Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Siewierzu system monitoruje jakość powietrza, ale kontrole pieców też są potrzebne

PAS
Smog jest wciąż ogromnym zagrożeniem dla naszego życia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Smog jest wciąż ogromnym zagrożeniem dla naszego życia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press/UMiG Siewierz
Mieszkańcy gminy Siewierz mogą spodziewać się w najbliższym czasie kontroli. Upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w asyście policjantów będą sprawdzać, co spalane jest w piecach i czy stosowane paliwo ma odpowiednią, zgodną z normami jakość.

Podczas kontroli mieszkańcy informowani są o zakazie spalania odpadów, konieczności stosowania dobrej jakości paliwa, sankcjach karnych za pozbywanie się odpadów w sposób niezgodny z przepisami prawa oraz o obowiązującej na terenie województwa śląskiego uchwale antysmogowej. Ponadto mieszkańcy otrzymują pakiet ulotek informacyjno – edukacyjnych.

- Kontrola prowadzona jest w sposób zupełnie wyrywkowy. W przypadku stwierdzenia na terenie Gminy Siewierz faktu spalania odpadów w instalacjach do tego celu nieprzystosowanych będą w stosunku do osób łamiących ustawowy zakaz podejmowane działania w kierunku ich ukarania – informują pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Siewierzu.

Zgodnie z ustawą o odpadach, która wprowadza całkowity zakaz termicznego przekształcania odpadów poza miejscami do tego przeznaczonymi, za spalanie niedozwolonych materiałów grozi kara aresztu albo grzywny. Uniemożliwienie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym – zgodnie z art. 225 par. 1 kodeksu karnego jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Alarmujące dane o fatalnej jakości naszego powietrza i akcje społeczne sprawiają, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, co unosi się z komina sąsiada. I słusznie. Według specjalistów stężenia niebezpiecznych substancji są najwyższe właśnie w pobliżu dymiących kominów. Nie dziwi więc, że mieszkańcy sami coraz częściej domagają się kontroli zawartości kotłowni sąsiada.

- Widząc takie dymy w sąsiedztwie nie bądźmy obojętni. Zwróćmy uwagę sąsiadowi, a jeśli to nie pomoże, zgłośmy problem policji. Dbajmy o środowisko. Miejmy na uwadze dobro swoje i innych ludzi. Zanieczyszczając nasze najbliższe otoczenie, szkodzimy całej planecie. Zapewne każdy z nas chciałby żyć w czystym, nieskażonym środowisku, odpoczywać w zielonym pachnącym lesie, oddychać czystym powietrzem - czy tak będzie, to zależy od mądrego postępowania każdego z nas, od naszej wrażliwości, od tego, czy zaszczepimy w naszych dzieciach troskę o ekologię – podkreślają pracownicy UMiG w Siewierzu.

Na terenie gminy Siewierz działa gminny system monitoringu jakości powietrza. W ramach systemu działa 9 czujników do pomiaru zanieczyszczeń w powietrzu, tablica LED, informująca o aktualnym stanie jakości powietrza na terenie miasta i gminy Siewierz. Na tablicy są wyświetlane naprzemiennie dane dotyczące jakości powietrza z poszczególnych czujników. Tablica zamontowana jest na budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siewierzu.

Lokalizacja czujników:

  1. Budynek remizy OSP Rynek w Siewierzu
  2. Budynek plebanii Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu
  3. Budynek remizy OSP w Wojkowicach Kościelnych
  4. Budynek remizy OSP w Żelisławach
  5. Budynek remizy OSP w Gołuchowicach
  6. Budynek Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Brudzowicach
  7. Budynek Szkoły Podstawowej Nr 2 w Siewierzu
  8. Budynek remizy OSP w Nowej Wiosce
  9. Budynek remizy OSP w Leśniakach

Dodatkowo w pięciu placówkach oświatowych na terenie Gminy Siewierz funkcjonują monitory, służące do wyświetlania danych dotyczących jakości powietrza z czujnika znajdującego się w najbliższej odległości od szkoły. System monitoringu jakości powietrza w szkołach ma na celu edukację ekologiczną oraz kształtowanie właściwych zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Za pomocą systemu dyrekcja danej szkoły może wprowadzać na bieżąco stany alarmowe dotyczące jakości powietrza oraz opracowaną przez siebie procedurę postępowania na wypadek przekroczenia stężeń pyłów zawieszonych tj.: ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz budynku, zakaz otwierania w salach okien i wietrzenia pomieszczeń.

Wdrożenie systemu jest odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy chcą znać stan jakości powietrza w gminie. Czujniki mierzą podstawowe parametry związane z jakością powietrza – stężenie pyłów PM1, PM2,5, PM10 oraz wilgotność, temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, czyli czynniki mogące wpływać na tworzenie się smogu. Mieszkańcy na bieżąco mogą sprawdzać stan jakości powietrza w swojej okolicy za pośrednictwem strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto