Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi ma powstać kolejny, trzeci park kieszonkowy. Gdzie ta inwestycja tym razem ucieszy mieszkańców?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać nowy park kieszonkowy w rejonie al. Rodów Czeladzkich przy ul. Kombatantów 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać nowy park kieszonkowy w rejonie al. Rodów Czeladzkich przy ul. Kombatantów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
Kolejny park kieszonkowy ma powstać w Czeladzi. Tym razem ta nowa atrakcja dla mieszkańców ma pojawić się w rejonie ulicy Betonowej, gdzie takiej inwestycji jeszcze nie było. Wcześniej lokalne władze przedstawiły projekty dwóch innych małych parków w tym zagłębiowskim mieście.

Trzeci park kieszonkowy ma powstać w rejonie ul. Betonowej

Miasto planuje budowę kolejnego, całkiem sporego parku kieszonkowego przy ul. Betonowej.

- Od dawna mocno zabiegają o niego radni z Piasków, szczególnie Dominik Penar i Barbara Wszołek. Gotowy już jest nawet projekt zagospodarowania tego terenu. Terenu, na którym przed stu laty funkcjonowały ogródki warzywne górników, mieszkających przy ul. Betonowej – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Zabytkowe osiedle i zielony teren dawnych ogródków, otoczony ciekawą zabudową, już stanowi zabytkową perełkę naszego pięknego miasta. A jest szansa, że osiedle górnicze, które powstało na Piaskach 100 lat temu z inicjatywy francuskich właścicieli kopalni Czeladź, będzie jeszcze piękniejsze – dodał.

Projekt zagospodarowania tej części miejskiej przestrzeni przewiduje sporo nasadzeń, zarówno drzew jak i kwiatów i krzewów ozdobnych. Powstaną też alejki, pojawi się elementy małej architektury.

- Koszt budowy tego parku rzeczywiście jest niemały, ale od tego jestem, by zdobyć fundusze na budowę tego parku, do którego przymierzałem się już w tej kadencji. Największe i najbardziej kosztowne zadania parkowe mamy już za sobą, tak więc teraz możemy się skupić na tych mniejszych, ale też ważnych powierzchniach parkowych – zadeklarował burmistrz Czeladzi.

Nowe atrakcyjne miejskie przestrzenie także w dwóch innych lokalizacjach w Czeladzi

Pierwszy z zapowiedzianych wcześniej parków kieszonkowych ma powstać przy reprezentacyjnej Alei Rodów Czeladzkich a drugi u zbiegu ulic Orzeszkowej i Wyspiańskiego.

Koncepcja budowy parku kieszonkowego przy Alei Rodów Czeladzkich, w rejonie ulicy Kombatantów, na zapleczu starego miasta, jest już gotowa. Na realizację tej inwestycji władze lokalne chcą pozyskać unijną dotację w ramach zabezpieczonych dla miasta funduszy ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na bioróżnorodność. Oprócz zagospodarowania parku-skweru małą architekturą, budową prostej w formie fontanny, koncepcja przewiduje bardzo dużo nasadzeń kwiatów, jak i drzew oraz krzewów ozdobnych.

O zagospodarowanie tego miejsca na wypoczynek, zwłaszcza w imieniu starszych mieszkańców pobliskich osiedli, od dawna wnioskuje radny Andrzej Mentel. Dotychczasowe dwie próby zrealizowania tego zadania, za pośrednictwem zgłaszanych przez radnego projektów do budżetu obywatelskiego, nie powiodły się. W głosowaniu wygrały bowiem i uzyskały finansowanie inne zrealizowane już projekty.

- Dlatego obecnie chcemy ten projekt zrealizować przy udziale funduszy zewnętrznych. A wszystko po to, by także mieszkańcy tej części miasta mieli blisko swoje parkowe miejsce do odpoczynku. Pytanie, czy ta koncepcja się Państwu podoba, bowiem koncepcję, zwłaszcza układ alejek i małą architekturę, można jeszcze zmienić, zanim zlecimy projekt wykonawczy. Proszę więc o opinię – przekazał burmistrz Czeladzi.

Kolejna tego typu inwestycja może zostać zrealizowana w tym roku, ale to uzależnione będzie od tego, czy wystarczy funduszy. W pierwszej kolejności muszą one zostać skierowane na duże, ważne przedsięwzięcia. Jeśli uda się trochę zaoszczędzić po przetargach, wówczas jest szansa, że i ten projekt zamieni się w kolejny park kieszonkowy.

Chodzi o park kieszonkowy u zbiegu ulic Orzeszkowej i Wyspiańskiego, o który od dawna, w imieniu mieszkańców, zabiega przewodniczący Rady Miasta Dominik Penar.

- Mamy już projekt zagospodarowania tego miejsca i chcielibyśmy, aby powstało tam tak urokliwe miejsce. Takie, jak zbudowany kilkaset metrów dalej przy ulicy Krótkiej skwer im. Czesława Słani z tężnią po środku. Wszystko zależy jednak od tego, jakie po przetargach kwoty pochłoną duże, dofinansowane przez Unię Europejską inwestycje. Bądźmy jednak dobrej myśli a skwer prędzej, czy trochę później na pewno powstanie i ozdobi tę część miasta – przekazał Zbigniew Szaleniec.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto