Nasza Loteria

W naszym powiecie brak interesujących ofert pracy na lato

Artur Pycela
Stażysta Marek Kawecki pracujący w czeladzkim biurze pośrednictwa pracy przypina nowe oferty.
Stażysta Marek Kawecki pracujący w czeladzkim biurze pośrednictwa pracy przypina nowe oferty.
Już dawno minęły czasy, gdy po ostatnim dzwonku uczniowie i studenci rzucali książki i wypoczywali przez letnie miesiące. Obecnie coraz więcej młodych ludzi szuka płatnego zajęcia, by zarobić na wyjazd czy odłożyć na ...

Już dawno minęły czasy, gdy po ostatnim dzwonku uczniowie i studenci rzucali książki i wypoczywali przez letnie miesiące. Obecnie coraz więcej młodych ludzi szuka płatnego zajęcia, by zarobić na wyjazd czy odłożyć na przyszłe studia.

Gdzie szukać pracy?

O wakacyjną pracę w naszym powiecie nie jest łatwo. W Powiatowym Urzędzie Pracy przeważają oferty pracy stałej.

- Nasz urząd dysponuje wieloma ofertami pracy. Jednak są one przeznaczone przede wszystkim dla wykwalifikowanych specjalistów. Prace sezonowe są w naszej ofercie są głównie związane z branżą budowlaną. Poszukiwani są murarze, zbrojarze, a także pracownicy do ociepleń budynków. Jako zajęcie wakacyjne można potraktować pracę przy roznoszeniu materiałów promocyjnych czy w lokalach gastronomicznych przy ośrodkach rekreacyjnych - wyjaśnia Agata Wyderka-Pietrzyk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie.

Prac sezonowych jest niewiele

Podczas wakacji można również szukać zatrudnienia za granicą. W zasobach będzińskiego PUP są dwie oferty prac w Hiszpanii i Włoszech. Obie dotyczą zbiorów owoców i płodów rolnych.

- Są to oferty, które otrzymaliśmy dzięki współpracy z prywatnymi agencjami pośrednictwa pracy. Obie firmy posiadają Certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej uprawniające je do prowadzenia tego typu działalności. Nie bierzemy jednak odpowiedzialności za oferty otrzymywane w ramach współpracy z prywatnymi agencjami - mówi Agata Wyderka-Pietrzyk.

Podobna sytuacja jest w biurze pośrednictwa pracy przy Stowarzyszeniu "Jesteśmy z Tobą"

- Teraz jest bardzo kiepsko z ofertami pracy. Przeważają oferty długoterminowe i krajowe. Jednak zawsze można do nas przyjść i jeśli akurat nie będzie interesujących ofert to można bezpłatnie skorzystać z komputera i tam szukać zatrudnienia - opowiada Joanna Szymańska pracująca w stowarzyszeniu.

Na własną rękę

Młodzi ludzie są jednak przedsiębiorczy. Szukają więc pracy na własną rękę.

- Pracę znalazłem przez znajomych. Nie musiałem długo szukać. Pracuje jako kierowca, jest to praca w miarę płatna więc nie narzekam. Zebrane pieniądze mam zamiar przeznaczyć na samochód - mówi Paweł Niedbała, student.

Jak się okazuje najłatwiej zatrudnienie można znaleźć przez znajomości. Rzadziej odwiedzane są biura pracy.

- Nie próbowałem szukać zajęcia przez agencję czy biuro pośrednictwa pracy. Sam znalazłem pracę. Pomagam w warsztacie samochodowym. Popracuję kilka tygodni, żeby potem móc wyjechać na wakacje. W ciągu miesiąca spokojnie można zarobić na wyjazd - twierdzi Tomek Przybyłek, który również studiuje.

Warto wiedzieć
Tomasz Roziński
zastępca kierownika Oddziału Kontroli Legalności Zatrudnienia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim.

Poszukując pracy w agencjach oferujących pracę za granicą należy dowiedzieć się, czy taka agencja posiada certyfikat o dokonaniu wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. W przypadku firm oferujących pracę za granicą należy podpisać umowę cywilno-prawną, w której powinien być określony m. in. pracodawca zagraniczny, okres zatrudnienia, warunki pracy i wynagradzania, przysługujące nam świadczenia socjalne, warunki ubezpieczenia społecznego i od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz zakres odpowiedzialności cywilnej stron w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. W szczególności trzeba określić, kto ponosi koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń. Należy również dodać, że agencje oferujące pracę za granicą mogą pobierać opłaty, ale mogą być to kwoty faktycznie poniesione na dojazd i powrót osoby wysyłanej do pracy za granicą, wydanie wizy, tłumaczenia dokumentów i badania lekarskie.

od 16 lat
Wideo

Warsztaty dla kobiet w Lublinie. O wypaleniu zawodowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto