Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczą samodzielności

Maciej Wąsowicz
Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone przez Magdalenę Szełęg poprawiają sprawność 
fizyczną uczestników warsztatów.
Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone przez Magdalenę Szełęg poprawiają sprawność fizyczną uczestników warsztatów.
Idea powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej zrodziła się w głowach rodziców osób niepełnosprawnych jeszcze w ubiegłym roku. Wraz z nauczycielami Zespołu Szkół nr 7 w Będzinie założyli Stowarzyszenie "Bądź z nami", ...

Idea powstania Warsztatów Terapii Zajęciowej zrodziła się w głowach rodziców osób niepełnosprawnych jeszcze w ubiegłym roku. Wraz z nauczycielami Zespołu Szkół nr 7 w Będzinie założyli Stowarzyszenie "Bądź z nami", które po wielu staraniach powołało do życia Warsztaty Terapii Zajęciowej. Mają swoją siedzibę w budynku dawnej Szkoły Podstawowej przy ulicy Podłosie 4 w Łagiszy.

- Bardzo długo Stowarzyszenie szukało lokum dla warsztatów. Dzięki pomocy Urzędu Miasta budynek byłej szkoły został przekazany na rzecz stowarzyszenia. Ponadto zwolniono stowarzyszenie z kosztów utrzymania tego budynku - mówi Tomasz Górny, kierownik warsztatów.

Uczestnikami warsztatów są osoby niepełnosprawne, które w orzeczeniu mają wskazanie udziału w zajęciach, już od 23 grudnia ubiegłego roku, prowadzonych w byłej podstawówce w Łagiszy. W zajęciach bierze udział 30 osób.

Trzydziestka uczestników

- Są to osoby, które ukończyły 16 rok życia i starsze. Mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności - wyjaśnia Tomasz Górny.

Na warsztaty dojeżdżają osoby z całego powiatu, a nawet ze Sławkowa. Transport zapewniają busy, które codziennie przywożą i odbierają uczestników warsztatów.

- Dowozimy tylko osoby z najdalej położonych miejscowości. Cześć uczestników samodzielnie dojeżdża pod SP nr 7 skąd busami jadą na zajęcia. To też jest pewną formą terapii - dodaje kierownik warsztatów.

Z szansą na pracę

Uczestnicy warsztatów pracują w sześciu pracowniach, gdzie zdobywają umiejętności potrzebne do normalnego życia. W kompleksowo wyposażanej kuchni uczą się obsługi sprzętu gospodarstwa domowego i przygotowywania posiłków. W pracowni technicznej poznają tajniki obsługi maszyn introligatorskich.
W czterech pozostałych pracowniach nabywają umiejętności plastycznych oraz rozwijają swoją sprawność fizyczną pod okiem terapeutów.

- Z założenia osoba ma przebywać u nas dwa lata. Tutaj ma nauczyć się pewnych umiejętności, które pozwolą jej na wejście w pełni samodzielne życie. Po tym okresie będziemy starali się znaleźć naszemu podopiecznemu miejsce zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej - kończy Tomasz Górny.

Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzą doświadczeni terapeuci z profesjonalnym przygotowaniem pedagogicznym i psychologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto