Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wojkowicach drzewa poszły pod topór

Katarzyna Domagała
Katarzyna Domagała
Mieszkańcy Wojkowic protestują przeciwko wycince drzew na os. Maszyńsko. Nie zgadzają się z decyzją Starostwa Powiatowego, które zezwoliło na wyrąb drzew firmie EF Nieruchomości, która jest wieczystym dzierżawcą tego terenu.

Założyli Komitet Ochrony Lasu. Obawiają się, że zielony zakątek zostanie przekształcony w tereny inwestycyjne. - Przed świętami usłyszeliśmy za naszym domem piły - opowiada Fabian Koziarski, mieszkaniec osiedla oraz członek Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Środowiska Naturalnego EMEKO. - Okazało się, że robotnicy wycinają lasek, który od dawien dawna rósł tutaj. W czasach, kiedy przywiązujemy ogromną wagę do ochrony środowiska nagle administracja wydaje zgodę na wycinkę drzew. Myśleliśmy, że to pomyłka - dodaje.

Wojkowiczanie uważają, że powód wycinki drzew jest nieprawdziwy. - W decyzji czytamy, że rosną tutaj zamierające topole. Jednak poza topolami są również dęby, lipy czy akacje. A co ważniejsze wszystkie z nich są zdrowe. Bardzo trudno znaleźć wśród nich suchy okaz - mówi pan Fabian.

I coś w tym jest, bo na sąsiedniej działce, która również należy do tej samej firmy ma powstać galeria handlowa z parkingami. Jednak jak podkreśla prezes EF Nieruchomości, mieszkańcy nie mają się czego obawiać. - Na tym terenie nie będzie realizowana żadna inwestycja - zapewnia Marcin Majchrowicz. - Galeria wraz z miejscami parkingowymi powstanie powyżej. Drzewa rosną na terenie leśnym. Wycinamy je ze względu na wiek, a w ciągu roku nasadzimy młode sadzonki.

Mieszkańcy ubolewają również nad tym, że urząd nie poinformował ich o planowanej wycince drzew.

- Nie mieliśmy obowiązku poinformować o tej decyzji, ponieważ ma ona charakter nakazowy. A to oznacza, że nie jest udostępniana wszystkim mieszkańcom, a jedynie stronie postępowania - wyjaśnia Krzysztof Kozieł, rzecznik Starostwa Powiatowego w Będzinie. Jak dodaje, teren, o którym mowa, podlega przepisom ustawy o lasach. Zakłada ona prowadzenie w określony sposób gospodarki leśnej. W tym również wycinki drzew określonych gatunków, które przekroczyły pewien wiek. A jak wskazała wykonana dla starostwa ocena drzewostanu okazało się, że wiodącym gatunkiem były topole, których wiek rębny wynosi 40 lat, a drzewa, które rosną w lasku mają około 60 lat. - Teren ten ma pozostać lasem i w okresie do pięciu lat podmiot dokonujący wyrębu jest zobligowany do odnowienia drzewostanu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto