Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają przygotowania do festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie

Katarzyna Kapusta
fot. Katarzyna Kapusta
Trwają przygotowania do festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie. Wielkimi krokami zbliżają się finałowe przesłuchania tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Finałowe przesłuchania rozpoczną się 12 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderka Chopina w Będzinie.

Trwają przygotowania do festiwalu kolęd i pastorałek w Będzinie.

Przesłuchania potrwają trzy dni. Jury wysłucha najpiękniejszych kolęd i pastorałek z całego świata. Przygotowania idą pełną parą.

- Wielkie kolędowe święto Zagłębia, ale i całej Polski, rozpoczniemy 12 stycznia o godz. 9.00. Równocześnie z wyjściem na scenę pierwszego wykonawcy rozpoczniemy transmisję na żywo, dzięki czemu wszyscy, którzy nie mogą być w Będzinie, będą mieli możliwość przez trzy dni przesłuchań obejrzeć występy 135 wykonawców. A ci wykonają prawie 350 kolęd - mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

- Wiemy, że poziom eliminacji był wysoki, mamy więc nadzieję dostarczyć widzom wiele wrażeń i wzruszeń. Imponująco zapowiada się także koncert galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, który odbędzie się 15 stycznia o godz. 16 w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie. Kto w nim wystąpi dowiemy się tradycyjnie dopiero w sobotni wieczór, na pewno jednak - poza słuchaniem najpiękniejszych kolęd - będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym jak przeżywamy świąteczny czas i jak robili to nasi przodkowie - dodaje rzecznik.

W przygotowywanych filmach etnografowie, historycy sztuki i eksperci opowiedzą o świątecznej kuchni, wizerunkach Bożego Narodzenia w sztuce, szopkach, kolędnikach i zwyczajach.

Transmisja przesłuchań i harmonogramy kolejności występów znajdują się na stronie www.mfkip.pl. Laureatów tegorocznej edycji wybierze jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Rachubińskiego (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi), którego w ocenie prezentacji wspierać będą prof. dr hab. Wiesław Delimat (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Przypominamy. Na początku grudnia festiwal zyskał poważnego partnera strategicznego - Polską Spółkę Gazownictwa, która wspomoże bieżącą, 23. edycję największego w Polsce i jednego z największych w Europie kolędowych przeglądów.

- Mamy nadzieję, że będzie to współpraca trwająca kolejne lata - podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu.
- Jesteśmy firmą, w której tradycje mają ogromne znaczenie. A do najpiękniejszych polskich - i nie tylko - tradycji należy śpiewanie kolęd i pastorałek. Dlatego w tym roku partnerem strategicznym już 23. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika została Polska Spółka Gazownictwa - mówi Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto