Urlop Last Minute. Planujesz wakacje na ostatnią chwilę? Gdzie warto się wybrać? Sprawdź listę krajów, do których warto pojechać latem 2021

Akcja specjalna ekspertów
Urlop Last Minute. Planujesz wakacje na ostatnią chwilę? Gdzie warto się wybrać? Co lubimy na wakacjach? Lubimy hotele z najwyższej półki, najchętniej zaś wybieramy Grecję, Turcję, Bułgarię. Ceny za tygodniowy pobyt mogą się różnić nawet o 1000 zł. Oto kraje, gdzie na plażach w 2021 będzie największy tłok, bo klienci biur podróży robią tu najwięcej rezerwacji. Dane Travelplanet.

Nieubłaganie zbliża się koniec wakacji 2021. Jest jeszcze jednak wystarczająco czasu, by zdecydować się gdzieś wyjechać. Może urlop last minute to odpowiedź na wasze potrzeby. Szukacie podpowiedzi, gdzie można pojechać? Oto lista krajów, do których wybierają się Polacy w 2021 roku.

Próbowali Państwo zarezerwować ostatnio wakacje nad polskim morzem? To niemal nierealne! W te wakacje nad Bałtykiem jest wyjątkowy tłok, a Polska po raz pierwszy od 2000 roku znalazła się pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków na wakacje. Wakacje w Polsce są ok. 100 zł tańsze niż w lecie 2019.

Tłoku nie ma za to we Włoszech, bo po raz pierwszy od lat znalazły się poza pierwszą dziesiątką rezerwacji w biurach podróży. Nie tylko późno zaczęto tu luzować obostrzenia, ale i jest relatywnie drogo. To rezerwacje na sierpień 2021. W galerii: TOP 7 krajów, gdzie Polacy najchętniej jeżdżą na urlop. I dokąd wyjadą w sierpniu. Jeśli i Wy tam się wybieracie, możecie być pewni: tu będzie tłum. W galerii znajdziecie również średnie ceny za wyjazd za osobę do konkretnego kraju.

Z analiz danych biur podróży, jakie przeprowadził Travelplanet wynika, że do Grecji, Turcji i Bułgarii w lipcu 2021 wyjechało blisko 2/3 klientów biur podróży, a w sierpniu takie wakacyjne plany ma nawet więcej turystów. Zaskakująco dużo klientów biur podróży rezerwuje wypoczynek w hotelach z najwyższej półki. Coraz chętniej wybieramy hotele pięciogwiazdkowe.

Jeszcze na początku sezonu w najpopularniejszej wśród polskich turystów konfiguracji wakacyjnego wypoczynku – a więc samolotem (ponad 90 proc.), hotel co najmniej 4* (ok 50 proc. klientów biur podróży) lub 5* (od 23 do 27 proc. w zależności od roku) i wyżywieniem all inclusive (ok 75 proc.) lub HB (kilkanaście proc.) ceny ofert wypoczynku wyglądały atrakcyjnie: 8 dni w bułgarskich kurortach z przelotem można było kupić od ok. 1300 zł, egipskich od niecałych 1500 zł (4*, HB), tureckich – od niecałych 1600 zł (4*, AI) a greckich i hiszpańskich – od ok 1750 zł (4*, HB). Dziś to ok. 200 zł więcej. Ale i tak taniej, niż przed pandemią, w wakacje 2019. Średni koszt wypoczynku w porównaniu do wakacji 2019 w wypadku Grecji spadł o ok. 300 zł, Turcji – ponad 400 zł, Bułgarii – o ok. 300 zł, Egiptu – o ok. 250 zł a Hiszpanii – o ok. 500 zł. Wtedy wakacje średnio kosztowały w biurach podróży 2550 zł, obecnie 2250.

- Widać, że wypoczynek z biurem podróży jest sporo tańszy niż ten w „przedcovidowych latach” a światowa turystyka odrabia straty raczej obrotem niż wyśrubowanymi cenami. Nic w tym dziwnego, bo do wakacyjnych kurortów w najpopularniejszych krajach w mniejszym stopniu docierają turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Rosji - oceniają eksperci Travelplanet.

Wysokie miejsce Polski to przede wszystkim konsekwencja niechęci do przechodzenia procedur związanych z wyjazdem za granicę oraz zmieniających się reguł.

- Klienci biur podróży zauważyli wprowadzenie wakacji krajowych do oferty największych biur podróży, często konkurencyjnych cen w porównaniu z bezpośrednimi ofertami obiektów oraz – i to chyba najważniejszy czynnik – że kupno krajowych wakacji w biurze podróży jest imprezą turystyczną w rozumieniu ustawy, a więc ew. zwrot pieniędzy w razie niespodziewanego lockdownu odbyłby się w ustawowym 14-dniowym terminie - czytamy w komentarzu Travelplanet.

Z tego samego powodu mniej turystów jest np. w Albanii czy Tunezji.
- Od momentu zniesienia obowiązku kwarantanny po powrocie z Turcji, popularność rezerwowania wakacji w tym kraju wzrosła w największym stopniu. Te przepisy spowodowały odwrotny efekt w wypadku Albanii a zwłaszcza Tunezji, gdy władze tego kraju przywróciły konieczność wykonania kosztownych testów PCR nawet dla zaszczepionych - dodają eksperci Travelplanet.

Partnerem TEMATU TYGODNIA są:
www.spadochrony.com.pl

Materiał oryginalny: Urlop Last Minute. Planujesz wakacje na ostatnią chwilę? Gdzie warto się wybrać? Sprawdź listę krajów, do których warto pojechać latem 2021 - śląskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie