu sytuacji, jakim starają się przeciwdziałać Wody Polskie w Gliwicach – mówi Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Częściowo teren nad zbiornikiem jest objęty formą ochrony przyrody Natura 2000. Na tym obszarze, obejmującym m.in. tzw. wyspy na zbiorniku, zabronione jest podejmowanie jakichkolwiek działań, które mogłyby w istotny sposób pogorszyć stan siedlisk gatunków roślin i zwierząt, a także w istotny sposób wpłynąć negatywnie na te gatunki.

- Akty wandalizmu, naruszeń przepisów prawa, łamania zakazów – w tym nieprzestrzegania przepisów obowiązującego na zbiorniku regulaminu, również w tym roku stanowiły przedmiot rozmów Wód Polskich w Gliwicach z komendantami poszczególnych komisariatów policji, właściwych terenowo dla zabezpieczenia obszaru zbiornika. Przed rozpoczęciem sezonu letniego odbyły się spotkania, w czasie których poruszano newralgiczne kwestie i tematy służące poprawie bezpieczeństwa. Został wprowadzony systematyczny monitoring zbiornika poprzez zabezpieczenie obszaru patrolami policji zmechanizowanej, pieszej, rowerowej oraz policji wodnej – tłumaczy Linda Hofman.

Wody Polskie w Gliwicach przypominają, że nie dysponują możliwością sankcji wobec osób naruszających obowiązujące przepisy. Takie kompetencje posiadają odpowiednie służby, w tym policja i straż miejska. Niemniej, naruszenia i nieprawidłowości są zgłaszane służbom przez pracowników terenowych Wód Polskich w Gliwicach, w tym przez obsługę zbiornika.

- W bieżącym sezonie letnim najczęściej powiadamialiśmy służby, prosząc o interwencje w związku z zaśmiecaniem terenu na plażach i brzegach zbiornika, parkowaniem przyczep kempingowych w miejscach niedozwolonych, rozjeżdżania czaszy zbiornika, niszczenia brzegów śródlądowych wód powierzchniowych, poruszania się pojazdami mechanicznymi po drogach serwisowych udostępnionym wyłącznie pieszym i rowerzystom, wjeżdżania w niedozwolone miejsca, nieprzestrzegania znaków zakazu ruchu itp. Warto także zaznaczyć, że tego rodzaju zgłoszenia może dokonać każdy świadek zdarzeń, które nie powinny mieć miejsca, takich jak łamanie przepisów dotyczących choćby zakazów i ograniczenia ruchu, niszczenie przyrody, zakłócanie porządku – podkreśla rzeczniczka prasowa RZGW Wód Polskich w Gliwicach.

W ubiegłym roku, w celu usystematyzowania organizacji różnych form wypoczynku Wody Polskie w Gliwicach opracowały wspólnie ze stroną społeczną Regulamin korzystania z obszaru wodnego Kuźnica Warężyńska i terenów przyległych. Wytyczne i przestrzeganie zasad korzystania ze zbiornika znalazły się na tablicach informacyjnych rozmieszczonych wokół zbiornika. Również w ubiegłym roku Wody Polskie zorganizowały akcję porządkowania terenu nad Kuźnicą Warężyńską, w której krótko po zakończeniu sezonu wakacyjnego uczestniczyło kilkaset osób. Analogiczne wydarzenie planowane jest również tej jesieni, w ramach ogólnopolskiej kampanii PGW WP – „Wody to nie śmietnik”. Akcje tego rodzaju służą także edukacji z zakresu gospodarki wodnej i ochrony środowiska wodnego.

- Jak dowodzą obserwacje i efekty ubiegłorocznej kampanii, pozbywanie się śmieci różnego rodzaju i przywożenie ich z gospodarstw domowych nad zbiornik oraz wrzucanie do samej wody jest nagminne i stanowi poważnym problem. Dlatego też wszystkim, którzy zwracają uwagę na wszelkie nieprawidłowości Wody Polskie w Gliwicach serdecznie dziękują za okazane zainteresowanie i wykazywaną gotowość do podjęcia działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz przeciwdziałanie wandalizmowi na obszarach i terenach przyległych do zbiornika wodnego. Po wtóre, dążąc do dalszego porządkowania sytuacji nad tym lubianym przez mieszkańców akwenem w tym roku Wody Polskie w Gliwicach zawarły porozumienie z Gminą Dąbrowa Górnicza, dzięki któremu mieszkańcy oraz rowerzyści poruszający się po terenie zbiornika zyskali kolejny odcinek ścieżki pieszo-rowerowej – mówi Linda Hofman.

Wandale na Pogorii IV. Tną drzewa, budują obozowiska, niszcz...

Wody Polskie umożliwiły także całoroczny przejazd przez jaz, by komunikacja drogami wokół zbiornika mogła przebiegać płynnie. Na terenie obiektu powstanie również stanica wodna, administrowana przez Zagłębiowski WOPR. Obiekt będzie działał na mocy wieloletniego porozumienia na zagospodarowanie części zbiornika. Stanica będzie służyła służbom i podmiotom związanym z bezpieczeństwem publicznym – policji, straży pożarnej i Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, co również ma przyczynić się bezpieczeństwu zarówno osób korzystających ze zbiornika, jak i przyrody na jego obszarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto