Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To najstarszy cmentarz w mieście, pełen cennych nagrobków, których ratowaniem zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Będzina

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Będziński cmentarz na Wzgórzu Zamkowym jest najstarszy w mieście. Zachowało się tutaj wiele cennych nagrobków i grobowców

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Będziński cmentarz na Wzgórzu Zamkowym jest najstarszy w mieście. Zachowało się tutaj wiele cennych nagrobków i grobowców Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Najstarszy cmentarz w Będzinie to ten na Wzgórzu Zamkowym. Powstał około XVII, XVIII wieku, wokół istniejącego tu wówczas drewnianego kościółka. Był on poprzednikiem obecnej, murowanej kaplicy. Dziś wielu mieszańców odwiedza tu groby swoich najbliższych, przygotowując je Wszystkich Świętych.

Jeśli się więc tutaj wybierzemy, warto pospacerować po tej wyjątkowej nekropolii, gdzie zobaczymy wiele starych, interesujących nagrobków. Wśród nich znajduje się także ten upamiętniający ofiary wypadku w kopalni Reden w Dąbrowie Górniczej. Wypadek, który miał miejsce w 1836 roku, spowodowany był zawałem podczas odzyskiwania drewna podpierającego stropy w wyeksploatowanych chodnikach.

Cmentarz jest własnością parafii pw. Świętej Trójcy wraz ze znajdującą się na nim kaplicą pw. św. Tomasza Becketa. Na terenie nekropolii znajduje się wiele wspomnianych zabytkowych nagrobków. Najstarszy zachowany grobowiec pochodzi z 1822 roku a nadzorem konserwatorskim objętych jest ponad 120 nagrobków.

Zabytkowe, cenne nagrobki, od ponad 15 lat są systematycznie odnawiane, dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Będzina i kweście, która w uroczystość Wszystkich Świętych, a czasem także dzień lub dwa wcześniej, odbywa się na cmentarzu. Taka kwesta zaplanowana została także, po rocznej przerwie spowodowanej COVID-19, w tym roku. Napiszemy o niej więcej w czwartek 28 października.

Dotychczas udało się zebrać podczas kwest kwotę niemal 330 tysięcy złotych i poddać kompleksowej renowacji 18 zabytkowych grobowców. Są wśród nich warte zobaczenia m.in. grobowiec małżonków Jakuba i Katarzyny Chorzelskich, obelisk Kahlów, grobowiec Siedleckich, obelisk doktora Józefa Wodnickiego, grobowiec Zdeblów i Zalewskich.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto