Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi cechownia byłej kopalni Saturn zamieni się w nowoczesną bibliotekę i Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Budynek byłej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi zostanie odrestaurowany, by jeszcze przez długie lata służyć mieszkańcom Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budynek byłej cechowni kopalni Saturn w Czeladzi zostanie odrestaurowany, by jeszcze przez długie lata służyć mieszkańcom Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Winiarski (na zlecenie UM Czeladź)
W Czeladzi trwa przebudowa byłej cechowni Kopalni Saturn. Pierwsze prace odsłoniły oryginalny wygląd tego pięknego, górniczego obiektu. Szczególnie dokładnie widać to na zdjęciach wykonanych z drona.

Prace mają potrwać do wiosny 2022 roku

- Po wyburzeniach rozpocznie się odwrotny, trudny, bo niezwykle skomplikowany proces rekonstrukcji, przebudowy i rozbudowy cechowni. Potrwa to długo, ale już się cieszę na końcowy efekt, bo Czeladź wzbogaci się o perełkę architektoniczną, która stanie się kolejną piękną wizytówką naszego miasta – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Inwestycją zajmuje się warszawska firma AnnaBud. Powstanie tu Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Czeladzi. To wszystko na terenie dawnej kopalni Saturn, w budynku byłej cechowni. Inwestycja będzie kosztowała około 31 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

- Ta wyjątkowa inwestycja, powinna się zakończyć w marcu 2022 roku. Generalnie budynek cechowni będzie podzielony na kilka części. Największą z nich będzie zajmowała główna sala cechowni, w której znajdzie swoja lokalizację Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, w ramach którego zapewne znajdzie się dział poświęcony historii naszego miasta. Wkrótce chcemy ogłosić konkurs na organizację i wystrój wspomnianej wystawy muzealnej – informuje Zbigniew Szaleniec.

Wieża zegarowa także wieżą widokową

Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawiśnie natomiast sala konferencyjna w kształcie bryły węgla na około 150 miejsc.

- Ciekawym uzupełnieniem całego obiektu będzie wyremontowana wieża zegarowa, która oprócz swojej zasadniczej, zegarowej funkcji, stanie się też wieżą widokową. Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Boczna, szklana część budynku stanie się zarządzaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną mediateką – mówi burmistrz Czeladzi.

W ramach inwestycji zagospodarowana zostanie także przestrzeń wokół cechowni. Zbudowany zostanie oryginalny, bo nawiązujący do kopalnianej przeszłości, plac zabaw dla dzieci. Rozbudowany zostanie także istniejący parking. Obiekt zewnętrznie, w znaczącej większości będzie nawiązywał do pierwowzoru wybudowanego na podstawie projektu bardzo znanego ponad 100 lat temu architekta, Józefa Piusa Dziekońskiego.

Planowane w odnowionym budynku cechowni Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego będzie drugą, po zabrzańskiej kopalni Guido, najważniejszą w naszym regionie instytucją muzealną, upamiętniającą ponad 100-letnią historię zagłębiowskiego górnictwa węglowego. We Francji, Niemczech, czy w Czechach, które zlikwidowały górnictwo kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, takie muzea cieszą się dzisiaj niesamowitą popularnością.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto