Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Czeladzi w powiecie będzińskim dziś przebywa 49 pacjentów covidowych na 135 łóżek. Za tydzień liczba łóżek ma się zmniejszyć

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W czeladzkim szpitalu aktualnie przebywa 49 pacjentów covidowych 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W czeladzkim szpitalu aktualnie przebywa 49 pacjentów covidowych Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PAS/PZZOZ Czeladź Będzin
Każdego dnia napływają coraz bardziej optymistyczne informacje na temat liczby nowych przypadków COVID-19 w województwie śląskim. Sprawdziliśmy, jak aktualnie wygląda sytuacja w szpitalu PZZOZ w Czeladzi, gdzie od wielu miesięcy przyjmuje pacjentów oddział covidowy.

Jeszcze w kwietniu tego roku, a więc kilka tygodni temu, pacjentów było tak wielu, że trzeba było powiększać zasób łóżek. Tak więc ze 100 ich liczba została zwiększona do 135. 120 łóżek – są to tak zwane łóżka na poziomie drugim (w tym 12 łóżek intensywnego nadzoru), a kolejnych 15 – są to tak zwane łóżka na poziomie trzecim, neurologicznym, właśnie dla pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV2.

W poniedziałek 17 maja w czeladzkiej lecznicy przebywa 49 pacjentów chorych na koronawirusa. 41 z nich zajmuje łóżka tzw. poziomu drugiego, w tym cztery osoby znajdują się pod respiratorami. Kolejnych ośmiu pacjentów znajduje się natomiast na łóżkach wyznaczonych dla poziomu trzeciego, neurologicznego.

- Pacjentów nie jest już tak dużo, jak jeszcze kilka tygodni temu, co jest oczywiście dobrą wiadomością. Dlatego od 24 maja planujemy zmniejszyć nieco liczbę łóźek covidowych. Na poziomie trzecim nadal pozostanie 15 łóżek, natomiast na poziomie drugim będzie ich mniej o 35, a więc 85. Cały czas każdy może liczyć w naszym szpitalu na pomoc i profesjonalną opiekę – mówi Agata Kalafarska-Winkler, rzecznik prasowa szpitala w Czeladzi PZZOZ.

Najnowsze dane ministerstwa zdrowia, które zostały udostępnione w poniedziałek 17 maja, informują o 1109 nowych przypadkach zakażeń COVID-19 w całym kraju. Wśród nich jest 128 osób z województwa śląskiego. To drugi najwyższy wynik w kraju. W powiecie będzińskim pojawiły się dziś cztery nowe przypadki COVID-19, w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej po 7. Co ciekawe w Jaworznie, Siemianowicach Śląskich i Jastrzębiu Zdroju nie było dziś ani jednego nowego, pozytywnego przypadku koronawirusa.

Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, z kolei w związku ze współistnieniem innych schorzeń – 4 osoby.

W czeladzkiej lecznicy działa poradnia dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19

W Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi przyjmuje pacjentów, będąca pierwszą w woj. śląskim, poradnia dla pacjentów po przechorowaniu COVID-19. Działała w ramach poradni kardiologicznej, służy zarówno hospitalizowanym na oddziale pacjentom z pozytywnym wynikiem SARS-CoV2 czeladzkiej placówki, jak i wszystkim mieszkańcom powiatu będzińskiego, którzy przeszli Covid-19 bez potrzeby hospitalizacji, ale odczuwają powikłania po chorobie.

Zespół poradni tworzą lekarze Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Szybkiej Diagnostyki Kardiologicznej, na co dzień pracujący z pacjentami covidowymi, czyli kardiolodzy i interniści. W zależności od zgłaszanych problemów pacjenci przechodzą diagnostykę laboratoryjną oraz obrazową z badaniem echokardiograficznym serca i tomografią komputerową włącznie. Skierowanie do poradni dla pacjentów po przechorowaniu Covid-19 powinno zostać wystawione do poradni kardiologicznej z rozpoznaniem ICD 10 Z03.9 – Stan po Covid-19.

Poradnia działa w każdy wtorek od godz. 14 do godz. 16.30 przy ul. Szpitalnej 40 w Czeladzi. Rejestracja pacjentów odbywa się pod nr telefonów: centr. 32 265-16-44 wew. 318, tel. Kom. 690 – 475 – 233, w godzinach 9 do 16.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto