Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Mierzęcic w Parlamencie Europejskim. Pomagali rozwiązać ważny problem UE ZDJĘCIA

Bartosz Wojsa
Głos uczniów z Mierzęcic w Parlamencie Europejskim
Głos uczniów z Mierzęcic w Parlamencie Europejskim Bartosz Wojsa
Uczniowie z Mierzęcic w Parlamencie Europejskim. Ponad 100 uczniów i 36 nauczycieli ze wszystkich 28 krajów należących do Unii Europejskiej, a także z pięciu krajów aspirujących do miana członków UE, zostało zaproszonych do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wśród nich troje uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach, którzy reprezentowali Polskę, wybrani spośród ponad tysiąca szkół w całym kraju.

Uczniowie z Mierzęcic w Parlamencie Europejskim

Młodzi ludzie to przyszłość Unii Europejskiej - takie zdanie podczas dwudniowych warsztatów „Your Europe, Your Say!” („Twoja Europa, Twój Głos!”) w Parlamencie Europejskim w Brukseli padło wielokrotnie. Taka też była idea tego wielkiego wydarzenia: przekonać młodych do angażowania się w sprawy UE i dowiedzieć się, jak PE może usprawnić swoją pracę, by zmobilizować Europejczyków chociażby do głosowania w wyborach do europarlamentu, ale nie tylko.

Do udziału w licznych warsztatach zaproszono ponad 100 uczniów i 36 nauczycieli ze wszystkich 28 krajów należących do Unii Europejskiej, a także z pięciu krajów aspirujących do miana członków UE - z Turcji, Albanii, Czarnogóry, Serbii i północnej Macedonii. Polskę reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach (pow. będziński):Patrycja Madej, Maciej Cichy i Wiktoria Trefon, którzy polecieli do Brukseli pod opieką nauczycielki Marii Śliż.

Integracja przedstawicieli kilkudziesięciu krajów
Wyjazd do Brukseli miał kilka celów, a wśród nich jednym z ważniejszych była integracja przedstawicieli kilkudziesięciu krajów. Aby do niej doprowadzić, organizatorzy zdecydowali, że delegacje uczniów tych samych narodowości nie będą mieszkać ze sobą w hotelowych pokojach. Uczniów ze sobą wymieszano i dobrano po dwie obce dla siebie osoby w pokoju.

- To był aspekt wyjazdu, którego baliśmy się najbardziej - przyznają 16-letni Maciej, Patrycja i Wiktoria ze szkoły w Mierzęcicach. - Może nie samej bariery językowej, a tego, na kogo trafimy. Czy będzie chciał z nami rozmawiać, otworzyć się, opowiedzieć o sobie. Tak, byśmy mogli się dobrze poznać, choć czasu na to mieliśmy niewiele - podkreślają.

Szybko okazało się, że strach ma wielkie oczy, a wraz z kolejnymi godzinami wyjazdu uczniowie zawiązywali przyjaźnie. I choć dla wielu z nich, także dla polskich przedstawicieli, wizja pracy zawodowej w Parlamencie Europejskim nie była tą wymarzoną, to jednak samo wydarzenie pozwalało im przybliżyć to, w jaki sposób ludzie tutaj funkcjonują.

- Ci uczniowie są w takim wieku, że ich wiedza o UE jest jeszcze niewielka. Zresztą to jest pokolenie, które urodziło się albo wychowywało już w czasach, kiedy Polska należy do UE i dla nich jest to rzecz oczywista, nie widzą różnicy pomiędzy tym, co było dawniej, a jak jest teraz - mówi Maria Śliż, nauczycielka SP1 w Mierzęcicach.

Jak przyznają sami uczniowie, wyjazd do Brukseli otworzył im jednak oczy na wiele spraw i pozwolił szerzej spojrzeć na pracę Parlamentu Europejskiego. Przy okazji nauczył też sporo o samej Brukseli.

- Zaskoczyło nas na przykład, że ludzie nie zwracają tutaj uwagi na sygnalizację świetlną. Patrzą tylko, czy droga jest pusta i przechodzą, nawet jeśli jest czerwone światło. Szybko zorientowaliśmy się, że musimy iść w ich ślady, choć w Polsce nigdy byśmy czegoś takiego nie zrobili - śmieją się uczniowie.

Młodzi ludzie mają głos. Jak rozwiązać ważny problem UE?
Trzeba przyznać, że warsztaty YEYS2019 organizowane są co roku z dużym rozmachem. Nie inaczej było tym razem. Ich głównym celem było wypracowanie pomysłów, które mają pomóc rozwiązać ważny problem Unii Europejskiej, jakim jest brak zaangażowania ze strony młodych (choć nie tylko) w sprawy Unii. Kto inny będzie potrafił zdiagnozować, dlaczego UEnie może ze swoimi komunikatami dotrzeć do najmłodszych, jeśli nie oni sami? Otóż to.

Przez dwa dni, 21-22 marca, uczniowie ze szkół w całej Europie spotykali się na różnorakich warsztatach i spotkaniach, by wspólnie w kilkuosobowych grupach wypracować dziesięć pomysłów, które mogą usprawnić pracę Parlamentu Europejskiego i zachęcić młodych do tego, by na przykład w przyszłości wzięli udział w wyborach europarlamentarnych i zagłosowali na wybranych przez siebie kandydatów.

Ostatniego dnia wyjazdu, w towarzystwie przedstawicieli Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EESC) działającego przy Parlamencie Europejskim, mieli zaprezentować swoje pomysły i poddać je pod głosowanie wszystkich uczestników warsztatów YEYS2019.

- Myślę, że świetnym przykładem tego, jak wiele dobrego mogą zdziałać młodzi ludzie, jest Greta Thunberg, 15-letnia aktywistka klimatyczna ze Szwecji, która swoim protestem rozpoczęła globalną dyskusję na temat walki o ochronę klimatu - mówił Luca Jahier, prezydent EESC. - Greta Thunberg zrobiła coś niesamowitego. Pchnęła do działań nawet dorosłych ludzi, uczyniła coś, czego wielu polityków nie umiało zrobić przez lata. To jest idealny dowód potwierdzający to, jak ważny jest głos młodych Europejczyków - podkreślał Jahier.

Wyłoniono cztery pomysły, które być może wejdą w życie
W głosowaniu uczniów wybrano pomysły czterech grup, które teraz zostaną wysłane między innymi do Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej i być może zostaną wprowadzone przez nią w życie. Do tych rozważań PE ma wrócić za jakiś czas.

Kto zwyciężył? Trzecie miejsce ex aequo zajęły pomysły „EuroGłos - przywilej, nie obowiązek” oraz „Od ciebie do Unii Europejskiej - łączenie ruchów społecznych z wyborami do Parlamentu Europejskiego”. Drugie miejsce zdobył pomysł „Unia Europejska i Ty”, natomiast pierwsze miejsce, które zebrało najwięcej głosów uczestników wyjazdu, to „Brak edukacji, brak głosu”.

Pierwsze trzy pomysły dotyczą głównie transparentności pracy Parlamentu Europejskiego i skupienia informacji na mediach społecznościowych oraz stronach internetowych w taki sposób, by dotrzeć do młodych ludzi i zmobilizować ich do działań na rzecz UE ze szczególnym uwzględnieniem zachęcenia do brania udziału w wyborach europarlamentarnych.

Pomysł, który w głosowaniu zwyciężył, to spojrzenie na wybory w Parlamencie Europejskim z nieco innej perspektywy. Według pomysłodawców z różnych krajów, którym - co znamienne - przewodzili uczniowie z Wielkiej Brytanii, nastolatkowie potrzebują w szkołach zajęć teoretycznych i praktycznych, w trakcie których tłumaczono by im, jak ważny jest ich głos w wyborach i jak istotne jest to, by brali w nich udział.

- Proponujemy lekcje interaktywne, organizowanie wydarzeń poświęconych tematyce europejskiej, w końcu spotkań z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, by zwiększyć świadomość młodych ludzi. Bez edukacji, oni nie będą głosować, bo po prostu nie będą wiedzieli, co i jak muszą zrobić - przekonywali.

W uzasadnieniu uczniowie podkreślili między innymi, że ich zdaniem właśnie brak edukacji obywateli doprowadził do toczącego się aktualnie Brexitu, czyli wyjścia WB ze struktur UE. - Ludzie nie mieli pojęcia, za czym głosują, czym tak naprawdę jest dla nas Unia i jak bardzo nam pomaga - mówili przedstawiciele Wielkiej Brytanii, przywołując badania, według których tuż po referendum w sprawie brexitu mieszkańcy tego kraju wpisywali w wyszukiwarki Google najczęściej hasła: „czym jest Unia Europejska?” i „co to jest Brexit?”.

Na sam koniec spotkania do zwycięskich pomysłów odniosła się Isabel Cańo, wiceprezydent EESC. - Kontakt przez media społecznościowe jest niezwykle ważny, ale moim zdaniem jeszcze ważniejsze są bezpośrednie kontakty między ludźmi - mówiła. - Bycie razem i wypracowywanie różnych, ale wspólnych rozwiązań, choćby na takich wydarzeniach jak YEYS, przynosi wiele dobrego dla nas wszystkich.

YEYS to inicjatywa, która odbywa się w PE co roku
Uczniowie z Mierzęcic mieli okazję uczestniczyć w YEYS. Wybrano ich spośród ponad tysiąca placówek oświatowych w Polsce. Inicjatywa jest jednak co roku powtarzana i mogą się do niej zgłaszać wszystkie te szkoły, w których są uczniowie w wieku 16-18 lat. Kto wie, być może w przyszłym roku do Brukseli znów polecą uczniowie z woj. śląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto