Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czeladzkiej bibliotece przedszkolaki uczyły się rapowania baśni. To była świetna zabawa

RED, Aneta Homel
Dzieci z kilku czeladzkich przedszkoli  mogły się tego dowiedzieć w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w tym mieście. Rapowania uczył ich Mateusz Skajsdelmit Wilkoń

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzieci z kilku czeladzkich przedszkoli mogły się tego dowiedzieć w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w tym mieście. Rapowania uczył ich Mateusz Skajsdelmit Wilkoń Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Jak się zabrać za rapowanie? Dzieci z kilku czeladzkich przedszkoli mogły się tego dowiedzieć w poniedziałek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w tym mieście. Rapowania uczył ich Mateusz Skajsdelmit Wilkoń. Przy okazji „rapowania baśni” dzieci świetnie się bawiły.

Pozyskali fundusze na działalność

MBP w Czeladzi pozyskała w tym roku spore fundusze na wzbogacenie swojej działalności merytorycznej. Przygotowany przez bibliotekarzy program : (F) RAPująca literatura! uzyskał wysoką ocenę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem cyklu działań jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży poprzez zajęcia warsztatowe, literacko-kulturoznawcze oraz edukacyjne.

- Chcemy pokazać, że literatura jest wspaniałym „materiałem” do tworzenia swoich własnych dzieł, np. muzycznych. Ważnym elementem projektu jest zwrócenie uwagi dzieci na zjawiska wspólne dla muzyki, literatury i mowy - mówią bibliotekarze.

Dzieci rapują i poznają rytm

Elementy składowe zadania to spotkania logarytmiczne: „Rapujemy baśnie”, na których dzieci poznają rytm, tempo, wysokość dźwięku, melodia, głośność, akcent, frazowanie oraz artykulacja jako elementy wspólne dla rapu i głośnego czytania. Grupa integracyjna 6-latków z Przedszkola nr 7 świetnie opanowała podstawowe
Podczas zajęć „O czterech muzykantach z Bremy i nie tylko”, organizowanych w Filii nr 2 MBP, uczestnicy poznali baśnie, bibliotekarze przybliżyli im także gatunek muzyczny – rap, jako rodzaj ekspresji wokalnej polegającej na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu. Grupami docelowymi spotkań były 5-latki z Przedszkola nr 5 i uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną , z Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi.

Raper w przedszkolu

16 maja odbyło się spotkanie warsztatowe : „Hip hopowa jedynka” z raperami, na którym Mateusz SKAJSDELIMIT Wilkoń, w profesjonalny sposób pokazał 6-latkom z Przedszkola nr 7, 5-latkom z Przedszkola nr 5 i uczniom z ZSS. Program warsztatów obejmuje : zabawę z dźwiękami z beatboxem (wydawaniem dźwięków naśladujących instrumenty za pomocą ust), tworzenie zapętlonych kilkupiętrowych utworów muzycznych z wykorzystaniem różnych dźwięków wydawanych przez dzieci. Dzieci będą też nagrywać swoje imiona za pomocą mikrofonu i mini-studia, a później bawić się dźwiękiem tych nagrań na płytach u DJ-a.
Proste zadania rytmiczne, raperskie, rymowanie słów z pozytywną rywalizacją zapewnią świetną zabawę. Całość poprowadzi 3 instruktorów : rap/wokal, DJ oraz beatboxer. Efektem tych działań będzie występ - 8 czerwca, o godz. 10.00 - wyżej wymienionych grup pt. : „Rapujemy baśnie”, przeznaczony dla rodziców, znajomych oraz rówieśników, na scenie Kopalni Kultury, na który serdecznie zapraszamy.

Integracja międzypokoleniowa

Rezultatem całości działań będzie zapoznanie czytelników w różnym wieku z problematyką książek młodzieżowych, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, kształtowanie umiejętności korzystania z biblioteki, stymulowanie rozwoju zainteresowań czytelniczych, rozbudzanie potrzeby kontaktu z książką dostosowanie treści do indywidualnych zainteresowań i potrzeb czytelników. Długofalowym efektem będzie także integracja międzypokoleniowa poprzez organizację turniejów bibliotecznych pomiędzy seniorami, a młodzieżą. Dzieci z niepełnosprawnościami dzięki dotacji będą miały zorganizowany transport spod przedszkola/szkoły do Kopalni Kultury na swój występ. Zajęcia logo rytmiczne, z zawodowym raperem mają za zadanie aktywizację procesów mowy przez ćwiczenia oddechowe.
Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto