Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje bez butelki

Magdalena Nowacka
Lucjan Szczęsny pokazuje wywieszkę "Zakaz wjazdu niepełnoletnim", którą powiesił w swoim sklepie nad wejściem do stoiska z alkoholem. Fot. Olgierd Górny
Lucjan Szczęsny pokazuje wywieszkę "Zakaz wjazdu niepełnoletnim", którą powiesił w swoim sklepie nad wejściem do stoiska z alkoholem. Fot. Olgierd Górny
Daj mi tę kasę. Jutro ci przyniosę podręcznik do fizyki - mówi gimnazjalista. - Kasę dam ci jutro, jak dostanę książkę - odpowiada jego kolega. - Kurczę, tak mnie suszy, muszę sobie piwko strzelić i to zaraz.

Daj mi tę kasę. Jutro ci przyniosę podręcznik do fizyki - mówi gimnazjalista. - Kasę dam ci jutro, jak dostanę książkę - odpowiada jego kolega. - Kurczę, tak mnie suszy, muszę sobie piwko strzelić i to zaraz. No, daj tę kasę, nie mam tej książki przy sobie, ale jutro ci przyniosę, słowo - przekonuje gimnazjalista na kacu.

Taka scena rozegrała się na przystanku tramwajowym w osiedlu Zamkowym. Okazuje się, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży młodszym kolegom podręczników idą nie na wakacyjne kieszonkowe, ale bardzo często właśnie na alkohol.

Zakazany wjazd

"Nieletnim wjazd wzbroniony" - takie zawieszki można przeczytać w niektórych miejscach sprzedaży alkoholu w Będzinie, zarówno w sklepach, jak i lokalach gastronomicznych. Zawieszki z taką treścią właściciele otrzymali z Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Jeszcze przed wakacjami przypomniano sprzedającym alkohol o zagrożeniach związanych ze spożywaniem alkoholu przez osoby nieletnie. W spotkaniu zorganizowanym przez Urząd Miejski, uczestniczyli przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe na terenie miasta. W pierwszym dniu spotkania byli to właściciele sklepów, w drugim zakładów gastronomicznych.

- Tematem spotkania było omówienie zapisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a zwłaszcza procedury wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i przestrzegania warunków sprzedaży i podawania alkoholu - mówi Marzena Karolczyk, rzecznik prasowy UM.

W zeszłym roku Będzin przystąpił do ogólnopolskiej akcji "Alkohol - nieletnim dostęp wzbroniony". Celem kampanii było przypomnienie sprzedawcom o obowiązującym w tym zakresie prawie, z drugiej zaś strony uwrażliwienie świadków niedozwolonej sprzedaży. Akcja była widoczna zarówno w wymiarze lokalnym - przedsiębiorcy otrzymali ulotki i plakaty, jak i ogólnopolskim, poprzez bilboardy i reklamy telewizyjne.

Będą kontrolować

Podczas spotkania w urzędzie, przedsiębiorcy zostali poinformowani o możliwości prowokacyjnej, kontrolowanej sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim.

W takich przypadkach wydana zostanie (na mocy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi) decyzja o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych z czasem karencji na 3 lata.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał też ksero kopię uchwały Rady Miejskiej w Będzinie w sprawie określenia czasu pracy placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i usługowych na terenie Będzina.

Zaproszeni dostali też wystosowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych list, apelujący o przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim wraz z zawieszką "Nieletnim wjazd wzbroniony".

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto