Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!
Kamienica przy ulicy Bytomskiej stała tuż obok czeladzkiego rynku. Na wprost okazałego kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Popadła niestety w ruinę. Kilkanaście lat temu kupiło ją miasto, zamierzając ją odrestaurować. Udało się doprowadzić całą koncepcję do momentu, w którym podpisana została umowa na realizację tych prac, a w ramach pierwszego etapu trzeba było całą konstrukcję wyburzyć.
Czeladzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego-ZBK podpisało umowę z firmą Efekt, która remontowała już w Czeladzi kamienicę Konarzewskich i halę sportową. Inwestycja ma cel komercyjny. Po wybudowaniu powstałe tam mieszkania i lokale użytkowe na parterze zostaną sprzedane a uzyskane dzięki temu fundusze przeznaczone zostaną na kolejne remonty w mieście.
- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to budowa tej kamienicy zakończy się przed końcem roku. Co ciekawe, już zgłaszają się zainteresowani kupnem takiego mieszkania, z pięknym widokiem na zabytkowy kościół. Dodam, że pozyskane ze sprzedaży lokali pieniądze będą stanowiły da CTBS-ZBK wkład do planowanego na przyszły rok remontu spalonego zabytkowego budynku przy ul Kościuszki, gdzie powstanie kolejnych 8 mieszkań – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.
Wartość kosztorysowa prac przy ul. Bytomskiej 20 to na dziś 4 miliony złotych.
Kamienica Konarzewskich wypiękniała i dziś jest ozdobą rynku
Przy czeladzkim rynku wypiękniała także całkowicie odnowiona, a także w części rozbudowana reprezentacyjna kamienica Konarzewskich. Ponownie otwarta została we wrześniu 2021 roku. Budynek przy ul. Rynek 22, o ponad 100-letniej historii, odzyskał swój dawny blask po rozpoczętym w 2019 roku gruntownym remoncie.
Budynek należał kiedyś do znanej w mieście rodziny Konarzewskich, która podejmowała wielu ważnych gości. Regularnie odbywały się tu m.in. wieczorki brydżowe. Jak informuje miasto w 1992 roku zmarła córka właścicieli kamienicy - Stanisława Konarzewska. Posiadłość trafiła w ręce jej kuzynki, a w 2007 roku sprzedana została miastu. Niestety, przez wiele lat budynek niszczał i szpecił wizerunek starego miasta.
Temat gruntownego remontu wrócił kilka lat temu. Miasto otrzymało ponad 3 mln zł na rozbudowę i modernizację kamienicy. Zakres prac był ogromny. Obejmował roboty rozbiórkowe budynków gospodarczych, roboty adaptacyjne, rozbudowę istniejącego budynku o nową część, zaadaptowaną na pomieszczenia CUSiAL, połączenie przewiązką części pierwotnej i rozbudowywanej, utworzenie placyku wewnętrznego, wykonanie dwóch pochylni dla osób niepełnosprawnych, doprowadzenie nowych przyłączy oraz zakup wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania centrum Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?