Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Robak powstaje pod Strumieniem. Wormhouse to dom za 250 tys. zł

Katarzyna Pachelska
Dom Robak, zaprojektowany przez architekta Piotra Kuczię, powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia (powiat cieszyński).
Dom Robak, zaprojektowany przez architekta Piotra Kuczię, powstaje we wsi Zabłocie koło Strumienia (powiat cieszyński). Architekt Piotr Kuczia
Dom Robak, czyli Wormhouse ma niewiele ponad 100 m2 powierzchni. Powstał z myślą o 4-osobowej rodzinie, która chce żyć blisko natury. Sam "Robaczek" to dom oddychający, ale i tani w budowie. Powstaje właśnie w Zabłociu pod Strumieniem.

Dom Robak (Wormhouse) zdobył wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design podczas tegorocznej (2018) edycji jednego z najbardziej prestiżowych światowych konkursów w dziedzinie designu: GERMAN DESIGN AWARD 2018. Uroczysta gala finałowa odbyła się w piątek 9.02 2018 r. we Frankfurcie.

"WORMHOUSE – The Breathing House" to bardzo niewielki obiekt (tylko nieco ponad 100 m2 powierzchni mieszkalnej) dla 4-osobowej rodziny, który cechuje się niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, ale jednocześnie bardzo niewielkimi kosztami budowy. Dom jest w trakcie realizacji, powstaje we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim.

Jego inicjatorem i inwestorem jest Bartłomiej Witkowski, projektant graficzny, współwłaściciel studia Ultrabrand ze Strumienia. Projektantem tego szczególnego domu jest także Piotr Kuczia, architekt polskiego pochodzenia pracujący w Niemczech i w Polsce, absolwent Politechniki Śląskiej.

Koncepcja WORMHOUSE nie jest architektoniczną ekstrawagancją, lecz – choć nietypową – to racjonalną odpowiedzią na założone wymagania i zastane otoczenie. Rodzina miała działkę we wsi Zabłocie, długą ale wąską oraz budżet 250 tys. złotych na budowę domu. - Dużo jeżdżę na rowerze po okolicy i w ten sposób wypatrzyłem dom w Łące pod Pszczyną, którego projektantem, jak się później okazało, był Piotr Kuczia - mówi Bartłomiej Witkowski. - Trochę interesuję się architekturą i bardzo mi się spodobały rozwiązania, użyte w budowie tego domu. Dlatego gdy tylko zdecydowaliśmy się na budowę domu, od razu wiedziałem, że zwrócę się do tego architekta. W ogóle proponuję wszystkim, żeby kierowali się do architektów, a nie kupowali gotowy projekt domu. Na szczęście Piotr Kuczia podjął się zaprojektować nam dom, wiedząc o skromnym budżecie - dodaje Witkowski.

Budowa domu rozpoczęła się w 2015 roku. To autorski projekt Piotra Kuczii, dom, który oddycha. Jego zewnętrzna powłoka reaguje na warunki zewnętrzne, a szklane drzwi mogą przesuwać się na zewnątrz i do wewnątrz domu.

Piotr Kuczia to dwukrotny zdobywca GRAND PRIX Architektura Roku Województwa Śląskiego i dwukrotny finalista najważniejszego polskiego konkursu architektonicznego życie w architekturze. Jego najsłynniejszy projekt – dom ekologiczny nad Jeziorem Łąckim był nominowany do Europejskiej Nagrody Mies van der Rohe. Jest laureatem/współlaureatem ponad 50 nagród w Polsce i za granicą. Jego projekty były publikowane w setkach czasopism i ponad 40 książkach na 5 kontynentach oraz eksponowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Wykładał w Polsce, Niemczech, USA i na Węgrzech oraz był jurorem w kilkunastu międzynarodowych konkursach.

Więcej o projekcie można znaleźć na Wormhouse

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto