MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi budują 10 bloków, a w nich prawie 290 nowych mieszkań. Kiedy finał budowy nowego osiedla przy ul. Hallera?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi, w rejonie ul. Hallera, powstaje prawie 290 nowych mieszkań 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi, w rejonie ul. Hallera, powstaje prawie 290 nowych mieszkań Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Czeladzi powstaje w ekspresowym tempie prawie 290 nowych mieszkań. W rejonie ulicy Hallera rośnie całkiem nowe osiedle, a zakończenie tej ogromnej inwestycji planowane jest na 2025 rok. Kolejnych ponad 70 mieszkań powstaje w budynku byłej szkoły górniczej i internatu przy ul. 21 Listopada.

Nowe mieszkania w Czeladzi: dziesięć bloków, a w nich 287 mieszkań

W rejonie ulicy Hallera, która powstała pod koniec 2021 roku, jako obwodnica osiedla Piłsudskiego, jednocześnie realizowane są oba etapy tej mieszkaniowej inwestycji miejskiej. W ramach pierwszego etapu osiedla powstanie pięć budynków, a w nich 137 mieszkań. Drugi etap to również pięć budynków, które będą mieścić z kolei 150 mieszkań. Pogoda sprzyja pracom w terenie, więc dziś widać już efekty. Na kilku blokach pojawiła się nawet nowa elewacja.

- Prace związane z budową nowego osiedla mieszkaniowego przy ul. Hallera przebiegają jak dotąd bardzo sprawnie. Realizacja tej inwestycji została podzielona na dwa etapy A i B. W ramach etapu A wykonano już wiele robót, a aktualnie prowadzone prace mają charakter wykończeniowy, to znaczy tworzone są tynki, elewacje, instalacje wewnętrzne czy podłoża pod posadzki – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego Urzędu Miejskiego.

W ramach etapu A do wykonania pozostają wciąż: dokończenie elewacji w jednym z budynków, ścianki działowe, płytki, malowanie, montaż drzwi wewnętrznych, czyli biały montaż w łazienkach, a także prace związane z przygotowanie terenów zewnętrznych taki jak chociażby budowa parkingów czy placu zabaw. Prace związane z realizacją etapu B to w tej chwili roboty żelbetonowe, czyli tzw. roboty stanu surowego.

Po zakończeniu wszystkich prac przy ul. Hallera powstanie łącznie 10 budynków z 287 mieszkaniami o powierzchni od 30 do 86 metrów kwadratowych. Zakończenie prac dla pierwszego etapu inwestycji przewidziane jest na czerwiec 2025, a uzyskanie pozwoleń na użytkowanie na początek sierpnia 2025. Zgodnie z umową finał drugiego etapu planowany jest na październik 2025, zaś uzyskanie pozwolenia na użytkowanie na grudzień 2025.

Nowe mieszkania w Czeladzi: regulamin ustali zasady przydziału mieszkań

Mieszkańcy Czeladzi już dziś pytają, kiedy będzie można starać się o nowe lokale. Pojawiają się też pytania czy w pobliżu nowego osiedla pojawi się jakiś sklep wielkopowierzchniowy, umożliwiający lokatorom zrobienie zakupów.

- W tym momencie trwają zaawansowane prace nad stworzeniem regulaminu, który określi zasady na mocy których będzie można ubiegać się o przydział mieszkań. Prawdopodobnie jedna z działek przylegających do osiedla zostanie przeznaczona między innymi pod działalność usługową. Zakładamy więc, że w pobliżu osiedla powstaną miejsca, w których mieszkańcy będą mogli zrobić podstawowe zakupy – tłumaczy Jakub Kubasik.

Nowe mieszkania w Czeladzi: ile to będzie kosztowało?

Władze samorządowe Czeladzi już w 2022 roku miały projekt i wykonawcę budowy mieszkań komunalnych w rejonie ul. Hallera, ale starały się o pozyskanie na tę inwestycję ponad 130 milionów złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Oba złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Pieniądze popłynęły do Czeladzi z Funduszu Dopłat na wsparcie budownictwa komunalnego. Na drugi etap prac miasto pozyskało 70 mln 141 tys. 647,30 zł. Dzięki tej dotacji razem z TBS Dombud, który miał dołożyć do pozyskanej kwoty 12 mln 377 tys. 937,77 zł, można było zrealizować budowę także drugiego etapu osiedla przy ul. gen. J. Hallera.

Wcześniej miasto z Funduszu Dopłat na wsparcie budownictwa komunalnego pozyskało 67 mln 509 tys. 844,90 zł. Dzięki tej kwocie realizowana jest budowa pierwszego etapu osiedla przy ul. gen. J. Hallera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto