Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Czeladzi zajętych 45 z 55 tzw. łóżek covidowych. Są nowe udogodnienia dla pacjentów

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W czeladzkim szpitalu pojawiły się udogodnienia dla pacjentów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czeladzkim szpitalu pojawiły się udogodnienia dla pacjentów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PZZOZ Będzin, Czeladź/PAS
Opaski życia dla pacjentów, nowoczesna komora dezynfekcyjna i możliwość wideorozmowy z rodziną – to udogodnienia, jakie dla chorych i personelu oddziału covidowego przygotował czeladzki szpital. Z 55 miejsc dla pacjentów z COVID-19 zajętych jest już 45, w tym 6 respiratorowych na 5, jakie zgodnie z decyzją wojewody miał przygotować szpital.

Część dla zakażonych pacjentów została wydzielona z oddziału chorób wewnętrznych i to właśnie personel interny stanowi większość zespołu strefy covidowej. Nadzór nad salą intensywnego nadzoru, w której przebywają pacjenci wymagający respiratoroterapii pełnią anestezjolodzy.

OPASKI ŻYCIA MONITORUJĄ ZDROWIE PACJENTÓW

W opiece nad pacjentami mają pomóc też nowoczesne technologie, takie jak opaski życia przekazane przez Grupę PZU.

- Charakterystyczne dla przebiegu COVID-19 jest to, że stan pacjenta może się szybko zmienić. Stały monitoring parametrów życiowych, takich jak saturacja, puls i temperatura pozwala na bieżąco śledzić, co dzieje się z chorym – tłumaczy Ewa Wiązania-Gacek, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej PZZOZ.

Zakładana na rękę opaska życia nie tylko dokonuje pomiarów, ale także alarmuje personel medyczny, w przypadku, gdy parametry życiowe chorego spadną do krytycznych poziomów. 

- Świadomość społeczna, dotycząca przebiegu choroby, jej skutków oraz objawów, wśród których głównie występuje duszność, powoduje, że strach i niepokój chorego jest ogromny. Dlatego oprócz adekwatnej farmakoterapii staramy się także zapewnić pacjentowi pomoc psychologiczną, zmaksymalizować poczucie bezpieczeństwa i umożliwić kontakt telefoniczny z bliskimi. A rodziny naszych pacjentów na bieżąco informować o postępach leczenia – mówi lekarka.

TERAZ RODZINA MOŻE POROZMAWIAĆ Z CHORYM NA COVID-19

Na oddziale uruchomiono dwa numery telefonów dla rodzin pacjentów – „covid lekarz” i „covid pielęgniarka”. Za ich pośrednictwem można zapytać o stan zdrowia chorego, ale także poprosić o wideorozmowę.

- Jeśli pacjent nie może się poruszać, rozmowa odbędzie się przy łóżku chorego. Osoby, których stan na to pozwoli, będą mogły skorzystać z rozmowy wideo w osobnym pokoju, w którym zainstalowaliśmy laptop. Drugi znajduje się w pomieszczeniu dla rodzin, jakie przygotowaliśmy w głównej części szpitala. Dzięki temu możliwość rozmowy online zyskają także bliscy, którzy nie poradziliby sobie sami z obsługą sprzętu” – mówi dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji.

NOWY SPOSÓB IDENTYFIKACJI MEDYKÓW I KADRY MEDYCZNEJ

Mimo wydzielenia części zakaźnej szpital nadal udziela pomocy pacjentom z innymi schorzeniami. Oddział covidowy posiada osobne wejście, a od części czystej oddzielają go dodatkowe śluzy. Przy wyjściu ze strefy covidowej zainstalowano także nowoczesną komorę dezynfekcyjną. Pracownicy oddziału pracują w kombinezonach, co znacznie utrudnia identyfikację członków zespołu. Na to jednak też znalazł się sposób.

- Praca w zespole, gdzie każdy wygląda tak samo, jest trudna. Pacjent często nie rozpoznaje, kim jest osoba, która podchodzi do łóżka. Dlatego każdy z nas ma na ręku opaskę opisaną swoją grupą zawodową tj. lekarz, pielęgniarka czy opiekun. Niektórzy dodatkowo dopisują imię na kombinezonie. To pomaga nawiązać kontakt i uspokaja pacjentów – wyjaśnia Ewa Wiązania-Gacek.

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej jako placówka II poziomu, jest wyznaczony do przyjmowania pacjentów z objawami takimi jak duszność, spadek saturacji czy zapalenie płuc, także wymagającymi użycia respiratora.

W poniedziałek 9 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 tys. 713 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Aż 4373 przypadków odnotowanych zostało w województwie śląskim. W powiecie będzińskim jest 51 nowych zakażeń COVOD-19, a wszystkich aktywnych przypadków obecnie jest 1691.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto