Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tereny siewierskiego wzgórza zamkowego mają przyciągać miłośników historii i rekreacji

Magdalena Nowacka
Burmistrz Zdzisław Banaś i Dariusz Nowak, kierownik referatu rozwoju i inwestycji, pokazują plany zagospodarowania terenu wokół zamku.
Burmistrz Zdzisław Banaś i Dariusz Nowak, kierownik referatu rozwoju i inwestycji, pokazują plany zagospodarowania terenu wokół zamku.
Spacer po terenie wzgórza zamkowego najlepiej będzie zacząć od zmodernizowanego parkingu przy Siewierskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Przy parkingu pojawi się kilka drewnianych, pokrytych strzechą punktów, ...

Spacer po terenie wzgórza zamkowego najlepiej będzie zacząć od zmodernizowanego parkingu przy Siewierskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Przy parkingu pojawi się kilka drewnianych, pokrytych strzechą punktów, gdzie od razu można będzie zaopatrzyć się w pamiątki. Idąc dalej dojdziemy do otwartego amfiteatru z widokiem na Zamek.

To nie koniec atrakcji. Nieopodal można będzie odpocząć w drewnianej altanie, gdzie czkać ma też niespodzianka dla amatorów grillowania. Idąc w kierunku północnym, dojdziemy do karczmy regionalnej. Najdalej na północ wysuniętą część tego terenu zajmują korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci i miasteczko ruchu drogowego. A będzie jeszcze zrekonstruowany młyn wodny. Tak ma być już w niedalekiej przyszłości. Na razie są plany, ale całkiem realne.

- Kilka dni temu przedstawiciele firmy Wasko Projekt przedstawili koncepcję zagospodarowania terenów wokół Zamku Biskupów Krakowskich. Wykorzystali zarówno materiały dostarczone przez nasz urząd i opinię konserwatora zabytków, ale przede wszystkim głosy mieszkańców, którzy wypowiadali się w ankietach, zbieranych przez nas od kilku miesięcy - mówi Grzegorz Podlejski, kierownik Referatu Oświaty, Promocji i Kultury siewierskiego magistratu.

Prace mają zostać podzielone na kilka etapów, w zależności od zdobytych pieniędzy.

Wśród projektów zagospodarowania terenu przy Zamku jest jeden, na który fundusze już są.

- Budowa ścieżki rowerowej łączącej zbiornik wodny Kuźnica Warężyńska z ruinami Zamku w Siewierzu powstanie w ramach projektu realizowanego w partnerstwie z Będzinem, Dąbrową Górnicza i Sławkowem. Projekt nazywa się: Rozwój infrastruktury aktywnych form turystyki i rekreacji "Centrum Sportów Letnich i Wodnych - Pogoria". Znajduje się na liście podstawowej Programu Rozwoju Subregionu Centralnego. Dofinansowania dla gminy Siewierz wynosi ponad 220 tysięcy euro, natomiast wkład własny w przypadku tego projektu będzie wynosił 25 procent. W ramach tego projektu na pewno powstanie ścieżka rowerowa - mówi Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza.

Dobiegły natomiast końca prace związane z budową platformy widokowej ze schodami w wieży bramnej Zamku w Siewierzu, wykonywane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Poręby.

- Na realizację tego zadania otrzymaliśmy dotację 25 tysięcy złotych z budżetu powiatu będzińskiego. Ponadto mamy zagwarantowane 85 tysięcy euro z RPO w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju - mówi Zdzisław Banaś.

Do 31 stycznia gmina ma otrzymać od Biura Projektowo-Budowlanego ARKONA z Bytomia kompletny projekt budowlany na kompleksowe prace budowlano-konserwatorskie na Zamku. Dokumentacja obejmować będzie w szczególności projekt rekonstrukcji zwodzonego mostu bramnego, z odtworzeniem mechanizmu podnoszenia mostu jaki funkcjonował w średniowieczu, wykonanie bruku w barbakanie wraz z podbudową, zabezpieczenia murów przy barbakanie na północno-zachodniej ścianie oraz murów dziedzińca.

- Nareszcie nasz Zamek będzie mógł być prawdziwą atrakcją turystyczną. Przez lata po prostu stał i niszczał. Już nie mogę się doczekać wiosny, kiedy będą mogła zaprosić znajomych oraz rodzinę i pochwalić się naszą prawdziwa atrakcją turystyczną. Mam tylko nadzieję, że plany związane z zagospodarowaniem terenu wokół Zamku również dojdą do skutku - mówi Maria Nowaczek, mieszkanka okolic Siewierza.

Co jeszcze się zmieni?

Kolejny etap robót konserwatorskich rozpocznie się najprawdopodobniej od rekonstrukcji mostu zwodzonego i zabezpieczenie murów na północno-zachodniej ścianie. Również na ten projekt remontu Zamku gmina Siewierz będzie starała się pozyskać środki zewnętrzne, między innymi w ramach RPO. Podczas minionych wakacji pracowała tu grupa archeologów. Odkrywcy dokopali się do elementów drewnianego zamku.

Wszystko wskazuje na to, że teoria o tym, że drewniany zamek powstał w II połowie XIII wieku, a murowany w I połowie XIV w. jest jak najbardziej słuszna.

A jakie były początki warowni? Po nadaniu praw miejskich Siewierzowi (ok. 1276 roku), nowo lokowane miasto założono 2 km na północ od dawnego grodu. Prawdopodobnie wówczas w zakolu rzeki Czarnej Przemszy pośród jej rozlewisk i bagien, wzniesiono nową drewniano-ziemną siedzibę kasztelanów. Usytuowana była ona na sztucznej wyspie usypanej z ziemi i wzmocnionej drewnianymi palami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto