Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie 203 - zobacz ZDJĘCIA. Walki zbrojnych, pokaz artyleryjski, turniej rzutu toporem...

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
WEEKEND. XIX Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie znów okazał się ciekawą propozycją na spędzenie weekendu w plenerze. Tłumy oglądały pojedynki zbrojnych i turniej łuczniczy, czemu sprzyjała słoneczna, ciepła pogoda.

XIX Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Będzinie zaplanowany został na weekend od 2 do 4 czerwca. Corocznie to wielkie widowisko plenerowe przyciąga wielu widzów, nie tylko pasjonatów średniowiecza i walk na miecze, którzy mają okazję zobaczyć atrakcyjne pokazy, prezentacje, konkursy i poznać bliżej rycerski kunszt.

Zobacz zdjęcia z turnieju kliknij TUTAJ!

W sobotę na widzów czekały m.in. turnieje łucznicze, pokazy bojowe, turniej białogłów, bieg dam i rycerzy, pokaz tańców dawnych, turniej lekkozbrojnych, turniej rzutu toporem i nożem oraz wielka bitwa o zamek. Na targowisku można także kupić wyjątkowe, oryginalne wyroby. Na finał sobotnich wydarzeń przewidziany był koncert zespołu Żniwa oraz pokaz tańca z ogniem. W niedzielę odbyły się walki finałowe oraz zakończenie turnieju i wręczenie nagród turniejowych.

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin liczy sobie 22 lata

Dwa lata temu, w 2021 roku, Bractwo Rycerskie Zamku Będzin świętowało swoje 20-lecie. Najlepszą formą uczczenia tak zacnego jubileuszu było oczywiście wspólne spotkanie pasjonatów dawnych dziejów oraz pokazy tego, jak dawniej żyli i walczyli rycerze czy łucznicy. I właśnie to wszystko mogliśmy podziwiać w Będzinie, gdzie zorganizowany został XXVII Turniej Rycerski.

Podczas siedemnastej edycji turnieju, która przypadała we wspomnianą dwudziestą rocznicę powstania Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin, można było zobaczyć m. in. pokazy konne, turnieje łucznicze i bojowe, pokazy tańców dawnych oraz biegi dam i rycerzy. Nie zabrakło między innymi turnieju rzutu kolczugą oraz średniowiecznych zapasów.

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin w złoto-czerwonych barwach

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest grupą rekonstrukcyjną, odtwarzającą społeczeństwo średniowieczne z końca XIV i początku XV wieku, a dokładniej z lat 1380 – 1420. Od początku swojego istnienia mające siedzibę na będzińskim zamku i z nim nierozerwalnie związane. Jeśli czujecie się na siłach, możecie dołączyć do będzińskiego bractwa.

Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski, który w tym roku właśnie za nami.

Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony.

Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie