Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tradycyjna kwesta na będzińskim cmentarzu - Zebrali 20 tysięcy zł

Katarzyna Kapusta
Odwiedzający groby chętnie wrzucali do puszek choć kilka złotych
Odwiedzający groby chętnie wrzucali do puszek choć kilka złotych FOT. Katarzyna Kapusta
Już po raz ósmy na będzińskich cmentarzach podczas Wszystkich Świętych można było spotkać wolontariuszy oraz przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Będzina. Tradycyjnie już kwestowali na rzecz ratowania zabytkowych grobowców.

Tradycyjna kwesta na będzińskim cmentarzu

Wolontariuszy z puszkami można było spotkać na cmentarzu komunalnym, cmentarzu na Górze Zamkowej oraz na ul. Krakowskiej. Dotychczas udało się w sumie zebrać ponad 100 tysięcy złotych. W tym roku w puszkach wylądowało ponad 20 tysięcy złotych .

- Jesteśmy zadowoleni z kwoty, którą udało się nam zebrać. Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ odnawiamy grobowce zarówno historyczne, którymi opiekuje się konserwator zabytków, jak również te, którymi nie ma kto się zająć. W takich przypadkach najczęściej członkowie rodzin już nie żyją bądź też wyjechali - tłumaczy Marcin Lazar, wiceprezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Będzina.

Dzięki wspólnym staraniom zarówno TPB jak i mieszkańców udało się już odnowić zabytkowe grobowce ofiar katastrofy w kopalni Reden, rodziny Chorzelskich, weterana powstania styczniowego, małżonków Khal i Siedleckich oraz krzyż rodziny Sączewskich. Na początku tego roku rozpoczęła się natomiast renowacja grobowca Eugenii z Zalassowskich Bogusławskiej.

- To jest piękna akcja na szczytny cel, a biorąc pod uwagę, ile mogił jest jeszcze w opłakanym stanie na będzińskim cmentarzu - to bardzo potrzebna - napisała na bedzin.naszemiasto.pl Kasia.

Rzeczywiście będzinianie chętnie wrzucali parę groszy do puszek wolontariuszy. W nadchodzącym roku TPB planuje dokończyć rozpoczęte prace nad renowacją jednego grobowca, a następnie zabezpieczyć figurę grabarza z grobowca Zdeblów i Zalewskich. Planowane jest także rozpoczęcie renowacji kolejnego nagrobka, tym razem zlokalizowanego w niższej części cmentarza. Pochowano w nim szczątki Teofila Hillera - nauczyciela, który - jak głosi inskrypcja na pomniku - po latach poświęcenia dla uczącej się będzińskiej dziatwy zmarł w maju 1910 roku w wieku zaledwie 57 lat. Pomnik zmarłemu wystawiła żona z córką i synami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto