18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Będziński Festiwal Modelarski [FOTO]

K. Kapusta
Dwa dni trwał Festiwal Modelarski w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Będzinie. Na festiwalu zaprezentowano ponad 300 modeli. Był to przekrój wszystkich kategorii modelarstwa kartonowego, modele pojazdów, okrętów, figury, samoloty, czołgi, okręty podwodne.

Wśród figurek prezentowane były popiersia, altyrerie samobieżne, samochody osobowe, samochody kategorii WRC, dioramy. Wszystkie dziedziny techniki jakie tylko dało się zminaturyzować znalazły się na tym festiwalu.

Janusz Kołodziej jeden z sędziów festiwalu to jeden z najlepszych Polskich modelarzy kartonowych jak i również projektantów.

- Jak kleję mam święty spokój, nic wtedy nie może mi przeszkodzić - śmieje się. - Modelarstwo pozwala rozwijać się przede wszystkim ludziom młodym, a starszym odreagować stresy. Model potrafi człowieka wciągnąć i kiedy zaczyna go kleić, to wtedy odrzuca różne rzeczy, które go gnębią. Poza tym jest to też dowartościowanie samego siebie. Człowiek jest dumny kiedy uda mu się coś zrobić samemu - opowiada z wielką fascynacją Janusz Kołodziej. Modelarstwo to pasja, która uczy cierpliwości ale też potrafi solidnie zdenerwować...

- Oj tak. Najczęściej kiedy modelarz spodziewa się szybkich efektów. Wtedy często zdarza się, że taki model ciskany jest w kąt - śmieje się Kazimierz Raughfleisch, modelarz.

Festiwal przyciągnął również tych najmłodszych pasjonatów modelarstwa.

- Najbardziej podobają mi się te małe modele ze zwierzętami, bardzo lubię zwierzęta - mówi Pawełek Bębenek. - Chociaż też podobają mi się modele wojskowe, kiedyś dostałem od taty amfibię i bardzo mi się podobała - kontynuuje.

Modelarze wspólnie twierdzą, że każdy z nich ma jeden taki model który idzie "w odstawkę", czyli taki do którego sklejenia siadali już kilka razy i nigdy nie ukończyli .
- Mam taki model przedwojennego szybowca Orlik to model budowany od podstaw - opowiada. Tworzywo które użyłem nie sprawdziło się - Kazimierz Raughfleisch.
Modelarstwo to hobby nie tylko dla cierpliwych... to również bardzo kosztowna pasja.

Ceny modeli mogą się wahać od kilkuset złotych do nawet 10 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto