Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne górnicze Barbórki w Będzinie i Czeladzi. Zagrały znów orkiestry!

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Uroczystości Barbórkowe w Będzinie i Czeladzi 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uroczystości Barbórkowe w Będzinie i Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Będzin/UM Czeladź
Grudzień przynosi tradycyjnie górnicze święto. Barbórki obchodzone były, jak co roku, w Będzinie i Czeladzi.

W Będzinie uroczystości Dnia Górnika uświetnił tradycyjny capstrzyk z orkiestrą górniczą oraz program artystyczny, upamiętniający pracę górników, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.

Jak co roku o siódmej rano górnicza orkiestra dęta zafundowała pobudkę mieszkańcom Grodźca, rozpoczynając przemarsz ulicą Konopnicką pod pomnik upamiętniający działalność KWK „Grodziec”. Tam nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów. To wyjątkowy dzień dla wszystkich osób związanych z branżą wydobywczą i mocno zakorzeniony w regionalnej tradycji.

Następnie w Szkole Podstawowej nr 6 odbyło się spotkanie środowiskowe z górnikami. Zgodnie z tradycją szkoły uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali program artystyczny, upamiętniający pracę górników w KWK Grodziec. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta Będzina, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Sosnowiec, górniczej braci KWK Grodziec, mieszkańcy dzielnicy oraz sympatycy szkoły.

W poniedziałek 4 grudnia od rana ulice Czeladzi także przemierzała Czeladzka Górnicza Orkiestra Dęta pod batutą Józefa Marczyńskiego, by skocznymi melodiami przypomnieć mieszkańcom o tym ważnym i pięknym święcie – Dniu Górnika.

Z tej też okazji w dwóch czeladzkich kościołach: pw. św. Stanisława B.M. i Matki Bożej Bolesnej odprawione zostały msze w intencji górników. Jak każe tradycja, ks. kanonik Jarosław Wolski nabożeństwo z udziałem zastępcy burmistrza Elżbiety Dmitruk, górniczego pocztu sztandarowego i delegacji klasy mundurowej Zespołu Szkól Ogólnokształcących i Technicznych oraz Kręgu Seniora ZHP, odprawił przy tzw. ołtarzu górniczym z wizerunkiem św. Barbary. Natomiast na Piaskach mszę celebrował ks. kan. Józef Handerek. Uczestniczyli w niej Zarząd Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec, poczty sztandarowe i górnicza orkiestra dęta SRK. Następnie w uroczystym marszu wszyscy przeszli do kaplicy św. Barbary na terenie Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń, gdzie liczne delegacje złożyły hołd patronce.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto