Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W naszym powiecie brak interesujących ofert pracy na lato

Artur Pycela
Stażysta Marek Kawecki pracujący w czeladzkim biurze pośrednictwa pracy przypina nowe oferty.
Stażysta Marek Kawecki pracujący w czeladzkim biurze pośrednictwa pracy przypina nowe oferty.
Już dawno minęły czasy, gdy po ostatnim dzwonku uczniowie i studenci rzucali książki i wypoczywali przez letnie miesiące. Obecnie coraz więcej młodych ludzi szuka płatnego zajęcia, by zarobić na wyjazd czy odłożyć na ...

Już dawno minęły czasy, gdy po ostatnim dzwonku uczniowie i studenci rzucali książki i wypoczywali przez letnie miesiące. Obecnie coraz więcej młodych ludzi szuka płatnego zajęcia, by zarobić na wyjazd czy odłożyć na przyszłe studia.

Gdzie szukać pracy?

O wakacyjną pracę w naszym powiecie nie jest łatwo. W Powiatowym Urzędzie Pracy przeważają oferty pracy stałej.

- Nasz urząd dysponuje wieloma ofertami pracy. Jednak są one przeznaczone przede wszystkim dla wykwalifikowanych specjalistów. Prace sezonowe są w naszej ofercie są głównie związane z branżą budowlaną. Poszukiwani są murarze, zbrojarze, a także pracownicy do ociepleń budynków. Jako zajęcie wakacyjne można potraktować pracę przy roznoszeniu materiałów promocyjnych czy w lokalach gastronomicznych przy ośrodkach rekreacyjnych - wyjaśnia Agata Wyderka-Pietrzyk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie.

Prac sezonowych jest niewiele

Podczas wakacji można również szukać zatrudnienia za granicą. W zasobach będzińskiego PUP są dwie oferty prac w Hiszpanii i Włoszech. Obie dotyczą zbiorów owoców i płodów rolnych.

- Są to oferty, które otrzymaliśmy dzięki współpracy z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy. Obie firmy posiadają Certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uprawniające je do prowadzenia tego typu działalności. Nie bierzemy jednak odpowiedzialności za oferty otrzymywane w ramach współpracy z prywatnymi agencjami - mówi Agata Wyderka-Pietrzyk.

Podobna sytuacja jest w biurze pośrednictwa pracy przy Stowarzyszeniu "Jesteśmy z Tobą"

- Teraz jest bardzo kiepsko z ofertami pracy. Przeważają oferty długoterminowe i krajowe. Jednak zawsze można do nas przyjść i jeśli akurat nie będzie interesujących ofert to można bezpłatnie skorzystać z komputera i tam szukać zatrudnienia - opowiada Joanna Szymańska pracująca w stowarzyszeniu.

Na własną rękę

Młodzi ludzie są jednak przedsiębiorczy. Szukają więc pracy na własną rękę.

- Pracę znalazłem przez znajomych. Nie musiałem długo szukać. Pracuje jako kierowca, jest to praca w miarę płatna więc nie narzekam. Zebrane pieniądze mam zamiar przeznaczyć na samochód - mówi Paweł Niedbała, student.

Jak się okazuje najłatwiej zatrudnienie można znaleźć przez znajomości. Rzadziej odwiedzane są biura pracy.

- Nie próbowałem szukać zajęcia przez agencję czy biuro pośrednictwa pracy. Sam znalazłem pracę. Pomagam w warsztacie samochodowym. Popracuję kilka tygodni, żeby potem móc wyjechać na wakacje. W ciągu miesiąca spokojnie można zarobić na wyjazd - twierdzi Tomek Przybyłek, który również studiuje.

Warto wiedzieć
Tomasz Roziński
zastępca kierownika Oddziału Kontroli Legalności Zatrudnienia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Poszukując pracy w agencjach oferujących pracę za granicą należy dowiedzieć się, czy taka agencja posiada certyfikat o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. W przypadku firm oferujących pracę za granicą należy podpisać umowę cywilno-prawną, w której powinien być określony m. in. pracodawca zagraniczny, okres zatrudnienia, warunki pracy i wynagradzania, przysługujące nam świadczenia socjalne, warunki ubezpieczenia społecznego i od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz zakres odpowiedzialności cywilnej stron w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W szczególności trzeba określić, kto ponosi koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń. Należy również dodać, że agencje oferujące pracę za granicą mogą pobierać opłaty, ale mogą być to kwoty faktycznie poniesione na dojazd i powrót osoby wysyłanej do pracy za granicą, wydanie wizy, tłumaczenia dokumentów i badania lekarskie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto