Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 5 inwestycji w Czeladzi. To najważniejsze inwestycje w 2018 roku

Sauer
TOP 5 inwestycji w Czeladzi. Miasto planuje wydać w tym roku na inwestycje aż 42 miliony złotych. Oprócz remontów dróg, budowy chodników, modernizacji wodociągów czy termomodernizacji budynków, Czeladź stawia na pięć najważniejszych inwestycji.

1. Rewitalizacja Parku Grabek. Etap I: budowa akwenu i odnowienie jego otoczenia.
W ramach rewitalizacji doliny Brynicy przeprowadzona zostanie waloryzacja przyrodnicza starorzecza w parku Grabek. Miasto podpisało z zarządem województwa śląskiego umowę o dofinansowanie, ze środków RPO WSL na lata 2014-2020 inwestycji polegającej na ochronie różnorodności biologicznej i zasobów przyrodniczych parku Grabek. Teren objęty projektem obejmuje 22,5 ha. Główny element zagospodarowania parku w ramach projektu stanowi niecka po nieistniejącym zbiorniku wodnym wraz z systemem alejek parkowych, strumyków, małej architektury oraz ogrodem morwowym.
Obszar o powierzchni 3,3 ha zostanie poddany rekultywacji. Zadanie ma zostać zrealizowane do września bieżącego roku.

Na ten cel miasto pozyskało dotację unijną w wysokości 2,26 miliona złotych, a około 3,5 miliona złotych dołoży z własnych środków zabezpieczonych w budżecie miasta.

2.Budowa centrów przesiadkowych i sieci ścieżek rowerowych w całym mieście.

Miasto złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie ze środków RPO WSL na lata 2014-2020, w ramach wspierania niskoemisyjnego transportu miejski oraz efektywnego oświetlenia, inwestycji polegającej na budowie trzech zintegrowanych punktów przesiadkowych połączonych układem 14,3 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych.

Projekt przewiduje wybudowanie 181 miejsc postojowych w obiektach „Parkuj i jedź” i 135 stanowisk w obiektach „Bike & Ride”. W ramach inwestycji przewiduje się zbudowanie na głównym, największym węźle przesiadkowym przy zbiegu ulic Szpitalnej i Kombatantów, budynku pełniącego funkcję poczekalni o powierzchni użytkowej 200 m2.
Jeśli ta inwestycja uzyska dofinansowanie, to koszty jej realizacji wyniosą w tym roku ponad 7,5 miliona złotych. Projekt jest w trakcie oceny.

3.Remont budynku cechowni byłej kopalni „Saturn” i utworzenie w nim Postindustrialnego Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego
Miasto złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie ze środków RPO WSL na lata 2014-2020 inwestycji polegającej na przebudowie dawnej cechowni, łaźni, szatni i części administracyjnej KWK „Saturn” oraz adaptacji tego budynku na Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu Dąbrowskim. W budynku planowane jest utworzenie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz muzeum poświęconego węglowej tradycji regionu wraz z salą konferencyjną i częścią gastronomiczną, działającą na potrzeby osób korzystających z infrastruktury kulturalnej. Z założenia muzeum pod względem tematyki będzie jedynym tego typu w regionie. Żadna z instytucji muzealnych na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego nie porusza w formie ekspozycji tematycznej kwestii powstania i rozwoju górnictwa, a także jego postindustrialnego dziedzictwa.

W muzeum organizowane mają być między innymi: wystawy stałe i czasowe, wykłady, wieczory autorskie, lekcje muzealne, spacery historyczne. Biblioteka, realizując zadania z zakresu upowszechniania kultury, aktywnie włączy się we wszystkie działania organizowane przez muzeum, a wspólnie będą współpracować z istniejącą już na terenie kopalni „Saturn” Galerią Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Koszt remontu pokopalnianego budynku to około 20 milionów złotych. Dofinansowanie może wynieść do 85% tej kwoty. Projekt jest w trakcie oceny.

4. Remont budynków po warsztatach mechanicznych i transformatorowni na terenie byłej kopalni i utworzenie w nim Warsztatów Aktywności Miejskiej „Saturn” w Czeladzi.
Miasto podpisało już z zarządem województwa śląskiego umowę o dofinansowanie, ze środków RPO WSL na lata 2014-2020 inwestycji, polegającej na przekształceniu budynku dawnych warsztatów elektrycznych i budynku transformatorów byłej KWK „Saturn” na potrzeby utworzenia siedziby Warsztatów Aktywności Miejskiej. W tym obiekcie mieszkańcy w różnym wieku będą się realizować swe zainteresowania w zakresie: twórczości artystyczności, edukacyjnej i aktywności fizycznej. Powstaną tu też pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem. Obiekty będą ze sobą połączone szklanym łącznikiem, stanowiącym dodatkową powierzchnię umożliwiającą realizację nowych funkcji.Wartość całkowita inwestycji: 3,9 miliona złotych. Dofinansowanie: 2,86 miliona złotych. Wkład własny: 1,04 miliona złotych.

Nie znamy jeszcze wykonawcy tej inwestycji. Termin składania ofert został wydłużony do ze względu na dużą liczbę pytań zadawanych przez zainteresowane firmy.

5.Remont kamienicy Konarzewskich przy Rynku 22 i utworzenie w niej Centrum Usług Społecznych

W tym roku przeprowadzony będzie kompleksowy remont kamienicy Konarzewskich przy Rynku 22, w której utworzone zostanie Centrum Usług Społecznych. Miasto uzyskało na ten cel dofinansowanie z funduszy europejskich.

Centrum Usług Społecznych będzie prowadziło działalność edukacyjną, doradczą i artystyczną. Budynek w stanie aktualnym nie jest użytkowany i wygląda niczym opuszczona ruina. Teren, na którym jest zlokalizowany, znajduje się na Starym Mieście i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Projekt przebudowy kamienicy w Rynku 22 uzyskał zgodę Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ramach działań inwestycyjnych przewidziano również wyposażenie niezbędne do funkcjonowania Centrum Usług Społecznych.

Łączny koszt inwestycji to 4,54 miliona złotych, z czego 3,1 miliona to dofinansowanie z funduszy unijnych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Miss Studniówki 2018. Najładniejsze dziewczyny z woj. śląskiego [ZDJĘCIA]

Śląskie: Najrzadsze imiona dziecięce 2017 [TOP 30]

Dzik wtargnął do kościoła i zniszczył figurę Jezusa

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto