Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Udane kwesty w Będzinie i Czeladzi. Kolejne wartościowe nagrobki na zagłębiowskich cmentarzach ocaleją

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądały tegoroczne kwesty na cmentarzach w Będzinie i Czeladzi

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądały tegoroczne kwesty na cmentarzach w Będzinie i Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Foto: Będzin w starej i nowej fotografii, Marcin Lazar, FB Z. Szaleniec
Za nami tegoroczne kwesty w Będzinie i Czeladzi. Zbiórki na terenie cmentarzy w tych miastach trwały w tym roku tylko jeden dzień i odbywały się we wtorek 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych. Pomimo trudnej sytuacji finansowej, która dotyka większość polskich rodzin, po raz kolejny okazało się, że nie jesteśmy obojętni na dalsze losy cennych nagrobków. Znów wypełniliśmy po brzegi puszki-skarbonki kwestujących.

Będzin: prawie 100 wolontariuszy i kwestujących. Znów pokaźna kwota

W ubiegłym roku udało się zgromadzić w Będzinie całkiem pokaźną kwotę, ponad 22 tysiące złotych. Wszyscy mieli nadzieję, że tegoroczna kwesta znów zakończy się sukcesem, co pozwoli odnowić kolejne cenne grobowce i nagrobki na terenie nekropolii na Wzgórzu Zamkowym. I tak też się stało.

- W sumie udało nam się zebrać bardzo podobną kwotę, a więc 22 tysiące 714 złotych i 51 grosze. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, a w szczególności kwestującym oraz wolontariuszom za uczestnictwo w będzińskiej kweście – mówi Marcin Lazar, prezes Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Towarzystwo Przyjaciół Będzina pod patronatem biskupa sosnowieckiego od 2004 roku organizuje zbiórki na rzecz ratowania zabytków najstarszej będzińskiej nekropolii na Górze Zamkowej. Była to już 18 kwesta, a byłaby 19, gdyby nie pandemia, która wymusiła roczną przerwę w 2020 roku. Kwesta tradycyjnie odbywała się na trzech cmentarzach: na Górze Zamkowej, komunalnym i przy ulicy Krakowskiej. Kwestujący czekali z puszkami i dobrym słowem 1 listopada godzinę dłużej niż zwykle, a więc od godziny 8 do 17.

Dotychczas udało się zebrać kwotę ponad 350 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji aż 19 zabytkowych grobowców. Z pieniędzy zebranych w ubiegłym roku udało się odnowić grób Stasi i Janka – przedwcześnie zmarłych będzińskich harcerzy. To wykonany po 1925 roku nagrobek o cechach zabytkowych . Zachowały się medaliony z wizerunkami tych młodych ludzi, których pasją było wspomniane harcerstwo, dlatego nagrobek wystawiony staraniem rodziców zdobi krzyż z lilią i harcerskim pozdrowieniem Czuwaj! Dzięki pracom renowacyjnym upamiętniona została też postać harcmistrza, pedagoga i kierownika szkoły na Ksawerze – Franciszka Oruby.

Z kolei z funduszy zebranych podczas kwesty w 2019 roku udało się odnowić grób socjalistów rozstrzelanych w 1906 roku i pośmiertnie odznaczonych przez prezydenta Ignacego Mościckiego Krzyżami Niepodległości z Mieczami, a także sfinansować wtórne zabiegi konserwatorskie przy grobowcu Jakuba i Katarzyny Chorzelskich.

- Tym razem kwestujemy na rzecz renowacji grobu Daniela Kajdy i Mariana Adamczyka, młodych ludzi, którzy zginęli zimą 1932 roku podczas starć z policją, biorąc udział w manifestacji robotniczej na Ksawerze – informuje Marcin Lazar.

We wtorkowej kweście tradycyjnie wzięli udział m.in. harcerze, emeryci, młodzież, samorządowcy, parlamentarzyści. W sumie prawie 100 osób.

W Czeladzi zebrali ponad 10 tysięcy złotych

W Czeladzi także wielu mieszkańców i gości chętnie sięgało do portfela, by wrzucić do puszek-skarbonek pieniądze. W sumie udało się tutaj zgromadzić 10 tysięcy i 100 złotych.

- Widać, że mieszkańcy doceniają efekty tych zbiórek i traktują naszą kwestę już jako stały element wiążący się z dniem Wszystkich Świętych. A ja się cieszę, że dla mnie i innych kwestujących, znanych w mieście osób, jak co roku to okazja do wielu sympatycznych spotkań i krótkich zawsze sympatycznych rozmów – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi, serdecznie dziękując wszystkim wolontariuszom, którzy w tym wyjątkowym dniu jak co roku poświęcili swój czas, by przyczynić się do uratowania i zachowania zabytkowych nekropolii.

Od samego początku swojego powstania Muzeum Saturn w Czeladzi otacza szczególną opieką najstarsze miejskie nekropolie, a także unikatowe obiekty sztuki sakralnej poprzez podejmowanie działań zwiększających świadomość wyjątkowej ich wartości oraz zachowania w jak najlepszym stanie dla potomności. W sukurs tym działaniom przychodzi również Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria, za sprawą którego od 2015 r. organizowana jest publiczna zbiórka pieniędzy na ratowanie zabytkowych grobów wyróżniających się poziomem artystycznym oraz znaczeniem historycznym.

W tym roku, zbiórka po raz siódmy odbyła się na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej, szósty na komunalnym, natomiast drugi raz na terenie nekropolii przynależnej do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szybikowej.

Zebrana w ubiegłym roku kwota - 14 tysięcy 220,30 zł - została przeznaczona na renowację nagrobka Marcjanny i Walentego Przybyłków, znajdującego się na cmentarzu przy ul. Nowopogońskiej i wymagającego pilnych zabiegów konserwatorskich.

Od 2015 roku Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków Pro Memoria przy zaangażowaniu pracowników Muzeum Saturn, członków ToPo i CiS-u, radnych miejskich i powiatowych, dyrektorów i pracowników instytucji miejskich, działaczy społecznych i harcerzy a także władz miasta przeprowadził w sumie sześć zbiórek publicznych, w ramach których łącznie zebranych zostało ponad 58,7 tysiąca złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto