MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie powstają Centra Kształcenia na Odległość

Magdalena Nowacka
Joanna Kocot-Dyszy, pracownica sączowskiego Centrum i uczniowie Damian Damek, Mateusz Przybylak i Karolina Gradek. Fot. Olgierd Górny
Joanna Kocot-Dyszy, pracownica sączowskiego Centrum i uczniowie Damian Damek, Mateusz Przybylak i Karolina Gradek. Fot. Olgierd Górny
W Sączowie rozpoczęła działalność "Wioska internetowa". Wystarczyło kilka dni, a ustawiła się kolejka chętnych do korzystania z internetowych usług. W tej chwili mamy dwudziestu chętnych.

W Sączowie rozpoczęła działalność "Wioska internetowa". Wystarczyło kilka dni, a ustawiła się kolejka chętnych do korzystania z internetowych usług.

W tej chwili mamy dwudziestu chętnych. W większości są to osoby dorosłe, często bezrobotne, które chcą nabyć nowych umiejętności. Nie brakuje też takich około 50 roku życia, którzy chcą uzupełnić posiadaną wiedzę o nowości, przydatne w ich zawodowej pracy - mówi Joanna Kocot-Dyszy, która zajmuje się projektem w Sączowie.

Projekt "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" jest projektem ogólnopolskim realizowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach projektu na terenie całego kraju powstaje 256 centrów (średnio po 16 w każdym województwie). W tej liczbie jeden punkt uruchomiony został właśnie w gminie Bobrowniki w budynku filii Gminnego Ośrodka Kultury w Sączowie, w pomieszczeniach po zlikwidowanym urzędzie pocztowym. Wioska internetowa powstała w ramach umowy o współpracy zawartej w listopadzie ubiegłego roku.

Partnerzy projektu wyposażyli udostępnione przez GOK pomieszczenia w meble, sześć zestawów komputerowych wraz z monitorami, oprogramowaniem użytkowym oraz oprogramowaniem wspomagającym kształcenie,

urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, fax) oraz telefon.

Ponadto sfinansowali założenie sieci internetowej w pomieszczeniach oraz systemu alarmowego wraz z powiadamianiem, a w czasie trwania projektu pokrywają również koszty utrzymania pomieszczenia. Po zakończeniu realizacji projektu całość wyposażenia i instalacji przejdzie na własność Gminnego Ośrodka Kultury.

Założenie jest takie, że Centrum Kształcenia będzie funkcjonować minimum 5 lat.

- Z przygotowanych szkoleń mogą korzystać zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. W tej chwili największym zainteresowaniem cieszą się kursy z zakresu programu Word i Exel oraz ABC przedsiębiorczości - dodaje Joanna Kocot.

Wszystkich szkoleń jest dziesięć. Oprócz wymienionych jest także nauka języka angielskiego i niemieckiego dla początkujących i średnio zaawansowanych, tworzenie biznes planów, sposoby efektywnego poszukiwania pracy, Obsługa pakietu Word i Exel. Ponadto chętni mogą skorzystać z programów multimedialnych takich jak: atlas świata, atlas historyczny, Encyklopedia PWN 2008, słowniki: polsko - angielski, polsko-rosyjski, polsko-niemiecki, polsko-hiszpański, języka polskiego. Szczegółowych informacji i pomocy w korzystaniu z zasobów "Wioski internetowej" udzielają pracownicy w godzinach funkcjonowania.

- Po przyjściu chętni wypełniają specjalną ankietę rejestracyjną. Potem logują się na platformie edukacyjnej, wybierają interesujący kurs, zakładają sobie konto. Potem jeszcze jedna ankieta i już można rozpocząć naukę. Kurs kończy się certyfikatem. Każdy dobiera sobie czas nauki tak, aby pasował mu do rozkładu zajęć - wyjaśnia pani Joanna.

Wioska jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 19, a w soboty i w niedzielę od 13 do 17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto